صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ریکای هفتم فرصتی برای خنثا سازی توطیه های پاکستان

ریکای هفتم فرصتی برای خنثا سازی توطیه های پاکستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ریکای هفتم فرصتی برای خنثا سازی توطیه های پاکستان

روز گذشته هفتمین نشست کنفرانس همکاری ‌های منطقوی "ریکا" در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان آغاز به کار کرد. در این نشست مقامات دولتی ۴۴ کشور منطقه وجهان ونمایندگان ۳۸ سازمان بین‌المللی شرکت کرده‌اند. محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهور در راس هیاتی روز گذشته وارد عشق آباد شده تا در دومین روز این کنفرانس شرکت کند. کنفرانس همکاری ‌های منطقوی "ریکا"، که رشد وتوسعه اقتصادی افغانستان آنهم از مجرای همکاری های جمعی کشور های منطقه در محوریت مباحث آن قرار دارد، نخستین بار در سال ۲۰۰۵ آغاز به کار کرد. شش نشست پیشین این کنفرانس‌ در شهرهای اسلام آباد، دهلی جدید، استانبول، دوشنبه ودوبار در کابل برگزار شده است. گفته شده که در نشست دو روزه فعلی عمدتا در زمینه یافتن راه های حل برای برداشتن موانعی که جلوی گسترش ارتباطات وسیع بازرگانی بین کشورهای منطقه را می‌گیرد، بحث های همه جانبه به عمل خواهد آمد. وقرار است در حاشيه اين نشست موافقتنامه راه لاجورد بین پنج کشوری که این راه از آن ها میگذرد مانند افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان وترکیه به امضا برسد. امری که سبب میشود یک راه ویک فرصت جدید ترانزیت وترانسپورت برای افغانستان به مقصد اروپا گشوده و فراهم گردد.

   این نشست برنامه ‌های مهم وزیربنایی منطقه‌ای را که با محوریت افغانستان اجرا می‌شود، اولویت ‌های خود تعریف کرده است. تمدید لوله گاز از ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (تاپی)، انتقال برق از قرغیزستان وتاجیکستان به افغانستان وپاکستان (کاسا یک ‌هزار) ودهلیز ترانزیتی چابهار از جمله این اولویت‌ها هستند. گرچه هنوز جزئیات تصمامیم احتمالی منتشر نشده اما احتمالا در خاتمه موافقتنامه ‌هایی به هدف ایجاد تسهیلات تجارتی وگسترش ارتباطات منقطه‌ای در زمینه اقتصاد وترانزیت امضا شود.

     این نشست در حالی برگزار میگردد که شرایط واوضاع در منطقه وجهان نسبت به گذشته تغییراتی را به خود دیده است. اعلام ستراتیژی ایالات متحده ی امریکا در قبال افغانستان وجنوب آسیا اوضاع در منطقه را وارد فاز جدیدی ساخت. اعلام ستراتیژی ایالات متحده باعث گردیده که بهانه های به دست پاکستان بیاید. پاکستان با بهره گیری از وضعیتی که پس از اعلام ستراتیژی ایالات متحده ی امریکا در سطح منطقه وجهان به وجود آمد وموافقتها ومخالفت هایی را که این ستراتیژی به وجود آورد کمپاین وسیعی را به راه انداخت که دیدگاه ومواضع برخی کشور های منطقه را به نفع سیاستهای خویش تنظیم وبرگرداند. پاکستان تلاش ورزیده تا موجودیت وحضور جامعه ی جهانی ودر رأس ایالات متحده ء امریکا در افغانستان را بهانه ساخته وبه دستگاه دیپلماسی کشور های منطقه این باور را ایجاد نماید که آنان میزان همکاریهای خود با                 افغانستان را منوط به شرایطی بسازد. پاکستان شدیدا تلاش میکنند که این موجودیت وحضور را خطری برای این کشورها قلمداد نموده ودولت افغانستان را ناتوان از انجام تعهدات خود در قبال کشورهای منطقه معرفی نماید. وپاکستان میکوشد تا مانع آن شود که همکاری کشور های منطقه در قبال افغانستان شکل نگیرد.     با توجه به این مسئله برخی تحلیلگران از دستگاه دیپلماسی کشور میخواهد تا با استفاده از فرصتی که این نشست به وجود آورده ونیز دیدار های جداگانه با هیئت های کشور های شرکت کننده وسازمان های بین المللی دسایس وتوطیه های پاکستان را خنثی سازند وبکوشند به گونه ی ویژه به هیئت های کشور های منطقه تفهیم کنند که روابط دولت با دولت ونیز همکاری با افغانستان به نفع همه است. واین باور را در میان هیئت های کشور های منطقه تقویت کنند که افغانستان به عنوان یک عضو با اعتبار وبا اعتماد جامعه بین المللی توانمندی لازم را در اجرا وانجام تعهدات خود دارا میباشد. افغانستان آماده همکاری در همه سطوح با همه کشور های منطقه بوده واین همکاری ها را به نفع همه جوانب میداند.

    این تحلیلگران از دستگاه دیپلماسی کشور انتظار دارد که واقعیت های موجود در افغانستان را با همسایه ها تشریح کند وبکوشد تا موجبات اقناع آنان را فراهم سازند واین باور را در میان شان تقویت کنند که افغانستان به فکر دشمنی با هیچ کشوری نیست. افغانستان در پی دوستی وتقویت همکاری با همه کشور ها واز جمله همکاری با کشور های منطقه است. افغانستان نمیخواهد از قلمروش علیه منافع هیچ کشوری ودر هیچ جایی استفاده شود. افغانستان نمیخواهد نا امنی از قلمروش به اسیای میانه ویا هر نقطه ی دیگر منتقل گردد. وبه آن عده کشور های شرکت کننده که با موجودیت وحضور ایالات متحده ی امریکا وسازمان ناتو در افغانستان مشکل دارند تفهیم کنند که این یک نیاز موقتی وضرورت پروسه تامین امنیت وتقویت ثبات و...، می باشد واز آنان بخواهند از کشیده شدن افغانستان به یک جنگ نیابتی دیگر جلوگیری کنند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha