صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت مصئون سازی زند‎گی کودکان

ضرورت مصئون سازی زند‎گی کودکان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت مصئون سازی زند‎گی کودکان

بر بنیاد یک گزارش یونیسف ( صندوق حمایت کودکان ملل متحد) در جریان نه ماه گذشته سال 2017 میلادی هفتصد کودک در افغانستان به قتل رسیده است. آماری که تکاندهنده خوانده شده. زیرا این آمار بیانگر بدتر شدن وضعیت زنده گی برای کودکان کشور میباشد. این گزارش می رساند که کودکان کشور با چه خطراتی مواجه اند. جنگ ونا امنی از عوامل اصلی مخاطرات وتهدیدات علیه حیات کودکان کشور می باشد. بیشترینه عامل قتل این تعداد کودکان جنگ وخشونت های ناشی از آن است. دوام جنگ گروه های تروریستی ومخالفان مسلح نظام را واداشته تا از کودکان به عنوان سرباز و اعمال انتحار و انفجار استفاده نمایند. پیش ازین گزارش هایی به نشر رسیده که کودکان در مدارس مذهبی تحت اداره گروه های تروریستی وهمچنان مدارس مذهبی در پاکستان آموزش انتحاری میبینند. چنانکه گزارش های به نشر رسیده که گروه های هراس افگن کودکان را وامیدارند تامواد منفلقه ماین ومهمات را از یک نقطه به نقاط دیگر انتقال دهند. حملات هراس افگنانه واعمال انتحار به ویژه در اماکن عمومی یکی از عوامل اصلی است که باعث کشته وزخمی شدن گروهی مردم واز جمله کودکان شده است.

    این تنها قتل وکشتار کودکان نیست که وضعیت را به صورت منفی در آورده مشکلات وچالش های را متوجه حیات میلیون ها کودک در کشور نموده است. محرومیت از آموزش وتعلیم، فقر وناداری، اشتغال در کار های شاقه، ازدواج های اجباری وسرانجام قرار گرفتن در معرض تجاوز جنسی و...، از دیگر رویداد های ناگواری است که شرایط زنده گی را برای کودکان کشور سخت وطاقت فرسا نموده است وباعث شده که میلیون ها کودک که در حقیقت سرمایه های گرانبها وآینده سازان مملکت هستند در معرض آسیب های مختلف قرار داشته باشند.

    این در حالی است که آموزه ها وتعالیم دینی ما، قوانین نافذه ی کشور، الحاق کشور ما به کنوانسیون بین المللی حقوق طفل و...، قواعد واصول موجوده وضرورت حفاظت از سرمایه های ملی کشور که کودکان از مهمترین بخش سرمایه انسانی ما وآینده سازان مملکت اند ما را وامیدارد تا از کودکان حفاظت صورت بگیرد. زمینه زنده گی آرام وبستر رشد وبالنده گی استعداد های آنان را باید فراهم آوریم تا آنان با خاطر آسوده بیاموزند وبرای آینده خود وکشور برنامه ریزی کنند.

   دولت در مجموع ونهاد های مسئوول به گونه ی ویژه وظیفه دارند تا برای حفاظت از حیات وحقوق وهم چنان مصئونیت کودکان کشور هر چه را در توان دارند انجام دهند. دولت باید جلو تعرض به حقوق و هم‎چنان عوامل آسیب رسیدن به حیات و حقوق آنان‎را بگیرد. دولت از راه تطبیق موثر قانون اشاعه آگاهی های لازم برای شهروندان کشور مانع اتلاف حقوق کودکان شوند. زمینه های آموزش وتعلیم همه گانی را برای همه کودکان کشور فراهم آورد. واز همه مهمتر تهدیدات وخطراتی که سبب قتل وکشتار کودکان میشود باید از بین برده شود. امنیت کودکان تامین گردد. جلو گروه ها وحلقاتی که در قتل، قاچاق وسوء  استفاده از کودکان اند را بگیرد.

    البته که همه مردم افغانستان باید با دولت ونهادهای مسئوول در زمینه حفاظت از جان، حیات  و حقوق کودکان همکاری کنند. نهادهای فرهنگساز ورسانه ها میتوانند در زمینه لزوم حفاظت از حیات و حقوق کودکان به مردم َآگاهی بدهند.

علمای دینی ونهاد های مذهبی بیشترین تاثیرات را میتوانند بالای اذهان شهروندان کشور داشته ولزوم حمایت وضرورت حفاظت از حیات و حقوق کودکان را مطرح کرده وزمینه را طوری فراهم آورند که زنده گی وحقوق کودکان مصئوون گردد.     

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha