صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت اصلاحات در پولیس ملی

ضرورت اصلاحات در پولیس ملی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت اصلاحات در پولیس ملی

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله که در محفل فراغت 446 تن از دانشجویان اکادمی پولیس سخن می گفت، با تاکید بر اینکه وزارت امور داخله در مسیر متفاوت در حرکت میباشد، از تکمیل استراتیژی چهار سالۀ این وزارت خبر داد وگفت که تا یک هفتۀ دیگر آن را به مقام ریاست جمهوری ارایه خواهد کرد. آقای برمک گفت که: این ستراتیژی در دو محور اساسی طرح ریزی شده است وآن عبارت است از انکشاف پولیس و اصلاحات ساختاری و نظام سازی در وزارت امور داخله. این همه مایۀ امیدواری شهروندان کشور است. زیرا انکشاف پولیس واصلاحات در نظام پولیس وساختار وزارت امور داخله میتواند نوید دهندۀ تقویت نظم و امنیت و تنفیذ بهتر قانون در کشور باشد. مشکلات و چالش هایی که امروزه شهروندان کشور با آن مواجه است قسمت اعظم آن ناشی از تطبیق نشدن قانون وموجودیت فساد در نظام اداری کشور ودر سطوح مختلف مربوط به حیات ملی میباشد. پیش از این بار ها از موجودیت فساد در خود نظام پولیس و وزارت امور داخله سخن زده شده و باری رییس جمهور وزارت امور داخله را قلب فساد خوانده بود وبه شهروندان کشور وعده داده بود که ننگ فساد را از چهره ی این وزارت پاک کرده و اصلاحات در این وزارت را عملی خواهد کرد.

   حالا که وزارت امور داخله با به میان آوردن استراتیژی چهار سالۀ در صدد آوردن اصلاحات در نظام پولیس و ساختار این وزارت برآمده، این امیدواری ها را به وجود می‎آورد که تا چهار سال آینده کشور ما دارای یک ساختار نیرومند و موثر در وزارت امور داخله و نظام اصلاح شده پولیس ملی خواهد بود. این دو خواهد توانست قانونیت در کشور را تقویت کند، زمینۀ تطبیق یکسان و همزمان قانون بالای همه مردم و شهروندان افغانستان را فراهم آورد و هم فساد در نظام و سازمان پولیس ملی را در همه ابعاد آن نابود کرده و نهاد پولیس را در خدمت قانونیت و عدالت قرار دهد. هرگاه پولیس بتواند زمینۀ تطبیق قانون را فراهم نماید، قطعا زمینۀ تقویت امنیت و ثبات را فراهم کرده است ثبات و امنیت در گرو تطبیق قانون واحیای اقتدار قانونی در کشور است.    اما نیاز است که نظام پولیس از هر نوع آلوده گی به فساد مبرا شود. افراد ناپاک از صفوف مقدس پولیس که با تحمل هر   

نوع سختی و مشکلات شب وروز را در خدمت مردم وکشور و تامین امنیت و نظم وتنفیذ قانون قرار دارد، بیرون رانده شوند و سازمان پولیس از هر نوع فسادی پاک شود. ساختار کهنه و فرسوده ی نظام پولیس به روز شده و میزان آموزش، آگاهی وتجارب مسلکی منسوبان پولیس افزایش داده شود.  همانگونه که محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در مراسم فراغت افسران و سربازان پولیس گفت: مشکل در انگیزه پولیس نیست، زیرا پولیس به خاطر خدمت به کشور متعهد میباشد؛ مشکل در ساختار های است که از گذشته ها وجود دارد. امحای فساد از نظام وصفوف پولیس باعث ازدیاد اعتماد شهروندان بالای نظام وساختار پولیس می شود. ضرورت تامین امنیت و ثبات پایدار نیاز به این دارد که فساد از نظام پولیس محو شود، قانون بی استثنا تطبیق شود و پولیس در تطبیق قانون کمک و مساعدت کند. به قول رییس جمهور:  زبان پولیس باید زبان قانون اساسی وتعهد ملی کشور باشد، زیرا ثبات با حاکمیت قانون وتطبیق قانون اساسی به وجود می آید.

    از مصادیق محو فساد در نظام پولیس و تطبیق قانون در این زمینه، تطبیق صد در صدی و بدون تبعیض قانون ذاتی پولیس است. زیرا موجودیت تبعیض در نظام پولیس سبب بی انگیزه گی منسوبان پولیس و باعث دل سردی آنان میگردد. همانگونه که رییس جمهور هدایت داده، ایجاب میکند که پس ازین تمام امور ذاتی افسران جوان، افسران بلند و عالی رتبه، تعیینات، تبدیلی ها، اجراات وترفیعات، مطابق قانون و به دور از تبعیض انجام شود. برخورد تبعیض آمیز با منسوبان پولیس، صفوف پولیس را تضعیف و منسوبان پولیس را بی انگیزه می سازد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha