صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | فرافگنی پاکستان

فرافگنی پاکستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فرافگنی پاکستان

خرم دستگیر، وزیر دفاع پاکستان در و اکنش به در خواست افغانستان برای هدف قرار دادن مراکز متعلق به مخالفان مسلح دولت افغانستان در پاکستان با بیان اینکه این کشور نمی تواند به خاطر افغانستان در خاک پاکستان جنگ به راه اندازد وبا کسی درگیر شود، وتاکید بر اینکه پاکستان اجازه نمی دهد جنگ افغانستان به پاکستان کشیده شود گفته: این مسأله که مراکز امن تروریستی در خاک پاکستان وجود دارد دور از حقیقت است؛ زیرا به قول او دولت اسلام آباد سازمانهای تروریستی در این کشور را سرکوب کرده است. دستگیر مدعی شده که دولت افغانستان بر بخش بزرگی از خاک این کشور تسلط ندارد، بنا بر این ایجاب می کند که ایالات متحدۀ امریکا در پاکستان نه، بلکه در خاک افغانستان با تروریزم مبارزه کند. او افزوده که: ما با صراحت به ایالات متحده امریکا گفته ایم که نباید در خاک پاکستان با تروریزم مبارزه کند بلکه برای مبارزه با تروریزم در افغانستان تلاش کند، زیرا به قول او اسلام آباد تمام تروریست ها در خاک این کشور را نابود کرده است.

   از نظر آگاهان مسایل مربوط به سیاست و امنیت در منطقه،  این نوع موضعگیری نوعی فرار از واقعیت وحقایق موجود میباشد. کشف وقتل اسامه بن لادن در ابیت آباد پاکستان در منطقۀ کاملا حراست شده از سوی اردو واستخبارات این کشور؛ مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان در شفاخانه ای در کراچی وتعیین ملا اختر محمد منصور به جا نشینی او در ایالت بلوچستان وسر انجام قتل او در منطقه دالبندی کویته  مرکز این ایالت، در حالیکه با پاسپورت پاکستانی به یکی  از کشور های دیگر سفر می نمود؛ در میان نفی وانکار دولت، اردو واستخبارات پاکستان دلایل کافی برای موجودیت سران گروه های تروریستی چون القاعده وطالبان در قلمرو این کشور
می باشد. بر اساس گزارشهای موثق، سران وفرماندهان طالبان وشبکه حقانی در پوشش شورای کویته، شورای پیشاور، وشورای میرانشاه و...، واز جمله ملا هبت الله رهبر وسراج الدین حقانی معاون گروه طالبان در حال حاضر در پاکستان به سر می برند.

    برخی از مقامات در اسلام آباد طی اظهاراتی که پیش ازین در رسانه ها به نشر رسیده، بر موجودیت سران و فرماندهان طالبان وشبکۀ حقانی در پاکستان و نیز حمایت آن کشور از آنان، اذعان کرده اند. رسانه ها به نقل از سر تاج عزیز مشاور پیشین صدر اعظم پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی گزارش داده بودند که وی گفته سران و فرماندهان طالبان 

وشبکۀ حقانی در شهرهای پاکستان گشت وگذار دارند وهمراه با خانواده های خود از تسهیلات صحی وآموزشی پاکستان استفاده می کنند. پرویز مشرف رییس جمهور پیشین پاکستان باری طالبان وشبکۀ حقانی را شیران پاکستان لقب داده و بر حمایت های پاکستان ازین گروه ها اذعان کرده بود.

    ازین که بگذریم چهره های مذهبی مانند مولانا سمیع الحق ومولانا فضل الرحمن و...، که وابسته گی و علایق گسست ناپذیری با سازمان استخبارات نظامی پاکستان دارند و در حقیقت حکم بازوی این سازمان را دارند، به طور  علنی از طالبان وشبکه حقانی حمایت کرده، جنگ در افغانستان را جهاد خوانده و هزاران طالب العلم عضو این گروه ها را در مدارس تحت ادارۀ خود آموزش داده وبرای شرکت در جنگ به افغانستان اعزام میدارند. چندی پیش جنرال قمر باجوه هشدار داده بود که سلسلۀ مدارس مذهبی در پاکستان برای هزاران تن از طالب العلمان آموزش های تروریستی میدهند.

    با این وصف و با در نظر داشت حقایقی که به بخشی از آنها اشاره گردید، موضعگیری مقامات در اسلام آباد نظیر آنچه که از وزیر دفاع این کشور به رسانه ها نقل شده، به نوعی طفره روی از واقعیت ها ومغالطه ورزی می باشد.

مغالطه ورزی ازین جهت که دولت، اردو وسازمان استخبارات نظامی پاکستان هیچگاه علیه این گروه ها مبارزه نکرده، مانع حضور وفعالیت آنها در قلمرو خویش نگردیده، بلکه حمایت هم کرده است. آنان را تمویل، تجهیز وتسلیح کرده و زمینه آموزش وسازماندهی را برای شان فراهم کرده است. از نظر پاکستان این گروه ها هراس افگن نه، بلکه برابر با آنچه که مقامات در این کشور بار ها اعلام کرده، بخشی از مردم افغانستان بوده ولازم است تا دولت مدرن، قانونی و مشروع افغانستان جا را برای آنان خالی کرده و دنیا بگذارد که امارت این گروه بار دیگر در جغرافیای افغانستان سر بر آورد.

    گروه های چون طالبان و شبکه حقانی و...، در حقیقت جزو بدنۀ اردوی پاکستان و بازوی نیرومند آن برای پیگیری اهداف آن کشور در افغانستان است. این گروه ها به نیابت از اردوی پاکستان جنگ را در افغانستان به پیش می برند. پاکستان به این گروه ها به عنوان پیشمرگان اهداف ستراتیژیک خودش در  افغانستان نگاه میکند و هیچگاه حاضر نیست دست از حمایت آنها بردارد. بلکه همواره کوشیده و پیوسته تلاش می ورزد که این گروه ها را زنده نگهداشته و  برای اهداف خود از آنان بهره بگیرد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha