صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | الزامات بهبود امنیت در پایتخت

الزامات بهبود امنیت در پایتخت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
الزامات بهبود امنیت در پایتخت

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ حکومت روز دوشنبه در نشست شورای وزیران خواستار اتخاذ تدابیر بیشتر برای تامین امنیت پایتخت شد وتاکید کرد که نهادهای امنیتی برنامه های عملی را برای تامین امنیت و جلوگیری از حملات تروریستی ترتیب نمایند. این در حالی است که سه روز پیش پلان جدید امنیتی پایتخت که از سوی نهادهای امنیتی ودفاعی آماده گردیده بود، در نشست سر قوماندانی اعلای قوای مسلح در اصول تایید شد. جلسه به مسؤولان ارشد امنیتی هدایت داده تا روی جزئیات این پلان به شمول چار چوب زمان بندی شده جهت تطبیق آن کار نموده وطی ده روز آن را نهایی وآماده برای اجرا سازد. به اساس گفته های مسؤولان ارشد امنیتی هنگام ارایه این پلان به ریاست سر قوماندانی قوای مسلح، پلان امنیتی شهر کابل شامل بخش های هماهنگی، انسجام، کشف واستخبارات، تقویت نیروهای امنیتی ودفاعی، جابه جایی موثر نیروهای پولیس واصلاحات همه جانبه در این سکتور می باشد. این همه به این معنا است که موضوع تامین امنیت به ویژه در پایتخت توجه مقامات عالی رتبۀ دولت و مسؤولان نهادهای امنیتی کشور را بیش از هر زمانی به خود معطوف کرده است. یکی از دلایل این توجه ویژه مسؤولان نسبت به تامین امنیت، رویکرد اخیر گروه های تروریستی مبنی بر حمله بر شهرها ونقاط پر جمعیت به خصوص در کابل بوده که باعث شده تنها در یک ونیم ماه اخیر در وقایع تروریستی صدها تن از شهروندان کشور وباشنده گان پایتخت به خاک وخون کشیده شده وصدها خانواده به غم وماتم بنشینند. گروه های تروریستی برای عقده گشایی شکست های شان در جبهات رو در رو با نیروهای امنیتی ودفاعی، ادعای حضور واثر گذار بودن بر ا وضاع، خبر سازی و تبلیغات به هدف بالا بردن وجهۀ خویش در زمینۀ گفتگو های احتمالی صلح وسرانجام برای ایجاد جو رعب و وحشت و...، اخیرا حملات انتحاری وانفجاری به هدف کشتار وسیع شهروندان را بیشتر کرده اند.

آنچه که راجع به محتوا ونکات مورد تاکید در پلان جدید امنیتی گفته شده، از لزوم هماهنگی بیشتر همه نهادهای امنیتی، تقویت وازدیاد فعالیت کشف واستخبارات، شناسایی و ازمیان بردن چالش ها، مشکلات وتقویت نهادهای امنیتی ودفاعی و...، در پروسۀ تامین امنیت، حیاتی ولازم می باشد. نهادهای امنیتی ودفاعی باید تقویت شوند، فعالیت کشف و استخبارات ازدیاد یابد و

هماهنگی میان نهادهای امنیتی بیشتر از هر وقت باید افزایش یابد.

    اما به نظر میرسد این چند نکته به عنوان الزامات تامین امنیت به ویژه در پایتخت از نظر دور انداخته نشود.

1- اصلاح مدیریت نهادهای امنیتی. مسؤولان خود از ضعف مدیریت در این نهادها بار ها سخن گفته اند.  این مسؤولان روی عدم دانش مسلکی وناتوانی برخی مسؤولان در حوزه های امنیتی مربوط به نهاد پولیس و امنیت ملی در زمینه اداره و همچنان غفلت و بی پروایی برخی از این مسئوولان نسبت به الزامات تامین امنیت واهمیت ندادن به تهدیدات وفعالیت دشمن؛ گفته اند که این مسایل به هیچوجه قابل اغماض نبوده وهر آنکه غفلت ورزیده مورد باز پرس قرار می گیرد. رییس جمهور پیش ازین در صحبتی گفته بود که اصلاحات در نهاد های امنیتی ودفاعی یک ضرورت است. این اصلاحات مدیریت در نهاد های امنیتی ودفاعی را هم در بر بگیرد. افرادی که غفلت می ورزند ویا دانش وتجربه ی لازم را در اداره این نهادهای ندارند ویا تامین امنیت شهروندان برای شان بی اهمیت است، باید با افراد لایق، با دانش، کاردان ووطندوست تعویض شوند.

2- ترتیب اثر دادن به اطلاعات ومعلومات. رییس جمهور در بیانیه های خود در روز های پس از رویداد تروریستی سرک وزارت امور داخله پیشین، به این موضوع تاکید کرد گه برخی رده هایی از مسئوولان در نهادهای کشفی وامنیتی هستند که اطلاعات را نادیده گرفته وبه آن ترتیب اثر نمیدهند. رییس جمهور از لزوم ترتیب اثر دهی وتبادله به موقع معلومات وتحلیل وبررسی به وقت وزمان سخن گفته و بر هماهنگی میان نهاد های امنیتی ودفاعی تاکید ورزیده است.

3- شناسایی نفوذی های دشمن. با هر حمله ی تروریستی، این صدا از سوی مردم وبرخی آگاهان وحتا برخی مسئوولان بلند می شود که افرادی از درون نظام با آنان همکاری کرده اند. پس از انجام حمله تروریستی بالای شفاخانه ی سردار محمد داود خان، مسئوولان به رسانه ها گفتند که افرادی از داخل با تروریستان همکاری کرده بودند. ویس احمد برمک پس از حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل نیز به رسانه ها گفت که برخی از درون با حمله کننده گان همکاری کرده اند. ایجاب میکند که این فرضیه از سوی نهاد های کشفی واستخباراتی جدی گرفته شده وطی یک برنامه ی ویژه، افراد نفوذی شناسایی واز صفوف نهاد های امنیتی ودفاعی دور شوند وآنعده از این افراد که جرمی را مرتکب شده اند، باید به اشد مجازات محکوم شوند.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha