صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | جهان، افغانستان را تنها نمی گذارد

جهان، افغانستان را تنها نمی گذارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جهان، افغانستان را تنها نمی گذارد

پس از سال ها، قرار است هیئتی از شورای امنیت سازمان ملل متحد، به هدف بررسی وضعیت امنیتی و چالش های فرا راه دولت به زودی به افغانستان سفر نماید. این هیئت می خواهد مشکلات وتهدیدات امنیتی که دولت و مردم افغانستان با آن روبرو اند ونوع کمک ها ومساعدت های که این کشور به آن نیاز دارد را بررسی وگزارشی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه دارد. این میتواند یک فرصت خوبی باشد برای ارزیابی آنچه که تا اکنون انجام یافته ونیز بررسی نیاز های که افغانستان برای رسیدن به امنیت و ثبات به آن ها نیازمند است. افغانستان مانند سال های گذشته در حال حاضر نیز در خط مقدم مبارزه علیه هراس افگنی قرار دارد. هنوز هم گروه های هراس افگن با اتکا بر حمایت هایی که از سوی برخی کشور های همسایه دریافت میدارند، فعالانه در برابر دولت مشروع و قانونی افغانستان در حال جنگ است. قرار گزارش های موثق و رسمی، تعداد گروه هایی که در حال جنگ در برابر دولت ومردم افغانستان اند به بیست گروه می رسد.

 علاوه بر آن، گروه داعش تهدید تقریبا جدیدی است که از یکی دوسال به اینسو دست به فعالیت های هراس افگنانه می زنند وخشن ترین وبیرحمانه ترین حملات انتحاری وانفجاری را علیه شهروندان افغانستان انجام و دست به کشتار بیرحمانه مردم در ولایات مختلف به شمول ولایات شرقی وشمالی وغربی وپایتخت زده اند. در تازه ترین مورد طی یک حملۀ در شهر کابل ده ها تن از منسوبان پولیس ضد شورش شهید وزخمی شدند. مسئوولیت آن حمله را داعش به دوش گرفت.

    دولت افغانستان هنوز به حمایت های جامعۀ جهانی نیازمند است. کمک ها و مساعدت های جامعه جهانی برای تقویت امنیت و ثبات و همچنان برای تقویت نظام، سازمان دولت رشد وتوسعه اقتصادی در افغانستان یک نیاز است. افغانستان برای فایق آمدن بر چالش هایی چون تهدید تروریزم ومواد مخدر وکار در جهت سازنده گی به خصوص در بخش زیر بنا ها به کمک های بین المللی نیاز جدی دارد.    سفر هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد در حقیقت به معنای تجدید تعهد جامعه جهانی در برابر مردم وشهروندان  افغانستان است. امری که هر یک از هیئت های کشور های عضو جامعۀ جهانی در سفر هایی که به افغانستان داشته اند از آن یاد آوری کرده اند وگفته اند که همچنان از دولت ومردم افغانستان حمایت میکنند.

    با این وصف می توان اذعان کرد که افغانستان همچنان در محراق توجه جامعه جهانی قرار دارد. این از آن حیث است که افغانستان به عنوان عضو با اعتبار جامعۀ بین المللی همیشه کوشیده به تعهدات خود در برابر خانواده بین المللی عمل کرده و در راستای کمک به امنیت وثبات جهان و نیز مبارزه علیه بلای هراس افگنی در جهان متقبل قربانی های زیادی گردد. افغانستان در حقیقت به نیابت از کل جهان در برابر تهدیدات تروریزم در حال جنگ است.

    اما ایجاب میکند که هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد عوامل دوام جنگ وخشونت وهم چنان راه های رسیدن به صلح وتحقق امنیت و ثبات در افغانستان وآن زمینه هایی را که میتواند سهولت های لازم را برای قرار گرفتن افغانستان در مسیر رشد، انکشاف وتوسعه به معرفی بگیرد، به نیکی شناسایی و در بازگشت کمک ها ومساعدت های جامعه ی جهانی را در آن جهت سمت وسو داده وافغانستان را در بیرون رفت از بحران کمک ومدد رساند. سرانجام افغانستان هرچه زود تر ممکن باید به صلح، امنیت وثبات نایل شده و به مشکلات وچالش های موجوده نقطۀ پایان گذاشته شود. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha