صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | صداقت در عمل؛ انتظار افغان ها از پاکستان

صداقت در عمل؛ انتظار افغان ها از پاکستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
صداقت در عمل؛ انتظار افغان ها از پاکستان

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که یک هیئت بلند پایه ی دولت افغانستان روز گذشته روانه اسلام آباد گردیده است. شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت روز جمعه،۲۰ دلو۱۳۹۶ به رسانه ها گفت: این هیئت که در ترکیب آن، نماینده‎گان شورای امنیت ملی، وزارت دفاع ملی و ریاست امنیت ملی نیز شامل می‎باشند، با همتای پاکستانی اش، در چوکات «پلان عمل مشترک صلح وهمبستگی» روی برخی مسایل مهم بحث وگفتگو خواهد کرد. مستغنی گفته: هدف این سفر بحث هیئت‎های بلند رتبه دو کشور روی پلان عمل مشترک دو کشور برای همکاری در ساحات مبارزه با تروریزم، صلح، بازگشت مهاجران و توسعه مشترک اقتصادی است؛ کار بالای این پلان مشترک از پیش آغاز شده و تا یک اندازه پیشرفت صورت گرفته اما در جریان سفر هیئت افغانستان به اسلام آباد و نشست با همتایان پاکستانی شان روی موارد مهم دیگر بحث وتوافق صورت خواهد گرفت.

هیئت افغانستان در حالی به پاکستان سفر میکند که در جریان هفته ی گذشته هیئتی از پاکستان به رهبری تهمینه جنجوعه، معین وزارت خارجه آن کشور سفری به کابل داشت وبا مقامات کشور ما دیدار  وگفتگو داشت. اما آن زمان وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده بود، با آنکه فضای گفتگو دوستانه بوده وبرخی نقطه نظرات مشترک میان دو طرف موجود بوده اما روی مسایل مهم کدام توافقی صورت نگرفت. آقای مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه آن زمان به رسانه ها گفته بود که: در جریان سفر هیئت پاکستانی به کابل روی برخی موارد در چوکات « پلان عمل مشترک صلح وهمبسته گی » توافق صورت گرفته و روی موارد مهم باقی مانده در جریان سفر هیئت افغانستان به پاکستان که در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت توافق خواهد شد.

    با آنکه خوشبینی ها موجود است مبنی بر اینکه سلسلۀ تازۀ گفتگوها با پاکستان با گذشتهها تفاوت زیاد دارد. صبغت احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه به روز سه شنبه‎ی هفته گذشته به رسانه ها گفته بود که « ... اینبار وضعیت تفاوت کرده، زیرا برای بار اول مقامات پاکستان پذیرفته که طالبان وشبکه ی حقانی شبکه های تروریستی اند ودر کنار سایر گروه های تروریستی مانند القاعده وداعش جای دارد». اما هنوز نسبت به صداقت پاکستان در میان افغانها نوعی بد بینی به قوت خود موجود می باشد.

آقای مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه با آنکه گفته، عمل کردن به جای تعهد در بخش مبارزه مشترک با تروریزم وپذیرفتن ملامتی، پیشرفتهای اند که در سلسله تازۀ گفتگو ها به وجود آمده، اما افزوده که: دیگر مرحله وقت ضایع کردن‌ها از سوی پاکستان با تعهدات میان تهی‌اش به پایان رسیدهاست. وی به رسانه ها گفته که دیگر فرصت برای این نیست تا پاکستان وقت را به تعهدات میان‌تهی ضایع کند.

او افزود: «افغانستان دیگر وقت این را ندارد که با تدوین اسناد، تصویب ویا مواردی مانند آن، وقت را ضایع کند؛ فقط چیزی را که ما توقع آن را داریم آن اقدامات عملی میباشد. خواست افغانستان به صورت واضح با پاکستان مطرح شدهاست و حال موقع آن رسیدهاست که پاکستان به آن عمل کند».  با این وصف می بینیم که ظاهرا همه چیز در گروی صداقت در  عمل از سوی مقامات در پاکستان است. 

چیزی که با توجه به گذشته ها ونیز نوع عملکرد دولت واردوی پاکستان در حال حاضر به سختی می توان باور کرد که وضعیت نسبت به گذشته تغییر کرده باشد. همانگونه که سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرده لازم است تا اقدامات عملی باشد. وپاکستان به آن تعهداتی که می سپارد صادقانه عمل کند. وچنانکه پذیرفته اند طالبان و شبکه‎ی حقانی مانند القاعده و داعش گروه های تروریستی اند ایجاب میکند که مطابق به الزامات این باور خویش علیه این تعداد گروه ها دست به کار شده واقدامات لازم را به عمل آورد.

آن عده از مراکز وپناهگاه های امن این گروه ها که در قلمروی این کشور قرار دارد باید مسدود وآنعده از  افراد واشخاص که در اعمال جنایتکارانه وتروریستی در افغانستان متهم اند دستگیر وبه دولت افغانستان سپرده شود. و ایجاب میکند که از هر نوع کنشگری هراس افگنانه ی که از ادرس این گروه ها به سامان می رسد جلوگیری به عمل آید.

فرماندهان ورهبران طالبان متقاعد شوند که با روند صلح یکجا شوند ودر غیر صورت باید از پاکستان بیرون کرده شوند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha