صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت رفع موانع فرا راه توزیع تذکره‌های برقی

ضرورت رفع موانع فرا راه توزیع تذکره‌های برقی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت رفع موانع فرا راه توزیع تذکره‌های برقی

اعضای مشرانو جرگة شورای ملی، در نشست روز گذشته خود، ماده‌ی ششم قانون ثبت احوال و نفوس را به تصویب رساند. ماده ششم قانون ثبت احوال ونفوس بر ثبت کلمه‌های افغان واسلام علاوه بر درج قومیت افراد در تذکره های برقی تاکید دارد. این در حالی است که چندی پیش اعضای ولسی جرگة شورای ملی با درج کلمه های افغان واسلام در این تذکره ها مخالفت کرده و فرمان تقنینی رییس جمهور راجع به قانون ثبت احوال ونفوس را رد کرده بودند. با تصویب این ماده از قانون ثبت احوال ونفوس از سوی اعضای مشرانو جرگه، برابر با اصول وظایف داخلی شورای ملی اینک قرار است این قانون در یک کمیته‌ی مختلط از اعضای هر دو مجلس به بحث گرفته شده و راجع به سرنوشت آن تصمیم گرفته شود. در گذشته نیز این قانون به کمیته‌ی مختلط مجلسین شورای ملی رفته بود.

    با تصویب این ماده از قانون ثبت احوال ونفوس، بن بستی که ایجاد شده بود شکسته شده وراه برای توافق هردو مجلس شورای ملی باز گردیده است. کمیته‌ی مختلط اینک می تواند ایجابات منافع ملی و مصالح علیای مملکت را مد نظر گرفته در مورد این قانون تصمیم مقتضی اتخاذ نماید. کمیته‌ی مختلط می تواند با اتخاذ تصمیم موافق راه را برای توزیع تذکره در آینده نزدیک باز نموده وموانع قانونی موجود بر سر راه توزیع تذکره های برقی را مرفوع وزمینه را برای توزیع آن فراهم سازد.

     درج وعدم درج کلمه‌های اسلام وافغان در تذکره های برقی، پیش ازین به بحث های دامنه داری را در تالار عمومی شورای ملی وهمچنان در رسانه ها ومحافل ومجالس در مرکز وولایات دامن زده است. گاهی شیوه های بحث به گونه‌ای پیش رفت که به هیچ صورت مناسب با روحیه ملی وموافق با وحدت اقوام ساکن کشور نبود. طرح این مباحث به گونه‌ای که بدان اشاره شد، سبب شد که  تاثیرات سوء ومنفی بر ذهنیت های شهروندان وافکار عمومی جامعه وارد شود. ازین جهت بسیاری از صاحب نظران واندیشه ورزان بدین باور اند که بیش ازین به نفع نیست که این مباحث به آن صورت ادامه یابد وضرور است که هرچه زودتر این سلسله مباحث در یکجایی باید ختم شود. پایان پذیری این مباحث میتواند زمینه را برای توزیع تذکره های برقی فراهم و راه را برای آن باز نماید.

    رفع موانع موجود بر سر راه تذکره های برقی از آن جهت حایز اهمیت است که به تعویق افتادن آن تا این زمان هم کلی منابع مالی و فرصت های ایجاد شده را هدر داده است. ازین گذشته و باتوجه به اینکه انتخابات شورای ملی وشوراهای ولسوالی ها را در پیش رو داریم وتذکره های برقی به شهادت صاحب نظران و نهاد های ناظر انتخابات ونهادهای جامعه مدنی، در راستای تامین شفافیت انتخابات نقش مهم بازی کرده میتواند، توزیع تذکره های برقی به یک ضرورت ومبرمیت ملی بدل شده است. اینک همه چشم ها به کمیته‌ی مختلط دوخته شده است که چه خواهد کرد. انتظار ها این است که کمیته مختلط تصمیمی بگیرد که راه برای توزیع تذکره های برقی باز شود وموانع موجود بر سر راه توزیع تذکره برداشته شود. زیرا تا ایندم زیاد دیر شده است. ایجاب میکند که هر چه زودتر این موانع مرفوع و روند توزیع این تذکره عملا آغاز شود. دریافت تذکره یک حق شهروندی است. هر شهروند افغانستان حق دارد این سند مهم ملی را دریافت کند و نیز این حق را دارد که هویتش به تمام وکمال در آن درج شود. از سوی دیگر درج آنچه که به هویت هر فرد مربوط می شود کدام ضرری را متوجه هیچ کس وهیچ شهروند دیگر نمی سازد  ونه کدام تاوانی را نسبت به منافع ملی و مصالح علیای کشور ایجاد خواهد کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha