صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | تأثیر سیاست اقتصاد محور بر همگرایی منطقه‌ای

تأثیر سیاست اقتصاد محور بر همگرایی منطقه‌ای

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تأثیر سیاست اقتصاد محور بر همگرایی منطقه‌ای

اولین محموله‌ی گندم کمکی هندوستان که ازین کشور به مقصد بندر چابهار حرکت داده شده بود، روز گذشته در ولایت نیمروز به مسئولان حکومتی افغانستان تسلیم داده شد. از این رویداد به عنوان آغاز به کار رسمی این بندر یاد شده است.بندر چابهار نقطه‌ی است که نه تنها سه کشور افغانستان، جمهوری اسلامی ایران وهند در مراودات بازرگانی ونقل وانتقالات اموال وامتعه تجارتی از آن بهره خواهند گرفت، بلکه نقطه‌ای است که میتواند ترانزیت و تجارت در سطح منطقه را تسهیل کرده وآسیای میانه، آسیای غربی وآسیای جنوبی را به هم پیوند دهد. افغانستان در محور این کریدور اقتصادی واقع است. اهمیت افغانستان در این میان این است که ظرفیت تبدیل شدن به شاهراه تجارت وترانزیت میان کشورهای که در این حوزه‌ی جغرافیایی موقعیت دارد را حایز می باشد. بهره برداری از بندر چابهار به این معنا است که کشورهای منطقه اگر بخواهند میتوانند فرصت های زیادی را برای ایجاد روابط چند سویه اقتصادی ایجاد نمایند. این میتواند کشور ها را در اتخاذ سیاست اقتصاد محور که زمینه ها را برای همگرایی وهمکاری فراهم کرده میتواند، تشویق و ترغیب نماید.

 از آنجا که قرار دادن فاکتور اقتصادی در محور روابط منطقوی وحتا جهانی، امروزه به یک اصل در مناسبات وروابط کشور ها قرار گرفته، این برای سیاست منطقه حایز اهمیت فراوانی است؛ اگر به این نکته توجه صورت بگیرد که همه کشور منطقه منافع اقتصادی را در محور تنظیم روابط ذات البینی خویش قرار داده وبر اساس آن روابط با همدیگر را تنظیم کنند، میتواند روابط سرد وحتا کشیده گی های موجود در میان برخی کشور ها را به سمت همگرایی وهمکاری تغییر مسیر داده وزمینه را برای همکاریهای بیشتر اقتصادی فراهم آورد. دولت افغانستان همیشه این ایده را مطرح کرده که کشور های منطقه به جای رقابت غیر مفید، می توانند سیاست اقتصاد محور وسازنده را در پیش گرفته ومسایل مربوط به سیاست خارجی خود را به گونه‌ای تعریف کنند که بتواند منافع اقتصادی را برای همه در قبال داشته باشد. به باور دولت افغانستان به هیچ صورت این ناممکن نیست که دولت های منطقه بر تمام موانع موجود فایق آمده ومانند اتحادیه اروپا ویا ایالات متحده امریکا به نقطه های مشترکی برسند که سازوکار های نو وجدید حاوی منافع مشترک فیما بین کشور های خویش را شناسایی وروابط موجود را به سمت روابط دیگرگونه با رویکرد اتحادی وهمگرا تغییر جهت دهند.

    جای خوشبختی این است که برخی گزارش ها حاکی از آن است که تعدادی سیاستگران در پاکستان نیز نسبت به بندر چابهار وفرصت جدید برای همکاری وهمگرایی منطقه‌ای وسرآغاز روابط تجاری وبازرگانی میان ممالک آسیایی با خوشبینی گفته اند که به این پدیده به هیچ صورت به عنوان یک مانع برای بندر گوادر وبندر کراچی ننگریسته وباور دارند که این گونه فرصت ها میتواند به روابط بازرگانی میان کشور های منطقه ابعاد تازه ببخشد. این همان درکی است که دولت افغانستان از نظایر این پدیده ها دارد وباورمند است که مراودات بازرگانی بین کشور های منطقه نباید با دید تنگ واعتقاد خشک سیاسی نگریسته شود ودر باره آنها ازین دید قضاوت شود که سرانجام کدام نفع ویا زیان سیاسی را در قبال خود به بار می آورد. بلکه با این دید نگریسته شود که نفع گسترش وتوسعه روابط بازرگانی وتجاری برای همه خواهد رسید.

    افغانستان باور دارد که پاکستان وافغانستان نیز فرصت های زیادی دارند که میتوانند از آن در جهت  شگوفایی اقتصادی دو کشور استفاده نمایند. نگرش اقتصاد محور به سیاست میتواند در جهت حل مشکلات موجود سیاسی میان کشور ها وملت ها کمک شایانی کند. میتواند کشور ها را به درک واحد از منافع و مضار کشور های مربوطه برساند. مقامات در حکومت افغانستان همیشه گفته که کشور های منطقه پیوسته باید بکوشند تا در سیاست واقتصاد به گونه‌ای عمل کنند که به وحدت وهمگرایی بیشتر منطقه بیانجامد  وبه این اذعان کرده اند که این غیر ممکن نیست.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha