صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | لزوم همکاری منطقوی در مبارزه علیه مواد مخدر

لزوم همکاری منطقوی در مبارزه علیه مواد مخدر

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
لزوم همکاری منطقوی در مبارزه علیه مواد مخدر

کنفرانس کارشناسان ارشد مبارزه با مواد مخدر کشور های منطقه که با اشتراک نماینده گان برجسته‌ی چندین کشور منطقه برای دو روز در شهر کابل برگزار شده بود، روز گذشته به کار خود پایان داد. هدف اصلی این کنفرانس یافتن راه های مؤثر همکاری در مبارزه مشترک علیه تولید، قاچاق وتجارت مواد مخدر بوده است. موضوعات مختلف مانند افزایش همکاری های منطقه‌یی در بخش تنفیذ قانون، تبادله اطلاعات در خصوص فعالیت حلقات وگروه های مافیایی دخیل در این تجارت پر سود اما غیر قانونی، استرداد مجرمین، اقدام علیه پولشویی، تقویت کنترول مرزها مشترک، مختل سازی برنامه ها ومسیر های قاچاق مواد مخدر، جلوگیری از تجارت ونقل وانتقال مواد مورد نیاز پروسس مواد مخدر، همکاری در بخش کاستن از تقاضا، تشویق وترغیب سازمان های بین المللی ومنطقه‌یی و...، مباحث نشست های این کنفرانس دو روزه را شکل می داد.

    افغانستان به عنوان میزبان وبرگزارکننده این کنفرانس امیدوار است بتواند ارادة دولت های حاکم بر کشور های منطقه را در زمینه فرایندهای مؤثر در مبارزه علیه گسترش این تجارت غیر قانونی ونا مشروع به هم گره زده وتوافق همه را در خصوص استراتیژی مشترک منطقوی مبارزه علیه مواد مخدر به دست آورد. زیرا به باور افغانستان، فرایندهای متعلق به تجارت غیر قانونی مواد مخدر تنها یک پدیده‌ی افغانی نیست و به هیچ صورت یک پدیده‌ی بومی نمی باشد. بلکه این فرایندها به سازوکار های مافیایی وسیعی در جهان پیوند می رساند. به عنوان نمونه، مواد کیمیاوی مورد نیاز پروسس تریاک تا به انواع مواد مخدر تبدیل شود به هیچ صورت در افغانستان تولید نمی شود. بلکه این مواد از بیرون به افغانستان آورده می شود. از سویی هم بر اساس قانون عرضه وتقاضا، این مواد به خاطری در افغانستان تولید می شود که مارکیت های متقاضی آن در همه ممالک جهان موجود است وبه تولید کننده گان فرمایش داده میشود. مقتضای یک چنین فرایندی این است که همه کشور های منطقه وجهان دست در دست افغانستان دهد ودولت افغانستان را در مبارزه علیه این پدیده‌ی شوم همکاری کنند.

    کاشت، تولید، ترافیک وتجارت مواد مخدر با میزان وظرفیتی که در حال حاضر وجود دارد از زمانی برای ما به میراث رسیده که طالبان بر این قلمرو حاکمیت میکردند. طالبان با یک فتوای ساده، قبح کار وبار متعلق به تجارت پر سود مواد مخدر را از میان برداشته وباعث این شدند که میلیون ها تن شهروندان کشور در تعدادی از ولایات کشور به این کار وبار رو آوردند. طالبان به روستاییان ساده دل گفته بودند: ازینکه این مواد به ممالک کفار به فروش میرسد واین کفار اند که ازین مواد استفاده میکنند، کاشت ومحصول برداری از آن حلال است. در حقیقت این فتوا راه را برای تجارت پر سود مواد مخدر باز کرده ودهقان ساده دل افغان را به کار وبار مواد مخدر کشاند. آن زمان فکر نمی شد روزی برسد که افغانستان به بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان مبدل شود.  اینک وپس از گذشت سالیان زیاد، کاشت، تولید، پروسس وترافیک وقاچاق مواد مخدر از مبدء کشور ما به مقصد کشور های مختلف جهان به یک تجارت پر سود با عواید صدها میلیارد دالر مبدل گردیده که توانسته منافع حلقات مافیایی منطقه وجهان وگروه های هراس افگن ودهشتگر را در هم تنیده وباعث عزم مشترک آنها در ترویج، تقویت وسامان بخشی این تجارت غیر قانونی ونا مشروع شود. در حال حاضر جریان های نیرومندی که بنا به ادعای برخی، سر نخ به سازمان های استخبارات رسمی برخی دولت های منطقه وجهان میرساند پشت سر این تجارت قرار دارد. امری که باعث شده سالها تلاش وکوشش دولت افغانستان وهمکاری جامعه جهانی در مهار آن ناکام شود.

دوام خشونت وجنگ تنها مصیبت ناشی از کار وبار مواد مخدر در کشور نمی باشد. بلکه معضلات و مشکلات دیگری نیز ازین بستر برخاسته وخانواده های مارا به کام مرگ ونابودی کشانده است. قرار آمار های منتشر شده، در حال حاضر میلیون ها تن از شهروندان کشور به مواد مخدر معتاد شده و به قربانیان خود خواسته وخاموش این پدیده‌ی مرگ تبدیل گردیده اند. خانواده های زیادی از اثر پیامدهای ناشی از استفاده مواد مخدر از هم پاشیده است. سالانه میلیارد ها افغانی دارایی های شهروندان کشور دود شده وبه هوا میرود. امراض وتکالیف لا علاج بی شماری ازین بستر برخاسته ومردم ما را رنج میدهد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha