صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت رفع نواقص موجود در نهادهای امنیتی

ضرورت رفع نواقص موجود در نهادهای امنیتی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت رفع نواقص موجود در نهادهای امنیتی

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، پس از ادای نماز جمعه در ارگ ریاست جمهوری طی سخنانی با یادآوری این نکته که روز یکشنبه هفته ی جاری، نهادهای امنیتی و دفاعی کشور طرحی را برای تامین هرچه بهتر امنیت شهر کابل به او پیشکش خواهد کرد، بر برخی از مشکلات در این نهادها اذعان نموده وگفت: «ضرورت اصلاحات واضح در نهادهای استخباراتی وکشفی محسوس است.» به قول رئیس جمهور، برخی اوقات این نهادها اطلاعات را نادیده می گیرند. در عین زمان رئیس جمهور از احتمال تغییراتی در فرماندهی پولیس برخی ولایات خبرداده افزود که: آنچه اهمیت دارد، امنیت کابل و تمام افغان ها است. او علاوه کرد که این موجب معامله ی سیاسی نبوده و در این خصوص تنها یک سیاست وجود دارد وآن سیاست افغانیت است ودیگر سیاست ها در آن گنجایش ندارد. رئیس جمهور علاوه نمود که: مشوره های شخصیت های جهادی، علما، سیاستمداران، بزرگان قومی، زنان، جامعه ی مدنی، جوانان وتمام اقشار کشور را می گیرم و به جوانان می گویم که به صفوف نیروهای امنیتی کشور بپیوندند؛ زیرا این خاک از شماست و مشترکاَ از آن باید پاسداری کنیم. آنچه که در بیان رئیس جمهور آمده، در حقیقت اذعان به چیزی است که شهروندان پس از هر رویداد تروریستی بر آن انگشت می گذارند و می پرسند این چگونه ممکن است که تروریستان میتوانند تا امن ترین نقاط پایتخت نفوذ کرده و به انجام حملات انتحاری و انفجارات به قصد کشتن شهروندان مبادرت کنند وگاهی خود نهادهای امنیتی دستخوش اینگونه حملات تروریستان گردیده و از منسوبان آنها قربانی میگیرد.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، پس از ادای نماز جمعه در ارگ ریاست جمهوری طی سخنانی با یادآوری این نکته که روز یکشنبه هفته ی جاری، نهادهای امنیتی و دفاعی کشور طرحی را برای تامین هرچه بهتر امنیت شهر کابل به او پیشکش خواهد کرد، بر برخی از مشکلات در این نهادها اذعان نموده وگفت: «ضرورت اصلاحات واضح در نهادهای استخباراتی وکشفی محسوس است.» به قول رئیس جمهور، برخی اوقات این نهادها اطلاعات را نادیده می گیرند. در عین زمان رئیس جمهور از احتمال تغییراتی در فرماندهی پولیس برخی ولایات خبرداده افزود که: آنچه اهمیت دارد، امنیت کابل و تمام افغان ها است. او علاوه کرد که این موجب معامله ی سیاسی نبوده و در این خصوص تنها یک سیاست وجود دارد وآن سیاست افغانیت است ودیگر سیاست ها در آن گنجایش ندارد. رئیس جمهور علاوه نمود که: مشوره های شخصیت های جهادی، علما، سیاستمداران، بزرگان قومی، زنان، جامعه ی مدنی، جوانان وتمام اقشار کشور را می گیرم و به جوانان می گویم که به صفوف نیروهای امنیتی کشور بپیوندند؛ زیرا این خاک از شماست و مشترکاَ از آن باید پاسداری کنیم.

  آنچه که در بیان رئیس جمهور آمده، در حقیقت اذعان به چیزی  است که شهروندان پس از هر رویداد تروریستی بر آن انگشت می گذارند و می پرسند این چگونه ممکن است که تروریستان میتوانند تا امن ترین نقاط پایتخت نفوذ کرده و به انجام حملات انتحاری و انفجارات به قصد کشتن شهروندان مبادرت کنند وگاهی خود نهادهای امنیتی دستخوش اینگونه حملات تروریستان گردیده و از منسوبان آنها قربانی میگیرد.

    این می‎رساند که وضعیت موجود، رئیس جمهور را نیز به این باور رسانده که ضعف هایی در فرایندهای مربوط به کشف واستخبارات در کشور موجود  است ولازم است تا این ضعف ها بر طرف شود واصلاحات در نظام حاکم بر عملیه های کشفی واستخباراتی رو نما گردد. رئیس جمهور از موضوع اهمیت ندادن به اطلاعات از سوی برخی افراد و دسته ها در این نهادها و همچنان موجودیت برخی گرایش های سیاسی در تصامیم اتخاذ شده در نهادهای امنیتی

 

و دفاعی و...، به عنوان نقاط ضعف این نهادها یاد کرده وتاکید میکند که لازم است در این نهادها یک سیاست جاری وساری باشد وآن عبارت است از سیاست افغانیت واینکه کار در نهادهای امنیتی  موجب معامله ی سیاسی نبوده ودر این خصوص تنها یک سیاست وجود دارد وآن سیاست افغانیت است ودیگر سیاست ها در آن گنجایش ندارد.

    اصلاحات در فرایندهای متعلق به نهادهای امنیتی میتواند شامل چند چیز باشد. یکی اینکه ایجاب میکند که همه ی نهادهای امنیتی باید در کمال هماهنگی بین هم قرار داشته وبه خصوص در زمینه ی تهیه، مبادله وپروسس اطلاعات با همدیگر همکاری نزدیک وموثر داشته باشند. اطلاعات باید مهم پنداشته شود؛ ولو که این اطلاعات در گام نخست بی اهمیت جلوه کند. دوم اینکه نهادهای امنیتی ودفاعی کاملا باید غیر سیاسی بوده ومنسوبان نهادهای امنیتی از گرایشات و ارتباطات سیاسی به دور نگه داشته شده وفقط به کار مسلکی برای تامین امنیت سر شان گرم بوده ودرین راه تلاش شباروزی نمایند.

    موضوع دیگری که در این بیان رئیس جمهور بر آن تاکید شده، این است که همه ی اقشار جامعه اعم از شخصیت های جهادی، علما، سیاستمداران، بزرگان قومی، زنان، جامعه ی مدنی و...، به فکر تامین امنیت وپاسداری از کشور باشند و در راستای تقویت امنیت وثبات در کشور با حکومت دست یاری داده وکمک کنند. مردم ما نیازمند یک اجماع ملی وتعهد همه گانی در خصوص حمایت  از نهادهای امنیتی ودفاعی خویش اند. مردم ما همانگونه که بارها به اثبات رسیده، از نیروهای امنیتی خویش به مقیاس زیادی حمایت وپشتیبانی کرده اند. اما لازم است در زمینۀ تحقق برنامه های اصلاحی در مورد نهادهای امنیتی ودفاعی  با دولت همکاری کنند، به دولت مشوره های مثبت دهند وهمه بگذارند که این نهادها کاملا مسلکی و غیر سیاسی گردند.

 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha