صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | تقویت امنیت و ثبات در گرو اصلاح نهادهای امنیتی و دفاعی

تقویت امنیت و ثبات در گرو اصلاح نهادهای امنیتی و دفاعی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تقویت امنیت و ثبات در گرو اصلاح نهادهای امنیتی و دفاعی

روز گذشته مسئولیت فرماندهی پولیس سرحدی از وزارت امور داخله رسماً به وزارت دفاع ملی سپرده شد. رییس جمهور که در محفل انتقال مسئولیت فرماندهی پولیس سرحدی به وزارت دفاع ملی سخن می گفت، اجرای این برنامه را بر اساس لزوم ایجاد قومانده واحد وجلوگیری از تشتت وپراکنده‌گی در فرماندهی صفوف قوای امنیتی و دفاعی کشور دانست و گفت: ازین پس از تشتت وپراکنده گی جلوگیری و قومانده واحد به وجود خواهد آمد. تصمیم به سپردن فرماندهی پولیس سرحدی به وزارت دفاع ملی به این اساس اتخاذ شده که دفاع از سرحدات کشور اصولاً و ظیفه‌ی وزارت دفاع ملی و اردوی سرافراز کشور است. این بخشی از اصلاحات در قوای امنیتی و دفاعی کشور می باشد. اصلاحات در قوای امنیتی و دفاعی بر اساس لزوم توانمند سازی شامل اصلاحات ساختاری بخش های نهادهای سکتوری امنیت انجام می شود. مبارزه با فساد، تسلیح وتجهیز، آموزش مسلکی وارتقای ظرفیت منسوبان این نهاد ها و توظیف قطعات پولیس به وظایف اصلی شان و...، بخش های دیگری از پروسه‌ی اصلاحات در ارتباط با مسایل مرتبط به قوای ملی امنیتی ودفاعی می باشد.

    توانمند سازی ،‌ مسلکی سازی و اصلاح ساختاری قوای ملی امنیتی و دفاعی کشور منطقی ترین راهکاری است که می تواند به تقویت امنیت و ثبات در کشور منجر شود. حکومت وحدت ملی پس از آنکه توانست همه دسایس و توطیه های دشمنان  صلح و ثبات کشور را خنثا و نگرانی ها نسبت به دوام و موجودیت نظام مشروع و قانونی  افغانستان را پایان داده و راه را برای تطبیق دیگر برنامه های حکومت در مورد حرکت به سوی رشد، ترقی و سرانجام توسعه‌ی کشور باز نماید؛ تصمیم به انجام روند های اصلاحی در همه ساختار ها و از جمله ساختار های امنیتی گرفته و تلاش میکند که بتواند نظام را از نقطه نظر ساختاری منطقی، توانا و دارای قابلیت وظرفیت کارکردی اصلاح نماید.

    حکومت وحدت ملی در زمینه‌ی جلب حمایت شرکای بین‎المللی خود نسبت به قوای ملی امنیتی و دفاعی کشور دستاوردی ملموس و قابل ملاحظه‌ای دارد این حمایت شامل دوام آموزش برای ارتقای ظرفیت های علمی ومسلکی منسوبان این قوا و تجهیز و تسلیح به ویژه تجهیز قوای هوایی کشور و...، می شود. مبارزه مستمر به هدف امحای فساد در همه ابعاد آن در ساختار های مربوط به قوای ملی امنیتی ودفاعی کشور واصلاحات ساختاری در بخش های مربوط به نهادهای شامل قوای امنیتی ودفاعی از دیگر دستاورد های حکومت می باشد.

    جوان سازی بدنه‌ی قوای امنیتی و دفاعی از دیگر برنامه های حکومت در خصوص توانمند سازی نهادهای امنیتی ودفاعی کشور می باشد. وزارت های شامل در سکتور امنیتی کشور در یک ونیم دهه‌ی اخیر با تطبیق برنامه های آموزشی به ویژه در سطح عالی اعزام محصلان به کشور های همکار دولت افغانستان و وتربیه‌ی تعدادی از جوانان متقاضی خدمت در صفوف قوای ملی امنیتی ودفاعی کشور از طریق شمولیت در کورس های مسلکی موفق گردیده که تعداد قابل ملاحظه‌ای از نیروی بشری جوان را تربیه وآماده انجام خدمت در نهادهای امنیتی و دفاعی سازد. در حال حاضر از برنامه های اصلاحی حکومت را شمولیت این نیروی جوان وپر انرژی در صفوف قوای ملی امنیتی ودفاعی تشکیل میدهد.        

    اصلاحات در قوای امنیتی و دفاعی بدون شک باعث خواهد شد که در فرایند های مربوط به مبارزه علیه تروریزم وتقویت امنیت وثبات در کشور تغییرات چشمگیری رونما گردد. تقویت نهادهای امنیتی ودفاعی لازمه‌ی تقویت جبهه‌ی مبارزه در برابر تروریزم وتهدیدات امنیتی میباشد. پیش ازین گفته شده که جنگ در کشور از حالت دفاعی خارج شده و حالت تعرضی بر پناهگاه های تروریزم وهراس افگنی را به خود گرفته است. اصلاح نهادهای ملی امنیتی و دفاعی این وضعیت را بیش از گذشته تقویت مینماید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha