صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | لزوم کشف و ازمیان بردن نهانگاه‎های دشمن در شهرها

لزوم کشف و ازمیان بردن نهانگاه‎های دشمن در شهرها

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
لزوم کشف و ازمیان بردن نهانگاه‎های دشمن در شهرها

این بار اول نیست که آدرس های نسبتاَ مشخصی از نفوذی های دشمن در شهر کابل برملا وسر نخ های مرتبط با هسته های دشمن در این شهر به دست نهادهای امنیتی ودفاعی کشور می افتد. روز پتج شنبه هفتۀ گذشته یکی از نفوذی های دشمن در جوار میدان هوایی کابل از میان عده ی از شهروندان معترض بیرون شده و به صفوف نیرو های پولیس ضد شورش حمله کرد و با انتحار خود باعث شهادت جمعی ازین نیروها وجراحت تعداد دیگری از آنان گردید. در یک رویداد دیگر، چند ماه قبل تقریباَ از همین نقطه بالای میدان هوایی کابل حمله راکتی صورت گرفت که پس از تثبیت موقعیت شلیک راکت، بالگردهای قول اردوی هوایی کشور خانه ای در این منطقه را از هوا به راکت بست.

    پیش ازین منسوبان ریاست عمومی امنیت ملی کشور در یک رویداد کشفی تعدادی از  اعضای داعش را از یکی از محله های دیگر شهر کابل شناسایی وبازداشت کرده و به بند کشیدند. آن زمان گفته شد که ازین تعداد چند تن تبعۀ خارجی بوده اند. اوایل سال جاری در رویداد مشابهی، منسوبان ریاست عمومی امنیت ملی تعداد دیگری از نفوذی های دشمن را از ناحیۀ ششم کابل شناسایی و بازداشت کردند. در همۀ این موارد اذعان بر این شده که این افراد با شبکه هایی در بیرون از کشور مرتبط بوده، از بیرون از کشور دستور می گرفته و در نقل وانتقال انتحاریان ویا مواد منفجره و سازماندهی حملات بالای اهدافی در شهر کابل به ویژه بالای نهادهای دولتی، دست داشته اند.

    این همه ما را به یاد گفته های استاد سیاف، یک تن از عالمان دینی واز رهبران جهادی می اندازد که باری گفته بود: افراد و حلقاتی وابسته به گروه های تروریستی در همین شهر کابل در خانه های امن به سر برده و در موقع لازم بر اهداف دولتی حمله ور می شوند. او افزوده بود که حتا اعلامیه های این گروه ها در وزیر محمد اکبر خان شهر کابل نوشته می شود و پیشنهاد داده بودکه  از میان کسانی که انتحاری را از مرز ها به شهر کابل می آورند، تعدادی در چهار دروازه شهر کابل آویزان شوند، دیگر کسی جرئت نخواهد کرد که دست به یک چنین اقدامی بزند.

    این همه به این معناست که در حال حاضر نفوذی های دشمن در همین شهر کابل حضور گسترده داشته ودر محله های ازین شهر برای خود آسایشگاه و مکان امن، مخفیگاه و افراد وحلقات حامی دارند و با همکاری این افراد وحلقات، نقل و انتقال می کنند و وسایل و امکانات جنگی و مواد انفجاری را از یک نقطه به نقطۀ دیگری منتقل میسازند. در برخی از نهانگاه های امن خود، افراد متخصص ساخت واسکت وبمب دارند، برای انجام حمله های انتحاری و انفجاری از آنها بهره می گیرند و بر اهداف خود حمله می کنند ودست به کشتار منسوبان نهادهای امنیتی و شهروندان کشور میزنند. دشمن با بهره گیری از مساعدت حلقات وافراد حامی خویش و در غیاب توجه نیروهای ملی امنیتی ودفاعی، این فعالیت ها را سامان می بخشند، در مواقع خاص بالای اهداف خود حمله می کنند وشهروندان ومنسوبان نهاد های ملی امنیتی کشور را شهید وزخمی می سازند.

    بناَ نهادهای امنیتی ودفاعی بیش از گذشته باید متوجه باشند. باید همه احتمالات را در امکان حضور و زمینه نفوذ وفعالیت دشمن در شهر های کلان و به ویژه شهر کابل مدنظر گرفته و مطابق آن در برابر دشمن به اقدامات موثر کشفی و استخباراتی متوسل شده و مانع انجام فعالیت های تروریستی این گروه ها شوند. اینک بیش از هر زمانی نیاز به سرمایه گذاری بالای کشف این نهانگاه ها و شناخت افراد و حلقات حمایتگر دشمن احساس می گردد. ایجاب میکند که نهادهای امنیتی با برنامه ریزی موثر ودقیق و همکاری روز افزون، این نهانگاه های امن وافراد وحلقات حمایتگر نفوذی های دشمن را شناسایی و مانع انجام فعالیت های تروریستی شان شوند. 

    بدون شک به یک ارزیابی ومطالعۀ دقیق نیاز است تا با بررسی همه احتمالات، هر آنجایی که احتمال حضور ونفوذ دشمن میرود و هر آن تعداد افراد و حلقاتی که محتمل است با دشمن همکاری می کنند و افراد دشمن را پناه داده ودر نقل و انتقال مواد و امکانات جنگی وهمچنان به جا به جایی افراد انتحاری وانفجاری مبادرت می ورزند را زیر نظر گرفته و با برنامه ریزی موثر مانع انجام فعالیت آنان گردیدند تا از انتحار، انفجار و حتا حملات تروریستی دشمن، پیشاپیش جلوگیری به عمل آید.   

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha