صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | پاکستان پیامد حمایت از تروریزم را باید حس کند

پاکستان پیامد حمایت از تروریزم را باید حس کند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پاکستان پیامد حمایت از تروریزم را باید حس کند

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا در اوج بی باوری نسبت به همکاری پاکستان در مبارزه علیه تروریزم و مساعدت در راه به نتیجه رسیدن تلاش ها برای صلح در افغانستان، روز گذشته وارد اسلام آباد گردید. اما او پیش ازین گفته: این اقدامی از جانب دولت امریکا به منظور« تنظیم شروطی برای همکاری های آینده» (با پاکستان) در راستای برقراری صلح در افغانستان ودر نهایت از بین بردن پناهگاه های امن گروه های تروریستی در پاکستان است. این سفر در اوج شک وتردید ها نسبت به عزم جدی دولت پاکستان در همکاری با جامعه‌ی بین المللی در امر سرکوب گروه های تروریستی‌ای که در خاک این کشور دارای پناهگاه های امن ومراکزی برای آموزش وپرورش ونیز آدرس های برای تمویل، تجهیز وتسلیح می باشند صورت می گیرد. این شک وتردید ها خیلی دور از واقعیت هم نمی باشد. زیرا بنا به اظهارات مقامات در واشنگتن و از جمله جنرال جان نیکلسون، قوماندان قوای بین المللی در افغانستان، علیرغم گذشت ماه ها از اعلام راهبرد جدید ایالات متحده امریکا در قبال جنوب آسیا وافغانستان، هیچ نشانه‌ای به نظر نمی رسد که پاکستان دست از حمایت گروه های تروریستی چون شبکه حقانی و طالبان برداشته و برای برچیدن پناهگاه های امن این گروه ها در قلمرو خود اقدام مقتضی انجام داده باشد.

    این همه باعث شده باور ها بر این متمرکز شود که لازم است فشار ها بر اسلام آباد بیشتر شود. بر بنیاد این باور ها، پاکستان باید با تمام وکمال جدیت این فشار ها را حس کند. به پاکستان باید فهمانده شود که اگر در امر مبارزه با گروه های تروریستی به شمول شبکه‌ی حقانی وگروه طالبان و...، همکاری لازم نکند، موجودیت خود را به خطر انداخته است. باید پاکستان حس کند که سخنان دولتمردان ایالات متحده به شمول رییس جمهور  این کشور، شوخی نیست. اینکه رییس جمهور ترامپ گفته: « پاکستان اگر در این راه همکاری نکند، خیلی چیز ها را از دست خواهد داد» ویا اینکه رییس استخبارات مرکزی ایالات متحده امریکا گفته که اگر پاکستان در زمینه برچیدن پناهگاه های امن گروه های تروریستی اقدامی نکند، دولت امریکا خود دست به این اقدام خواهد زد؛ باید با صراحت بیان به مقامات در اسلام آباد فهمانده شود.

    بر اساس این باور ها هر گاه پاکستان حس نکند که عدم همکاری با جامعه بین المللی وافغانستان در امر مبارزه علیه گروه های تروریستی ودست برداشتن از حمایت این گروه ها و نیز اقدام مقتضی علیه پناهگاه های امن این گروه ها، پیامدهای کمر شکن و عواقب و یرانگری را نسبت به پاکستان در قبال خواهد داشت، همانند این چند ماه بازهم تعلل ورزیده و وقت کشی خواهد کرد و همچنان بر حمایت های خود از گروه های چون شبکه‌ی حقانی، طالبان، داعش وگروه های دیگر همسو با آنها ادامه خواهد داد.

    پس ایجاب می کند که پاکستان عواقب عدم همکاری در زمینه مبارزه علیه تروریزم مانند قطع تمام کمک های اقتصادی ونظامی ایالات متحده‌ی امریکا به این کشور، قرار گرفتن در فهرست دولت های حامی تروریزم، اعمال تحریم های شورای امنیت ملل متحد و از دست دادن جایگاه مهمترین عضو خارج از ناتوی ایالات متحده‌ی امریکا و...، را با کمال وتمام حس کند. 

سفر  وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا به پاکستان بهترین فرصتی است که با استفاده از آن میتوان به مقامات در پاکستان فهماند که اگر  اسلام آباد آنگونه که انتظار می رود همکاری نکند باید، آماده عواقب وپیامد های ناگوار وکمر شکنی که به برخی از آن ها اشاره گردید، باشد. پاکستان نباید تروریستان را به خوب وبد تقسیم کند ونباید آن عده از گروه های که در حال حاضر به نفع خود می بیند را حمایت کند. پاکستان باید از حمایت آنان دست بر دارد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha