صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | اعتراضات باید مسالمت‎آمیز باشد

اعتراضات باید مسالمت‎آمیز باشد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اعتراضات باید مسالمت‎آمیز باشد

به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت دولت اسراییل و انتقال سفارت امریکا به این شهر از سوی رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا به استثنای دولت اسراییل، واکنش منفی همه ممالک جهان به ویژه مسلمانان را در پی داشته است. دولت های جهان در واکنش به این اقدام رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته اند که این عمل به هیچ وجه کمکی به حل معضل خاور میانه نمی کند، بلکه به گسترش بحران در این منطقه منجر شده ومشکلات را چندین برابر خواهد ساخت. حکومت افغانستان نیز در برابر این عمل رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا واکنش نشان داده وآن را تلویحاًٌ خلاف قواعد حاکم بر نظام بین الملل، مصوبات سازمان ملل متحد وخواست مسلمانان جهان دانسته است. حکومت افغانستان اعلام داشته که این امر سبب محرومیت مردم فلسطین از حقوق حقه‌ی شان که همانا زیستن در صلح وآسایش است، می گردد و تاکید ورزیده که اقدام اخیر رییس جمهور ترامپ به تشدید اوضاع در خاورمیانه به ویژه در فلسطین منجر خواهد شد.

    شهروندان افغانستان روز گذشته در اکثریت شهر ها و ولایات با برپایی تظاهرات و تجمعات اعتراض آمیز، مراتب ناراحتی خویش را ازین اقدام رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا ابراز داشته،‌زنده گی در صلح وآرامش را حق مردم فلسطین دانسته واعلام داشتند که به هیچ صورت قدس‎شریف و قبله‌ی اول مسلمانان جهان نباید تبدیل به پایتخت دولت اسراییل اعلام شود و نباید این حق از مسلمانان و مردم مسلمان فلسطین گرفته شده و به دولت اسراییل سپرده شود. به رسمیت شناختن بیت‎المقدس به عنوان پایتخت دولت اسراییل و تصمیم انتقال سفارت ایالات متحده‌ی امریکا از تل‌آویو به بیت‎المقدس در آینده از طرف رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در عین حال که هیچ کمکی در روند صلح وثبات در خاور میانه و سرزمین های اشغالی نمی کند، برعکس ظلم دیگری در حق مردم مسلمان و مظلوم فلسطین بوده وآنان را از حق دینی و تاریخی شان محروم می سازد.  این احتمال که سلسله‌ی اعتراضات به گونه‌ای در روز های آینده ادامه یافته وشهروندان افغانستان تجمعات اعتراضی را در روز های آینده نیز برگزار ومراتب اعتراض وانزجار خود را به گونه های مختلف ومتفاوت واز طریق برگزاری همایش های مردمی اعلام نمایند، قویا وجود دارد. اجتماعات وهمایش های اعتراضیه از نقطه نظر قانونی هم حق شهروندان دانسته شده وقانون اساسی این اجازه را برای شهروندان کشور می دهد که به وسیله‌ی اجتماعات اعتراضی دیدگاه ونظریات خود را بیان کنند وآزادی بیان در قانونی اساسی به عنوان یک حق مسلم برای شهروندان تاًمین وتضمین گردیده است.

     اما در عین حال بیم آن می رود که این حق واین فرصت مورد سوء استفاده از سوی حلقات وگروه های خاص قرار گیرد. سوء استفاده از دو جهت؛ یکی اینکه برخی حلقات وگروه ها به ویژه هراس افگنان این موضوع را بهانه قرار داده وبر اهدافی در شهرها وولایات حمله نموده وویرانی وکشتار راه بیاندازند. دوم اینکه محتمل است که تجمعات وتظاهرات شهروندان مانند گذشته هدف حمله این تعداد گروه ها وحلقات قرار گیرد وشهروندان زیادی کشته وزخمی شوند. چنانچه که محتمل است افراد و اشخاص فرصت طلب با استفاده از تجمعات  اعتراضیی شهروندان کشور، دست به یک سلسله بی نظمی، اعمال خلاف قانون و خلاف موازین بزنند و ناراحتی به بار آورند. در گذشته این هم نمونه داشته که افراد واشخاص استفاده جو از این چنین همایش ها سوء استفاده کرده ودر یک چنین فرصت هایی اهداف شخصی وگروهی خود را تعقیب و دنبال کرده اند. با در نظرداشت این نگرانی، میتوانیم بگوییم اعتراض و بیان ناراحتی نسبت به این عمل و این اقدام رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا مانند هر فرصت وهر زمان دیگر، حق شهروندان کشور وحق هر مسلمانی در هر گوشه‌ای از جهان است. قدس قبله‌ی اول مسلمانان عالم است. بیت المقدس جزء سر زمین فلسطین ومتعلق به مسلمانان است. تشکیل دولت فلسطینی با مرکزیت ومحوریت بیت المقدس حق شهروندان مسلمان فلسطینی است. زنده گی در صلح وآرامش حق مردم مسلمان فلسطین است. معضل خاور میانه باید بر اساس قواعد حاکم بر نظام بین ا لملل ومصوبات سازمان ملل متحد و خواست مسلمانان به ویژه مردم فلسطین باید حل وفصل شود. همه اینها دیدگاه های حقی اند و باید بدانها توجه شود و مهمتر از همه سرنوشت ملت مسلمان ومظلوم فلسطین است که باید بدان توجه صورت بگیرد.

    اما توجه باید داشت که این اعتراض و بیان واکنش در برابر عمل رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا وهر نوع اجتماعات وتجمعات اعتراضیه، باید به گونه‌ی مسالمت آمیز باشد ونباید اجتماعات و اعتراض های شهروندان کشور، مشکلات و معضلات دیگر را به بار آورد. باید از سوء استفاده افراد وحلقات استفاده جو و فرصت طلب جلوگیری شود ونباید به مخالفان نظام این فرصت فراهم شود که با بهانه قرار دادن این موضوع، اهداف شوم، خرابکارانه و ویرانگرانه خود را جامه عمل بپوشانند. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha