صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | اجماع ملی در پیوند به روند صلح

اجماع ملی در پیوند به روند صلح

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اجماع ملی در پیوند به روند صلح

نیاز به صلح در صدر نیازمندی های مردم افغانستان قرار دارد. این از آن جهت است که چهار دهه جنگ، کشور را به نابودی سوق داده و هست وبود مردم افغانستان را در کام خود بلعیده است. جنگ از شهروندان کشور قربانی های زیادی گرفته وخون های فراوانی را بر زمین ریخته است. در حالی که جنگ جاری در کشور به هیچ صورت جنگ مردم افغانستان نمی باشد. مردم افغانستان منافعی در این جنگ ندارند و نه هم آغاز گر این جنگ می باشند. این سبب شده که صلح به یک آرمان فراموش ناشدنی مردم افغانستان مبدل شود. محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح که روز شنبه هفتۀ جاری در نشست سالانه مجمع عمومی این شورا سخن می زد گفت که دریافت آنان از سفر به ولایات مختلف وصحبت با اقشار مختلف کشور در جریان چندین ماه کار نفس گیر این شورا، این است که مردم افغانستان بدون کدام تفکیکی دو چیز را می خواهند. یکی اینکه صلح باید در افغانستان محقق شود وجنگ وخشونت جاری در کشور پایان یابد. دوم اینکه روند صلح ومذاکرات باید تحت مالکیت افغان ها باشد. آقای خلیلی گفت که در میان مردم افغانستان نسبت به پیگیری وسر انجام به نتیجه رسانیدن تلاش های صلح وپایان جنگ وخشونت، نوعی اجماع وجود دارد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور نیز که در این نشست سخن می گفت، با تاکید بر همین موضوع واینکه صلح گزینه ی مردم  افغانستان است گفت: جنگ راه حل نیست، بلکه صلح وسیاست راه حل نهایی برای بیرون رفتن از وضعیت موجود در افغانستان است. اوگفت که تلاش های صلح مورد حمایت دولت ویگانه خواسته مردم افغانستان است. اما تاکید کرد که ما باید از صلح یک تعریف واضح داشته باشیم. چنانچه به گفتۀ رییس جمهور، میان آنانی که خواستار صلح هستند وآنانی که به ادامه ی جنگ تاکید دارند باید تفکیک شود. او با یاد دهانی این مسئله گفت آنانی که مسؤول حوادث تروریستی مانند حادثه تروریستی روز شنبه هفتۀ گذشته در سرک وزارت امور داخلۀ پیشین اند، صلح پذیر نیستند.  

رییس جمهور گفت که «دروازه های صلح به روی آنان بسته است و آنان تعهد ما را در نابودی خود خواهند دید».

    رییس جمهور با اشاره به نیاز افغانستان به صلح پایدار، شرایط صلح پایدار را بر شمرده وبا تاکید براینکه: «حدود وثغور» صلح باید مشخص شود و «قیمت صلح وجنگ» مشخص شود. گفت: صلح نباید به محروم شدن مردم از حقوق شان منجر شود و نباید حقوق مردم برای صلح قربانی شود. اوافزود که: صلح بدون طرح اساسی اصلاح پایدار نخواهد بود. رییس جمهور افزود که هر گاه گام های جدی واساسی در راستای بهبود وضعیت اقتصادی مردم برداشته نشود، صلح دوام نخواهد یافت وتاکید ورزید که: قبل از رسیدن به توافق صلح، باید عواملی که ممکن است این توافق را به ناپایداری بکشاند نیز مورد بررسی وتحلیل قرار بگیرد.

    برایند این صحبت ها را اینگونه میتوان فهرست کرد.

     جنگ جاری در  افغانستان به هیچ وجه جنگ مردم افغانستان نیست؛ بلکه جنگی است که بر کشور ما تحمیل شده است و مردم افغانستان در این جنگ قربانی های بی شماری داده وخسارات مالی فراوانی را متحمل گردیده اند.

    دوام جنگ وخشونت، رسیدن به صلح را به یک آرمان ویک نیاز در روند زنده گی مردم افغانستان مبدل کرده است. در اینکه لازم است جنگ پایان یافته و صلح در کشور محقق شود میان شهروندان کشور ما به نوعی اجماع موجود است.

    دولت افغانستان با درک درست ودقیق این نیازمندی مردم  افغانستان، همیشه صدای صلح خواهی را با تمامت رسایی بلند کرده ودر این همه سال هزینه های مادی ومعنوی قابل ملاحظه ای را متحمل گردیده و قربانی های زیادی در این راه تقدیم  کرده است. هنوز هم دولت افغانستان همصدا با شرکای بین المللی اش در تلاش این است که بتواند با استفاده از هر فرصتی صلح در کشور را محقق بسازد.

    اما فراز ونشیب های این چندین سال در زمینۀ تعقیب روند صلح، ما را به این باور میرساند که راه رسیدن به صلح پر پیچ وخم ودشوار گذر میباشد. برخی گروه ها هرگز آماده نیستند که با روند صلح یکجا شوند ودست از خشونت بردارند. هر بار که موضوع گفتگو های صلح جدی تر میشود، با اجرای برخی حملات مرگبار، روند را با مشکل مواجه می سازند.

 با این وصف آنچه که رییس جمهور بر آن تاکید ورزیده ایجاب میکند که شرایط موجوده به درستی تحلیل شده وبرای به نتیجه رسیدن تلاش های صلح ناگزیریم طرح های مشخصی را روی دست گیریم وبرای تحقق صلح پایدار باید تمام آن عواملی که نیاز است را محقق سازیم.کسانی که صلح میخواهند وآنان که مخالف صلح اند را باید تفکیک نموده ودر عین زمان که صلح میخواهیم، حقوق شهروندان که در فصل دوم قانون اساسی ذکر شده به شمول حقوق زنان واطفال نباید در این بین قربانی شود.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha