صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | لزوم تشدید تدابیر امنیتی

لزوم تشدید تدابیر امنیتی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
لزوم تشدید تدابیر امنیتی

روز گذشته در نتیجۀ یک رویداد تروریستی بر مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار، دست کم 17 تن از شهروندان کشور شهید چهارده تن دیگر زخمی شدند. این رویداد با فاصلۀ زمانی اندک ودرست سه روز پس از آن صورت گرفت که در رویداد مشابهی در شهر کابل، پنجاه تن شهید و بیش از نود تن دیگر زخمی گردیدند. به نظر می رسد با آغاز فصل سرما و سخت شدن شرایط جوی به ویژه در مناطق روستایی که باعث شده ماشین جنگی گروه های هراس افگن از تحرک باز ماند و از فعالیت های جنگی آنان کاسته شود، این تعداد گروه ها به حملات انتحار و انفجار در شهر های بزرگ و مناطق پر جمعیت رو آورده اند. دلیل رو آوردن این گروه ها به انجام حمله های انتحاری و انفجاری در شهر ها و مناطق پرجمعیت، یکی این است که شهر ها و مناطق پر جمعیت سختی و دشواری مناطق کوهستانی و روستایی را ندارد. زیرا آنان مجبور نیستند با گذر از راه های دشوار گذر و زنده گی در میان کولاک ویخبندان و...، رنج انجام عملیات و حملات در برابر نهادها ومراکز دولتی را به جان بخرند.

  بلکه در همکاری با افراد و حلقات خاص در میان خانه های گرم در شهر ها به سر برده و حملات خود را سازماندهی و برنامه ریزی کرده بر اهداف خود حمله می کنند. دیگر اینکه این نوع حمله ها بیشتر خبر ساز بوده و میتواند تبلیغات وسیعی را برای این تعداد گروه ها باعث شود. امری که این گروه ها نسبت به آن بی میل نمی باشند. زیرا این تبلیغات هر چه بیشتر باشد نشانۀ حضور و قوت این گروه ها و ضعف نهادهای امنیتی در جلوگیری از عوامل مخل نظم و امنیت می باشد. این میتواند دولت را نزد افکار عمومی در داخل و هم در خارج از کشور بی اعتبار ساخته واین گروه ها را نیرومند نشان دهد.

     اگر یک چنین تحلیلی درست باشد، انتظار می رود که در روزها، هفته ها و ماه های آینده به میزان وگسترده گی این نوع حملات افزایش به عمل آید. گروه های هراس افگن وتروریست این نوع حملات را بیشتر از پیش ساخته و بر اهدافی در شهر ها و مراکز پرجمعیت  حمله کنند و از مردم قربانی های بیشتری بگیرند و با انجام هر حمله، غایله بر پا کنند ودولت ونهادهای امنیتی را در برابر افکار عمومی قرار دهند و ابتکار تبلیغی را به سود خود در دست بگیرند     ایجاب میکند که نهادهای امنیتی و دفاعی بیشتر از پیش باید فعال شوند  و تدابیر پیشگیرندۀ خود را در برابر تحرکات و فعالیت های تروریستی این گروه ها بیشتر ودقیق تر سازند. نهاد امنیت ملی، استخبارات و کشف اردوی ملی و واحد تحقیقات وکشف وزارت امور داخله باید بیش از پیش فعال شوند و تمام فعالیت ها وتحرکات دشمن را زیر نظر گرفته و عوامل دشمن و افراد وحلقات همکار آن را شناسایی و پیش ازینکه آنان به مقصد برسند، نابود شان سازند.

 

افزون براین، ایجاب میکند نهادهای امنیتی و دفاعی کشور با استفاده از شرایط مساعدی که فصل سرما به میان آورده و عملا ارتباط گروه های تروریستی را با عقبۀ آنها که همانا پاکستان است و نیز تامین روابط داخلی و ولایت به ولایت، ولسوالی به ولسوالی گروپ ها وافراد این گروه ها را با دشواری مواجه کرده، عملیات پاکسازی وبیرون راندن آنها از مناطق ومراکز متعلقۀ شان را برنامه ریزی واجرا کنند، دامنه اقتدار دولتی را گسترش دهند و امنیت وثبات در مناطق روستایی و ولسوالی ها را تقویت نمایند. امنیت حومه های شهر ها و راه ها وجاده های عمومی کشور باید در اولویت لازم این نهاد ها قرار گیرد.

    این تاکید از آنجا است که اگر از فرصت موجود برای گسترش اقتدار دولتی وتقویت امنیت وثبات بهره گرفته نشود و اقدامات لازم برای سرکوب گروه ها و حلقات تروریستی در این فصل به عمل نیاید، ممکن در فصل گرما وآنچه که فصل جنگی خوانده می شود، این گروه ها بار دیگر با حمایت اردو وسازمان استخبارات نظامی پاکستان به شهر ها هجوم آورند و مشکلات و چالش های سخت تر و جدیدتری را پیش روی نهاد های امنیتی ودفاعی کشور بگذارند و فصل دیگری از کشت وکشتار، ویرانی و بربادی مملکت ما را روی دست گیرند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha