صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | انتظار ها از نشست بیجنگ

انتظار ها از نشست بیجنگ

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
انتظار ها از نشست بیجنگ

نشست سه جانبه ی وزرای خارجه ی افغانستان، پاکستان وچین امروز در شهر بیجنگ برگزار میشود. بتکار این نشست را جمهوری خلق چین به دست دارد. شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه‎ی کشور به رسانه ها گفته که در این نشست تلاش ها بیشتر روی ایجاد اعتماد بین افغانستان وپاکستان تمرکز خواهد داشت و تاکید کرده که: در این نشست روی ایجاد فضای اعتماد بین کابل و اسلام آباد، همکاری و اتصال منطقوی، مبارزه با تروریزم و همکاری امنیتی ودر اخیر پروسه ی صلح افغانستان صحبت خواهد شد. به گفته‎ی مستغنی این نشست تداوم خواهد داشت و انتظار می‎رود دومین نشست در جریان سه ماه سال 2018 میلادی برگزار شود

    این نشست در حالی برگزار میشود که روابط دو کشور در بدترین حالت خود در سال های پسین قرار داشته ومشکلات وچالش های فراوانی در روابط دو کشور موجود است. امیدواری های که پس از اعلام ستراتیژی جدید ایالات متحده ی امریکا در قبال افغانستان وجنوب آسیا مبنی بر امکان تجدید نظر اسلام آباد در سیاست های خود در قبال افغانستان وتغییر رویکرد سیاست حمایتگرانه ی خود از تروریزم وگروه های هراس افگن خلق شده بود به یاس انجامیده واین کشور همچنان به حمایت خود از گروه های چون شبکه ی حقانی و طالبان ادامه داده و به گواهی مقامات در دولت افغانستان و قوت های بین‎المللی مستقر در افغانستان تا الحال کدام تغییری در رویکرد اسلام آباد به مشاهده نمی رسد.

پاکستان نه تنها در برابر پناهگاه های امن گروه های درگیر جنگ با دولت افغانستان در قلمروی خود کدام اقدامی انجام نداده بلکه حمایت های این کشور از این گروه‎ها بیشتر هم شده است. چنانکه اردوی این کشور به سلسله حملات راکتی خود بالای مناطق نزدیک به خط دیورند در ولسوالی های ولایات شرقی و جنوب شرقی کشور  ادامه داده است وباعث تلفات، خسارات و آواره گی شهروندان کشور از خانه وکاشانه ی شان گردیده است. نماینده گان ولابی های این کشور در محافل بین  المللی سرگرم تبلیغات دروغین به هدف فریب اذهان جهانی و انحراف از تمرکز بالای موجودیت این گونه پناهگاه ها در داخل خاک این کشور و حتا ادعای موجودیت پناهگاه های امن تروریستی در

قلمروی افغانستان بوده و با مظلوم‎نمایی پاکستان را قربانی تروریزم معرفی مینمایند.

    با اینهم این امیدواری وجود دارد که پا در میانی چین که با هر دو کشور  افغانستان وپاکستان روابط دوستانه ونزدیک دارد ویکی از بزرگترین تمویل کننده های پروژه های کلان در پاکستان میباشد بتواند به راه حل های مناسبی در خصوص مشکلات وچالش های موجود در روابط دو کشور افغانستان وپاکستان بیانجامد و یخ‎های موجود در روابط دو کشور را ذوب نموده  بتواند فضای اعتماد بین دو کشور را به وجود آورده و بتواند مواضع دو کشور را در زمینه همکاری های امنیتی ومبارزه راستین ویکسان در برابر هر نوع پدیده ی تروریستی به هم نزدیک ساخته پاکستان را قناعت دهد که تروریزم را به خوب وبد تقسیم نکرده به افغانستان کمک کند که ریشه تروریزم به کلی از منطقه برچیده شود.

    دلیل این امیدواری این است که چین در منطقه و جهان بلند پروازی های اقتصادی بی پیشینه‎ی را به راه انداخته وافغانستان وپاکستان به طور همزمان بخشی از این بلند پروازی های چین را در قلمروی خود جا داده وچین نیازمند این است که امنیت وثبات در منطقه به وجود بیاید تا پروژه های این کشور در منطقه به نیکی تطبیق شده بتواند. ازین جا است که چین به صورت بی پیشینه ی از حیثیت واعتبار خود ونیز از رابطه های که با دو کشور دارد در این زمینه هزینه کرده است.  پاکستان هم بنا به نیازمندی که به قدرت سیاسی واقتصادی چین دارد تا حدودی ازین کشور حرف شنوی دارد. این نیازمندی از آنجا بیشتر شده میرود که در حال حاضر روابط پاکستان وجهان غرب به ویژه ایالات متحده ی امریکا که پاکستان را مهمترین کشور دوست خارج از سازمان ناتوی خود قبول کرده بود بسیار وبه صورت بی پیشینه ی خراب شده وپاکستان نسبت به حمایت های که از تروریزم انجام داده وپناهگاه های امن گروه های تروریستی را در خاک خود جا داده واین گروه ها را در انجام اعمال هراس افگنانه تشویق تمویل وتجهیز میکند، زیر فشار های این کشور ها قرار دارد.

    با این وصف انتظار میرود که نشست بیجنگ در نهایت به این منجر شود که پاکستان سیاست فعلی خود را در قبال اوضاع در افغانستان تغییر داده دست از حمایت گروه های تروریستی چون شبکه ی حقانی و طالبان و...، برداشته وروابط خود را با افغانستان در قالب روابط دولت با دولت وبر پایه احترام متقابل وحسن همجواری براساس قواعد حاکم بر روابط بین المللی استوار سازد. پاکستان پس ازین عمق ستراتیژیک در کشور مارا تعقیب ننماید ودر امور داخلی کشور ما مداخله نکند. تنها در این صورت است اهدافی را که برای نشست بیجنگ در نظر گرفته شده محقق خواهد شد. 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha