صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | لزوم بررسی رويداد پوهنتون کابل

لزوم بررسی رويداد پوهنتون کابل

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
لزوم بررسی رويداد  پوهنتون کابل

دانشگاه کابل، روز گذشته شاهد تظاهرات صدها تن از دانشجویان این دانشگاه بود. علت ا ین تظاهرات داد خواهی برای یک تن از دانشجویان دختر دانشکده وترنری این دانشگاه به نام زهرا خاوری بود که گفته شده بنابر عدم تایید پایان نامه اش از سوی استاد راهنما وزیر فشار های حاصله خود کشی کرده است. گفته میشود استاد راهنما در حدی به این دختر سخت گرفته بوده که او همه راه ها را به روی خود بسته دیده و به ناچار خود کشی کرده است. گفته شده مدیر لیلیه در انتقال این دختر به درمانگاه به بهانه اینکه کارت لیلیه ی او یافت شود تا حدی تعلل کرده که سرانجام به مرگ اومنجر شده است. تظاهرکننده ها این رویداد را بارز ترین شکل خشونت در برابر زنان خوانده وخواهان بررسی وپیگیری این رویداد ومحاکمه استاد راهنما وهمچنان مسئوول لیلیه ی دخترانه دانشگاه کابل گردیدند.

     این رویداد غم انگیز افکار عمومی در میان شهروندان را به شدت جریحه دار کرده است. به باور این شهروندان این رویداد به یک فاجعه میماند. فاجعه ی که باعث شده یک دختر از اثر برخورد نادرست و ناقاعده مند یک استاد همه دروازه ها را به روی خود بسته دیده ودست به خود کشی بزند مدیر لیلیه هم به عوض اینکه وضعیت اوژانسی این دانشجو را در نظر بگیرد در حدی تعلل به خرچ میدهد که این دختر پیش چشمانش جان میدهد. شهروندان می گویند وقتی وضعیت در پوهنتون ها ومراکز اکادمیک از این قرار باشد چگونه میتوانند به این مراکز اعتماد کنند وجگر گوشه های خود را به این مراکز اعزام بدارند. همچنان این رویداد سبب شده که اذهان عامه به انتقاد هایی که همیشه از پوهنتون ها ومراکز اکادمیک صورت گرفته مرور دوباره نمایند. وبه موجودیت مشکلات وچالش هایی در این مراکز اذعان دوباره کنند. پیش ازین انتقاد های زیادی از نظام حاکم بر این مراکز مبنی بر موجودیت فساد، تبعیض، حق تلفی و...، به عمل آمده است. رفتار خلاف اصول واخلاق علمی واکادمیک وهم چنان برخورد نا صحیح ورویه ی نادرست اساتید و...، در پوهنتونها از مواردی بوده که منتقدان بر نظام حاکم بر این مراکز روی آن انگشت گذاشته اند.

     انتظار ها از مسئوولان در وزارت تحصیلات عالی ونیز پوهنتونکابل این است که به این رویداد سطحی نگریسته نشود. بلکه باید به گونه دقیق ودرست بررسی وپیگیری به عمل اید. دست نهادهای عدلی وقضایی برای گردآوری مدارک واسناد لازمه ونیز تحقیقات همه جانبه باز گذاشته شود. با بررسی وپیگیری درست ودقیق این رویداد میتوان اعتماد افکار عمومی وشهروندان را نسبت به پوهنتون ها ومراکز اکادمیک از نو احیا کرد.

وبه میلیون ها شهروند اطمینان داد که فضا برای جگر گوشه های شان مساعد وزمینه برای تداوم تحصیل در این مراکز َآماده است.

    مراکز اکادمیک وپوهنتون ها باید از هر شایبه ی پاک ومبرا باشد. باید روابط ومناسبات حاکم بر این مراکز به گونه ی باشد که هر شهروند بتواند به راحتی اعتماد کند وبتواند فرزندان وجگر گوشه های خود را برای تحصیل وفراگیری علم ودانش به این مراکز اعزام بدارند.

وپس ازین نباید به افراد واشخاص ولو در کسوت استاد ویا مدیران اجرایی این اجازه داده شود که با جان و آبروی جیگرگوشه های مردم و اعتبار این مراکز بازی کنند. ونباید اجازه داد که پوهنتون ها ومراکز اکادمیک مصداق این ضرب المثل شود که « وای از آن روزی که بگندد نمک»، ونباید اجازه داده شود که افراد واشخاص اعتبار این مراکز را به صفر ضرب بزنند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha