صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | تروریستان و تداوم جنایات ضد بشری

تروریستان و تداوم جنایات ضد بشری

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تروریستان و تداوم جنایات ضد بشری

شهر کابل یک روز خونین دیگر را پشت سر گذاشت. روز پنجشنبه هفته گذشته، در یک رویداد تروریستی بیش از پنجاه تن از شهروندان کابل شهید وبیش از نود تن دیگر زخمی شدند. در این رویداد مرکز فرهنگی تبیان وخبرگزاری صدای افغان « آوا» هدف قرار گرفته وصدها خانواده به غم و ماتم نشستند. مسئوولیت این رویداد را گروه داعش به عهده گرفته است. واکنش ها در برابر این رویداد متفاوت بوده است. حکومت با صدور اعلامیه ای این رویداد را با شدید ترین الفاظ محکوم کرده وآن را نشانۀ استیصال و درمانده گی گروه های تروریستی در جنگ رویا رو با قوای امنیتی کشور دانسته وگفته است که عاملان این حمله را شناسایی وبه سزای اعمال ننگین شان خواهد رساند. سخنگوی وزارت امور داخله به شهروندان وعده داد که پس از بررسی ها، هر مسئوولی که در حوزۀ مربوطه از خود کم کاری وغفلت وظیفوی نشان داده باشد، مجازات خواهد شد.

     برخی سیاستگران کشور حمله تروریستی روز پنجشنبه را جنایت در برابر انسانیت دانستند. استاد عبد الرب رسول سیاف از رهبران جهادی و یکی از علمای کشور با ناجایز دانستن حملات انتحاری واینکه قتل افراد بیگناه حرام است، حمله روز پنجشنبه گروه داعش بر مرکز فرهنگی تبیان وخبرگزاری آوا را جنایت علیه بشریت خواند. اوگفت که مجموعه های چون داعش و دیگر گروه های که عمل انتحار وانفجار وکشتار را به راه می اندازند، با اسلام بیگانه اند.

    واما شهروندان کشور با انتقاد از نهادهای امنیتی ودر مجموع دولت این سوال را مطرح میکنند که این چه گونه ممکن است که گروه های تروریستی پیش چشم نهادهای امنیتی، شهروندان کشور را چنین تکه وپاره کنند؟ به گفته شهروندان، نهاد های امنیتی، کشفی واستخباراتی کشور باید این تعداد گروه ها وعمال آنان را پیش ازینکه به هدف برسند و دست به اعمال ننگین انتحار وانفجار بزنند، مورد شناسایی قرار داده ومانع اعمال ددمنشانه ی شان شوند. از نظر این شهروندان حالا که منسوبان نهادهای ملی امنیتی کشور بیش از گذشته آموزش دیده و با پیشرفته ترین وسایل وامکانات تجهیز شده اند وحمایت های شرکای بین المللی افغانستان را هم با خود دارند ، در عملکرد آنان تفاوت های مثبتی را هم باید شاهد باشیم و در کار کشف واستخبارات نیز باید بهبودی مشاهده شود. نهادهای کشفی واستخباراتی کشور باید بتوانند بر فعالیت های خرابکارانه اعمال ددمنشانه ی گروه های تروریستی نظارت دقیقتر وتدابیر پیشگیرانه تری را از خود نشان دهند.

    آنچه تا این زمان به تجربه گرفته شده، دشمن هر هدفی که داشته باشد اما در تلاش این است که از هر راه ممکن دولت افغانستان را ساقط کرده ودر برابر این دولت به موفقیت وپیروزی برسند و برای رسیدن به این هدف وقتی نمیتوانند کار چشمگیرتری را انجام دهند از سیاست " کشتن با هزار زخم "، بهره گرفته وبه اصطلاح پاشنه آشیل حکومت را فشار میدهند و برای خالی کردن زیر پای حکومت وایجاد وبیشتر کردن دیوار بی اعتمادی و فاصله میان شهروندان و دولت، بر مردم بیدفاع حمله میکنند تا ناتوانی حکومت را در دفاع از شهروندان بر" آیینه کنند" واعتبار وحیثیت آن را در ذهنیت ها آسیب برسانند.

    ایجاب میکند که دولت در مجموع ونهادهای امنیتی و دفاعی به طور خاص باید اوضاع را بیش از آنچه که تا اکنون مشاهده شده زیر نظر گرفته وبا توان بیشتر وتدبیر کارا تر وکنش دقیقتر، عوامل مخل امنیت و فعالیت خرابکارانه وددمنشانه گروه های تروریستی وهراس افگن را شناسایی وبه موقع وپیش از رسیدن به هدف خنثا سازند. دولت باید از حمله بر جان شهروندان پیشگیری کند.

آنگونه که معلوم است لیست اماکنی که این تعداد گروه ها بر آن حمله میکنند ظاهرا بلندتر شده میرود وعلاوه بر اماکن مذهبی ودینی و نهادهای امنیتی وکاروان های دولتی و...، اینک  مراکز فرهنگی ورسانه ای هم از سوی این گروه ها مورد حمله قرار می گیرند. ایجاب میکند که تدابیر جامع تر وکارا تری باید سنجیده شود ومورد اجرا قرار گیرد تادیگر شاهد رویدادهای غم انگیز چون رویداد روز پنجشنبه نباشیم.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha