صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت تمرکز دولت پاکستان بر نابودی مراکز تروریستی

ضرورت تمرکز دولت پاکستان بر نابودی مراکز تروریستی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت تمرکز دولت پاکستان بر نابودی مراکز تروریستی

خواجه آصف غفور، وزیر خارجه ی پاکستان بار دیگر با عنوان کردن برنامه حصار کشی دولت این کشور در درازای مرز مشترک با افغانستان از امریکا خواسته تا هزینه ی مورد نیاز این برنامه را در اختیار پاکستان بگذارد. او در مصاحبه ی با بلومبرگ گفته که حصار کشی مرز افغانستان – پاکستان « پول زیادی نمی شود». وافزوده که: «جنگ در افغانستان برای آنان ( امریکاییان) بیش تر تمام میشود». اردوی پاکستان از سال گذشته بدینسو مسئوولیت حصار کشی مرزی را به عهده گرفته وسرگرم حصار کشی در برخی از نقاط مرزی مشترک با افغانستان می باشد. پاکستان استدلال میکند که این اقدام را به خاطر بهبود امنیت وپیشگیری از ورود غیر قانونی افراد از یک سوی مرز به سوی دیگر آن روی دست گرفته است. وزیر خارجه ی پاکستان نیز با اشاره به همین موضوع بار دیگر تاکید کرده که حصار کشی از ورود شورشیانی که زیر نام پناهنده به پاکستان میروند جلوگیری میکند. خواجه آصف از لزوم بازگشت میلیون ها مهاجر افغانستانی از پاکستان به کشور شان دفاع کرده وگفته که این برای برقراری صلح در منطقه مهم است. وابراز داشته که شورشیان می توانند از اردوگاه های مهاجران به عنوان یک زمینه بهره بگیرند.

   اما یک نگاه بیطرفانه نسبت به رویداد های چندین دهه ی سیاستگران ونظامیان پاکستان ونیز آنچه که در حال حاضر از سوی آنان در جریان است به نیکی میتواند مبین این باشد که سیاستگران ونظامیان پاکستانی در برخورد با مسایل جاری مرتبط به سیاست وامنیت منطقه ریگی در کفش دارند. آنان با عنوان کردن لزوم پیشگیری از عبور ومرور شورشیان از یک سوی خط مرزی به سوی دیگر ونقش پیشگیری کننده حصار کشی از این عبور ومرور در پی تحریف اذهان وافکار عمومی وسرپوش گذاشتن بر حمایت های آشکار و پنهان این کشور از گروههای تروریستی چون القاعده، داعش، طالبان وشبکه ی حقانی وانکار از موجودیت صدها مرکز وپناهگاه امن این گروه ها در خاک پاکستان است. آنان با چسپیدن به موضوع حصار کشی در پی این است که افکار عمومی در جهان ومنطقه باور کنند که واقعا در پی مهار تروریزم وجلوگیری از تلاش گروه های تروریستی است. در حالیکه واقعیت امر چیز دیگری می باشد ، جهان ومنطقه از آن غافل نبوده و هیچگاه فریب این سیاست بازی های پاکستان را نخواهند خورد.

   اینک بر کسی پوشیده نیست که دولت واردو وسازمان استخبارات نظامی این کشور حامی گروه هایی است که همه گی آنها را تروریست میدانند. حتا خود سیاستگران ومقامات پاکستان نیز در مواردی به این امر اذعان کرده اند. همین چند روز پیش بود که برخی از سیاستگران پاکستان نیز به تروریست بودن طالبان وشبکه ی حقانی اذعان کردند. 

اما طالبان وشبکه ی حقانی در قلمروی پاکستان به شمول کراچی، کویته، پیشاور ووزیرستان شمالی و...، مراکز برنامه ریزی، آموزشی، تربیوی، تسلیح وتجهیز و...، دارند. دولت و اردوی وسازمان استخبارات نظامی این کشور برای طالبان اطلاعات وامکانات وتسلیحات فراهم میکند. و نهاد های دیپلوماتیک این کشور زمینه مسافرت فرماندهان ورهبران این گروه ها به کشور های خارجی را فراهم می اورد. ومدارس مذهبی این کشور برای آنان جلب وجذب میکند ونیروی بشری تربیه مینماید. و علمای مذهبی این کشور برای مشروع جلوه دادن جنگ در برابر دولت افغانستان فتوا میدهند.

   با این وصف حصار کشی مرزی جز یک فریب بزرگ نمی باشد.  زیرا این حصار کشی فقط مانع عبور و مرور افراد عادی وباعث جلوگیری از تامین ارتباطات باشنده گان دو سوی خط مرزی میباشد. وتروریستها به شمول افراد مربوط به گروه های مانند طالبان وشبکه ی حقانی نه از این راه های دشوار گذار بلکه با سهولت تمام وبا زمینه سازی نهاد های پاکستانی مانند اردو وسازمان استخبارات نظامی این کشور از نقاط رسمی مرزی به افغانستان فرستاده میشوند. وبرعکس آنعده از این افراد که بخواهند واپس به پاکستان بر گردند بازهم با حمایت نهادهای متذکره به مراکز وپناهگاه های خود در آنسوی خط بازگردانده میشوند.

 

    پاکستان اگر راست میگوید وصداقت لازم را در این زمینه دارد ایجاب میکند که این مراکز در قلمروی خود را ببندد. پناهگاه های گروه های تروریستی را مسدود سازد. ودست از حمایت های مالی، تسلیحاتی، لوژستیکی واطلاعاتی و...، ازین گروه ها بردارد. آن افرادی که پیش ازین لیست شان از سوی دولت افغانستان به آنان سپرده شده دستگیر وبه دولت افغانستان بسپارد. آن طالبان واعضای شبکه ی حقانی که علاقه مند پیوستن به روند صلح است را به میز مذاکره آورده ودر برابر آن افرادی که ازین گروه ها از پیوستن به روند صلح سر باز میزنند اقدامات لازم نماید.   

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha