صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | یک خبر خوش دیگر

یک خبر خوش دیگر

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
یک خبر خوش دیگر

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور روز گذشته کار اعمار بخش اول ودوم سرک قیصار – لامان، بخش باقیمانده‌ی جاده‌ی حلقوی کشور را رسما افتتاح کرد. رییس جمهور به مردم بادغیس وعده داد که ولایت بادغیس از طریق یک بندر با ترکمنستان وصل شده و در پهلوی جاده، یک خط آهن نیز در آینده اعمار خواهد شد. بر بنیاد اعلام وزارت فواید عامه، اعمار این جاده با دو شرکت هندی وچینی قرار داد شده است و با هزینة 82 میلیون دالر امریکایی ساخته خواهد شد. هزینة ساخت این جاده از طرف بانک انکشاف آسیایی پرداخته می شود. وزارت فواید عامه دو روز پیش گفته بود که این بانک 150 میلیون دالر را برای اعمار این جاده اختصاص داده است. بر بنیاد اطلاعات بانک انکشاف آسیایی، با کمک تازه‌ی این بانک برای اعمار جاده حلقوی کشور، 151 کیلومتر بخش نهایی جادة حلقوی از منطقة قیصار تا درة بوم ولسوالی قادس ولایت بادغیس ساخته می شود.

 افتتاح کار اعمار این جاده خبر خوشی برای مردم افغانستان است. زیرا با تکمیل شدن کار اعمار وبه بهره برداری رسیدن سرک قیصار –  لامان در گام نخست ولایات شمالی به ولایات غربی وصل خواهند شد و در گام بعدی سبب می شود که جادة حلقوی کشور نیز به بهره برداری رسیده و رویای اتصال ولایات کشور به همدیگر از طریق یک جادة معیاری و اساسی به حقیقت مبدل شود. با رسیدن کار جادة حلقوی به پایه‌ی اکمال و بهره برداری آن، علاوه بر اتصال ولایات در داخل کشور می تواند به اتصال و مراودات اقتصادی افغانستان با کشورهای بیرونی مساعدت نماید.  افغانستان نظر به موقعیت استثنایی جغرافیایی خود استعداد تبدیل شدن به شاهراه اتصال منطقوی و حتا فرا منطقوی را دارد. جغرافیای افغانستان می تواند به عنوان نقطه‌ی اتصال تشبثات اقتصادی کشور های منطقه و در نهایت اتصال به کشور های دور، زمینة مراودات اقتصادی را در میان ملل مختلف برابر کرده و ممالک جهان را از رهگذر ر منافع اقتصادی به هم پیوند دهد. 

    افغانستان از دیر باز به اینسو در تلاش این است که راه های را بیابد تا جغرافیای محاط به خشکه‌ی این کشور از راه های مختلف به دنیای بیرون وصل شود. با اکمال و به بهره برداری رسیدن جادة حلقوی کشور، زمینة اتصال افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی و همچنان آسیای غربی وآسیای جنوبی فراهم شده و رویای دیرینة مردم افغانستان به حقیقت مبدل خواهد شد.  تعریف سازوکارهای حقوقی توسط حکومت افغانستان و به امضا رسانیدن توافقنامه هایی با کشور های آسیای میانه، آسیای جنوبی و غربی، پیش زمینه های تحقق این رویا به حساب می آید. اخیراً توافقنامه‌ی راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، آذر بایجان و ترکیه به امضا رسید. حکومت افغانستان امیدوار است با امضای این توافقنامه، افغانستان از طریق کشور های یاد شده به بازارهای اروپا وصل شده و مراودات تجاری خود را با کشور های بیرونی انجام دهد. افغانستان از طریق خطوط آهن و راه های جاده‌ای وترانسپورت هوایی با آسیای میانه ودر نهایت با کشورهای اروپایی وصل شود. افغانستان علاقه‌مند است به عنوان دهلیز وصل کشورهای آسیای میانه به آسیای جنوبی، نقش خود را در اتصال این کشور ها بازی نموده وتجارت بین این کشور ها را رونق دهد. افغانستان ازینکه در حال حاضر از طریق بندر چابهار به آب های آزاد جهان دسترسی پیدا کرده و زمینه‌ی مراودات تجارتی با اروپا را به دست آورده، تکمیل شدن و به بهره برداری رسیدن جاده‌ی حلقوی برای رونق تجارت جهانی یک فرصت خوب پنداشته میشود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha