صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | فرایند مبارزه علیه مواد مخدر، نیازمند بازنگری

فرایند مبارزه علیه مواد مخدر، نیازمند بازنگری

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فرایند مبارزه علیه مواد مخدر، نیازمند بازنگری

براساس گزارش تازه‌ی ادارة مبارزه با جرایم ومواد مخدر سازمان ملل متحد، تولید مواد مخدر در افغانستان، سال گذشته 78 درصد افزایش داشته است. بر بنیاد این گزارش، در سال جاری 328 هزار هکتار زمین در ولایات افغانستان کوکنار کشت شده است. گزارش بیانگر این است که افغانستان با تولید 9000 متریک تن مواد مخدر در سال جاری، در صدر کشور های تولید کنندة مواد مخدر قرار گرفته است. عمده ترین دلیل ازدیاد کاشت وتولید مواد مخدر، جنگ ونا امنی دانسته می شود که گروه های مافیایی، گروه های هراس افگن درگیر جنگ با دولت افغانستان ودر مجموع دست اندر کاران اقتصاد جرمی بابهره گیری از آن مساعی بیدریغی را به کار گرفته و می گیرند تا تولید این مواد بیشتر از گذشته شود. باور ها بر این است که سود حاصله از کار وبار مواد مخدر در سال، صدها میلیارد دالر را احتوا می کند و از این عواید عمدتاً برای اهداف تروریستی وخشونت ورزی استفاده می شود.

اما مقامات در وزارت مبارزه علیه مواد مخدر دلایل ازدیاد در تولید مواد مخدر را بلند بودن تهدیدهای امنیتی، موجودیت حلقات مافیایی، نبود حمایت مالی وتخنیکی کافی، کمبود نیروهای امنیتی، تورید تخم اصلاح شده از خارج وقرار گرفتن در دست دهاقین و ضعف مدیریت مسئوولین دانسته و باور دارند مسایلی چون فقر، بیکاری وفساد باعث گردیده که مبارزه علیه مواد مخدر نتیجه‌ی مطلوبی به بار نیاورد.

هر چه باشد ظاهراً در این شکی نمی توان کرد که فرایند مبارزه علیه مواد مخدر شامل ساختن قوانین مورد نیاز، تهیه‌ی پروسیجر مبارزه علیه مواد مخدر، تخریب مزارع کوکنار، تعقیب دست اندر کاران تولید و پروسس مواد مخدر به شمول قاچاقبران، در نظر گرفتن مشوق ها برای دهاقین ومناطقی که کاشت وتولید مواد مخدر در آن به صفر تقرب کرده و...، نتایج دلخواه را در پی نداشته است. گاهی اتفاق افتاده که کاشت وتولید مواد مخدری که در یک ولایت به صفر تقرب کرده بوده است، بار دیگر از سر گرفته شده. در سال جاری حتا مناطقی که قبلاً هیچگاه در آنها مواد مخدر کشت نگردیده، شاهد کاشت وتولید مواد مخدر گردیده است. برخی از ولایات شمالی در این کتگوری می آید.

ازین گفته ها به این نتیجه می رسیم که لازم است در این فرایند ها تجدید نظر صورت گیرد  وبرنامه ها یکی پی دیگر از نو مورد بازنگری قرار گیرد. مشکلات وچالش هایی که سبب شده تا علی الرغم صد ها میلیون دالر  وقربانی قابل توجهی از سربازان وافسران اردو، پولیس وامنیت ملی در کارزار مبارزه علیه مواد مخدر و...، نتوانسته ایم به نتایج دلخواه ومطلوب برسیم.

برخی معتقدند که در کار مبارزه علیه مواد مخدر به ویژه از طرف شرکای بین المللی افغانستان صداقت لازم موجود نبوده  است. حتا کسانی این موضوع را مطرح میکنند که به هیچ صورت به معتقدان به تیوری توطیه ارتباط ندارند. این تعداد باور دارند اگر صداقت لازم در این زمینه موجود می بود و در حال حاضر موجود باشد در وضعیت فرق فاحش وتفاوت قابل ملاحظه‌ای به وجود می آمد. این معتقدان باور دارند بین تقاضا در بیرون وتولید در افغانستان نوعی رابطه موجود است. ازدیاد تقاضای مواد مخدر در بیرون باعث می شود که تولید در افغانستان رو به فزونی بگذارد. تازه مواد کیمیاوی مورد نیاز پروسس مواد مخدر و تولید انواع مواد به هیچ صورت در افغانستان تولید نمی گردد و نه کارخانه های کیمیاوی برای تولید آنها در ا فغانستان موجود است و تازه از عواید سرشاری که از این مدرک به دست می آید مقدار اندکی نصیب دهقان وغریبکار افغان میگردد ودر عوض اندازه‌ی بیشتر این عواید به جیب مافیا در بیرون می ریزد. نتیجه‌ی که دارنده گان این باور ازین بحث می گیرد، این است که شرکای بین المللی و دولت های منطقه اگر در امر مبارزه علیه مواد مخدر صادق بودند و با صداقت عمل می کردند، به ساده گی میتوانستند تقاضا را کنترول واز راه کنترول تقاضا، تولید را محدود سازند. می توانستند با کنترول دقیق از ورود مواد وحتا تخمدانه اصلاح شده به افغانستان جلوگیری کنند.

این ها و جز اینها ما را به این باور می رساند که فرایند مبارزه علیه مواد مخدر نیازمند بازنگری وتغییر گسترده‌ای در بنیاد ونیز راهکار ها میباشد. چنانکه این باور را تقویت میکند که لازم است تا همه کشور هایی که به نحوی از تولید و قاچاق مواد مخدر متضرر می گردند، بیشتر از پیش باهم همکاری کنند و در تفاهم با همدیگر راه حل ها وراهکار هایی را تعریف کنند که بتوانند شر این تجارت مرگ را از سر ملت های خود دور سازند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha