صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | انتحار، حرام و خلاف آموزه‌های دین اسلام است

انتحار، حرام و خلاف آموزه‌های دین اسلام است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
انتحار، حرام و خلاف آموزه‌های دین اسلام است

انجینیر گلبدین حکمتیار چند شب پیش در مصاحبه با تلویزیون آریانا گفته که: انتحار به دو گونه است. یکی اینکه کسی از دوام زنده گی به سیر آمده، اقدام به خودکشی کرده و به حیات خود خاتمه دهد که به باور او این عمل، انتحار وحرام است. دوم اینکه کسی آماده شود برای تحقق «یک هدف مقدس» به زنده گی خود خاتمه دهد که از نظر وی این نه انتحار وحرام؛ بلکه استشهاد است. به باور آقای حکمتیار این عمل نه تنها حرام نیست، بلکه کاری است قابل ستایش واز خودگذری برای تحقق یک هدف مقدس. این گفته های وی مثل اظهارات دیگر او در خصوص زبان شناسی و...، واکنشهای زیادی را در میان طیف های مختلف جامعه به وجود آورده است. زیرا این اظهار نظر یکی از دیدگاه های نادری است که در میان علمای سرشناس و معروف، سابقه و نمونه ندارد. عالمی که صلاحیت اصدار فتوا داشته باشد تا هنوز چنین فتوایی نداده است. الاظهر شریف که نهاد با اعتبار علمی در زمینۀ اسلام شناسی می باشد وسالانه هزاران تن را در زمینۀ آشنایی با علوم اسلامی آموزش داده و سال هاست که در میان امت مسلمه از شهرت بلندی برخوردار است و در آن صدها تن از علمای جید جهان اسلام تدریس میکنند؛ هیچ گاه چنین فتوایی نداده ونه از مسلمانان خواسته که دست به انتحار بزنند.

   این نهاد هیچگاهی خود کشی را به دو دسته تقسیم نکرده و نخواسته که یکی را مصداق آیه ی قرآن که فرموده، ترجمه: « خود را به دست خود به هلاکت نیاندازید»  وحرام بدانند ودیگری را با اختراع کلمه استشهاد از ماده شهادت وشهید که مورد تکریم وتقدیس دینداران است حلال اعلام کنند. بل عالمان زیاد دینی در اکناف عالم اسلامی در سال های پسین با صدور فتوا، عملیۀ  انتحار را حرام، بدعت ومخالف آموزه های دین مقدس اسلام اعلام کرده اند. تعدادی از علمای جهان اسلام دو سال پیش در نشستی در ترکیه دست زدن به انتحار را تحریم کردند. مفتی اعظم عربستان سعودی در دو سال متواتر در سخنرانی خود در روز عرفه فتوا بر حرام بودن انتحار داد. استاد عبدالرب رسول سیاف از علمای شناخته شده ی کشور بار ها فتوا بر حرام بودن انتحار داده است.

    از جمله دلایل عمده ای که این علما برای حرام بودن انتحار به آن استدلال کرده اند، جدا ازینکه در خصوص جواز آن به عنوان یک عمل فردی شبهه وتردیدهایی موجود میباشد، دلایل محکمی که برای حرام بودن آن موجود است، این چند مورد می باشد:

1- در رویۀ سلف وسیره ی بزرگان دین از صدر اسلام تا به امروز دیده نشده که آنان در عمل وقول یک هدف مقدس را توسط یک عمل نامقدس به دست آورده ویا حکم بر جوازش داده باشند. به قول معروف هیچگاه آن بزرگان نگفته اند که « هدف وسیله را توجیه میکند»  وبا هر وسیله ای میتوان کار مشروعی را انجام داد. نماز که  نماز است نمیتوان آن را در زمین غصبی ادا کرد وبا مال دزدی نمیتوان به مکه رفت وحج کرد. و... .

2- آنچه را که آقای حکمتیار استشهاد وجایز میداند، از گذشته ودر حال حاضر نیز به گونه ای از سوی افراد وابسته به گروه های چون طالبان وشبکه ی حقانی انجام میشود که با هر بار انتحار، ده ها و صد ها تن را از میان شهروندان مسلمان کشور بی اینکه مستحق آن باشند، به قتل می رسانند وصدها تن دیگر را زخمی می سازند. رعب و وحشت به راه می اندازند وموجب ایجاد ترس وارعاب شهروندان مسلمان ونیز تخریب و ویرانی اموال عمومی که هزینه ساخت آنها از بیت المال مسلمانان پرداخته شده، میگردند. به این خاطر است که علمای امت وآنان که صلاحیت فتوا دادن دارند، دست زدن به انتحار وآنهم ازین قبیل را مصداق محاربه با خدا ورسول مکرم اسلام، حرام وموجب استحقاق دردناک ترین عذاب الهی میدانند.

    آیات قرآنکریم مانند آیۀ مبارکۀ تحریم «القای نفس تهلکه» وحفظ جان مسلمان و« قتل یک نفس به مثابه قتل همه مردم» و...، سنت برین نبوی وسیرۀ سلف صالح که هیچگاه حکم بر انتحار نداده اند ونه گفته اند که ارعاب وایجاد ترس ودهشت در میان مردم حلال وروا می باشد، همه وهمه مبین این است که  انتحار یک عمل حرام وبه دور از شأن مسلمانان ومخالف همه ی تعالیم ودساتیر دین مقدس وشرع مبین  محمدی است. آنچه که در قرآن کریم واحادیث داریم، کلماتی از قبیل «آنان که در راه خدا کشته شده اند»، «شهادت» و«شهید» داریم ویکبار هم در متون دینی به کلمه استشهاد برنمی خوریم که به معنای شهادت طلبی باشد؛ چیزی که مورد نظر جناب حکمتیار است. کلمۀ «استشهاد» در متون فقهی ما طلب گواه وبینه در مقام دعاوی حقوقی در محاکم است وآن به معنای شهادت طلبی نه بلکه گواه آوردن برای اثبات مدعای خویشتن نزد قاضی میباشد. آنکه استشهاد را به معنای که منظور نظر محترم حکمتیار است به کار می برد، در حقیقت عدول از فقه اللغه ی فقهای اسلام است ودر متون دینی مانند قرآن کریم وکتب حدیث نمونه ندارد. این یک اختراع واقتباسی است که پشت سرش سیاست واهداف استخباراتی نهفته است.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha