صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | پایان تحمل امریکا و موقعیت دشوار پاکستان

پایان تحمل امریکا و موقعیت دشوار پاکستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پایان تحمل امریکا و موقعیت دشوار  پاکستان

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در نخستین «تویت» خود در آغاز سال 2018 میلادی در صفحه تویترش نوشت که: « ایالات متحدۀ امریکا در 15 سال گذشته، بیش تر از 33 میلیارد دالر را ساده لوحانه به پاکستان داده است، ولی آنان، غیر از دروغ و فریب، چیزی به ما نداده اند. با این پنداشت که رهبران ما احمق هستند». ترامپ افزوده که: « آنان به هراس افگنانی که ما در افغانستان به دنبال شان می گردیم، نهانگاه های امن داده وکمک چندانی به ما نکرده اند. دیگر نه! ». گرچه این بیان به هیچ صورت تازه نیست، اما در نوع خود شدید ترین وعریان ترین ابراز نظر بلند مرتبه ترین مقام در ایالات متحدۀ امریکا در برابر آنچه که دو رویی وبه قول او: «دروغ وفریب»، اسلام آباد خوانده شده، می باشد. رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در پایان با تاکید نوشته که: « دیگر نه!». یعنی آنچه که تا حال جریان داشته و با بیان رییس جمهور ترامپ « دروغ وفریب» و« احمق » انگاری رهبران امریکایی و تامین « نهانگاه های امن» ونکردن « کمک چندانی» به ایالات متحدۀ امریکا در برابر دریافت « 33 میلیارد دالر»؛ دیگر تحمل امریکا را به پایان رسانده وکاسه صبر رهبری این کشور را لبریز کرده است. واین به این معنا نیز می باشد که از نظر رییس جمهور ترامپ دیگر آن زمان به سر رسیده که فریبکاری و دورویی وسیاست های دو پهلوی پاکستان تحمل شود واقدامات نادرست این کشور در حمایت از تروریزم بی پاسخ بماند.

به نظر میرسد روندی را که پاکستان در پیش گرفته بود و ناگزیر روزی به پایان میرسید؛ در حال رسیدن به پایان راه خود رسیده است. ایالات متحدۀ امریکا و در مجموع جامعه جهانی به این نتیجه رسیده که عامل اصلی ایجاد ودوام جنگ وخشونت در افغانستان که سالانه هزاران تن را به کام مرگ فرستاده ونه تنها افغانستان که در حقیقت منطقه وحتا جهان را به سوی بی ثباتی به پیش میبرد، پاکستان بوده ودر حال حاضر نیز هست. پاکستان قلمرو خود را در اختیار گروه های هراس افگن و تروریست داده وحمایت های مالی،  آموزشی، تسلیحاتی واطلاعاتی را ازین تعداد گروه ها فراهم کرده است. حتا پاکستان در زمانی که به ظاهر ادعای عضویت ائتلاف جهانی مبارزه علیه تروریزم را داشت وگویا تسهیلات لازم جاده ای را  برای نقل و انتقال نفرات، وسایل وتجهیزات به مقصد افغانستان برای اکمالات نیروهای درگیر جنگ در برابر تروریزم در این کشور

در اختیار جامعه جهانی قرار داده بود، در خفا سرگرم بازی دوگانه وسیاست های دوپهلو بوده ودر حقیقت از گروه های تروریستی به شمول  القاعده، شبکۀ حقانی وطالبان حمایت های همه جانبه نموده وآنان را در برابر دولت افغانستان و قوای بین المللی مساعدت می نموده است.

     به نظر میرسد این موضوع پاکستان را در موقعیت دشواری قرار داده باشد. دشوار ازین جهت که زیاد محتمل است فشار ها بر این کشور شدید تر شود. گزینه های که مطرح است، قطع کمک های نقدی به این کشور، حذف از فهرست دوستان خارج از ناتوی ایالات متحده امریکا، قرار گرفتن در لیست کشور های حامی تروریزم وسرانجام وضع تحریم های بین  المللی از سوی شورای امنیت ملل متحد و...، ممکن یکی پی دیگر از سوی جامعه ی جهانی وایالات متحده امریکا به آزمون گرفته شود. هریک ازین ها میتواند هزینه های زیادی از پاکستان بگیرد ومشکلات وچالش های فراوانی را برای این کشور به بار آورد. به همین جهت بوده که کابینه این کشور روز گذشته نشست فوری وفوق العاده ی را برگزار کرد تا عواقب وپیامد های موضعگیری جدید ایالات متحده ی امریکا را بررسی کند ونوعی واکنش وموضعگیری متقابل خویش را در برابر این موضع ایالات متحده ی امریکا مشخص سازد. اینکه پاکستان چه نوع موضعگیری خواهد کرد و در خفا به کدام رویکردی کشیده خواهد شد، زمان آن را به اثبات خواهد رساند. اما ظاهرا عاقلانه ترین گزینش برای این کشور این خواهد بود که در رویکردش تغییر آورد. زیرا پاکستان از حمایتگری نسبت به گروه هایی که روش ومنش هراس افگنانه دارند ودست به اعمال تروریستی میزنند به هیچ وجه سودی نمی برد. بهترین انتخاب برای این کشور این است که تعامل دولت محور را در قبال افغانستان در پیش بگیرد ومسایل را از طریق گفتگو با نظام مشروع و قانونی افغانستان پیگیری کند. این راه جاگزین بهتری برای اتکا کردن به تروریزم وهراس افگنی است. زیرا اتکا بر تروریزم در نهایت خطرات زیاد تری را میتواند متوجه خود این کشور کند. چنانکه چند هفته پیش وقتی که اسلام گرایان افراطی در واکنش به تغییر یک ماده ی از قانون پارلمان، شهر ها ومناطق مختلف این کشور را درهم ریختند، لوی درستیز این کشور هشدار داد که خطر افراطگرایی پاکستان را بر لبه سقوط قرار داده و تهدیدات زیادی متوجه ثبات وامنیت این کشور  کرده است.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha