صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | راه لاجورد؛ فرصت جدیدی برای ترانزیت وتجارت

راه لاجورد؛ فرصت جدیدی برای ترانزیت وتجارت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
راه لاجورد؛ فرصت جدیدی برای ترانزیت وتجارت

در جریان هفتمین نشست کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقوی ( ریکا)، موافقتنامه ی نهایی راه لاجورد فیما بین پنج کشور افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، آذربایجان وترکیه به امضا رسیده وعملا زمینه بهره برداری ازین راه برابر گردید. راه لاجورد به مسیری ترانزیتی وترانسپورتی گفته میشود که از افغانستان آغاز وبا گذشت از کشور های که بالا نام برده شد، سرانجام به اروپای مرکزی وصل میگردد. قرار است از این مسیر اموال وامتعه تجارتی ذریعه خطوط ریلی وهمچنان جاده ی از افغانستان به مقصد اروپا وبالعکس نقل وانتقال شود. بهره برداری از راه لاجورد برای افغانستان محاط به خشکه که به آبهای آزاد راه زمینی ندارد یک فرصت مهم تلقی میگردد. عاری بودن این مسیر از خطرات وتهدیدات امنیتی، کاهش هزینه نقل وانتقال و کوتاه بودن مسیر که زمان اندکی را میگیرد تا امتعه تجارتی بازرگانان افغانستان به مقصد بازار های اروپایی برسد ومتقابلا اموال تجارتی آنان با هزینه کمتر وزمان کمتر از اروپا به افغانستان برسد از مزیت های راه لاجورد گفته شده است. با امضای توافقنامه ی نهایی این پروسه ونهایی شدن رژیم حقوقی مرتبط به آن فیمابین این کشور در واقع تمام موانع موجود بر سر راه بهره برداری ازین راه برداشته شده واین امیدواری وجود دارد که به زودی بهره برداری از آن آغاز گردد.

    اتصال افغانستان به بازار های جهانی، رشد وتوسعه تجارت کشور از طرق مختلف واز جمله تعریف سازوکار های حقوقی وایجاد مناسبات با کشور های منطقه وبه ویژه کشور های همسایه ی شمالی ما آسیای میانه، ودسترسی به کریدور های مختلف اقتصادی و...، از برنامه های زیر بنایی حکومت وحدت ملی به حساب می آمد. حکومت وحدت ملی در مدت کوتاهی که اداره امور مملکت را در اختیار گرفته علی رغم برخی دیدگاه های منفی وبد بینانه، در زمینه های زیر بنایی توفیقات زیادی را نصیب گردیده مانند به بهره برداری رساندن بندر چابهار، اتصال افغانستان به خطوط ریلی برخی کشور های آسیایی واز جمله آسیای میانه و...، را مدیریت کرده است.

    داکتر محمد اشرف غنی، رییس جمهور در آغاز کار وهمچنان پس از آن بارها اینموضوع را گفته که افغانستان را به شاهراه تجارتی ونقطه اتصال منطقه ی تبدیل خواهد کرد. افغانستان منحیث قلب آسیا وکشور دارای موقعیت خاص ژئو پولیتکی وژنو اکونومیکی این استعداد را دارد که بتواند شرق وغرب وهمچنان شمال وجنوب آسیا را باهم وصل سازد.

 باور رییس جمهور افغانستان بر این است که  کشور های منطقه و ممالک آسیایی میتوانند به عوض رقابت های منفی سیاست هایی را تعریف وبه مناط عمل قرار دهند که به همکاری های ستراتیژیک در همه زمینه ها از جمله زمینه اقتصادی بیانجامد. به باور رییس جمهور کشور ما این به نفع همه کشور های منطقه وممالک آسیایی است که برای توسعه وگسترش همکاری های جمعی به ویژه در زمینه اقتصاد تلاش وکوشش سازمان یافته وهماهنگ را روی دست بگیرند.

    به بهره برداری رسیدن راه لاجورد وآغاز نقل وانتقالات بازرگانی از آن نه تنها برای افغانستان محاط به خشکه که پیش ازین برای دسترسی به آب های آزاد ورونق تجارتی خویش نیازمند راه ها وبنادر پاکستان بود که هیچگاه بی دغدغه ودرد سر برای بازرگانان ما نبوده است، حایز اهمیت فوق العاده ی می باشد بلکه برای همه کشور های مسیر این راه دارای اهمیت میباشد. کمپنی ها وشرکت های تولیدی ونیز کمپنی ها وشرکت های ترانسپورتی و...، میتوانند از طریق نقل وانتقالات وداد وستد از این راه سود ببرند و این برای کشور های مسیر فرصت های شغلی زیادی را به وجود آورده وشهروندان  این کشور ها از طریق این راه صاحب در آمد گردد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha