صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | نگرانی مردم نسبت به پروسة انتخابات باید مرفوع شود

نگرانی مردم نسبت به پروسة انتخابات باید مرفوع شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نگرانی مردم نسبت به پروسة انتخابات باید مرفوع شود

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور که در نشست شورای وزیران سخن میگفت تاکید کرد که: نگرانی مردم نسبت به پروسه انتخابات قابل درک است وکمیسیون های انتخاباتی باید در زمینه رفع نگرانی های مردم اقدام کنند. وتاکید کرد که نباید تجارب تلخ گذشته تکرار شود. وگفت: لازم است تا اعتماد شهروندان کشور در زمینه صحت ودقت وشفافیت انتخابات آسیب نبیند. رییس اجراییه این را حق مردم دانست که از شفافیت پروسه انتخابات اطمینان حاصل کنند تا بتوانند به نتایج به دست امده از انتخابات باور کنند. با این هم رییس اجراییه وعده سپرد که هیچ یک از مقامات حکومت وحدت ملی در پروسه مداخله نخواهند کرد وهمه تلاش ومساعی خود را به کار خواهند گرفت که انتخابات به صورت شفاف عادلانه و فراگیر برگزار شود. دلیل این همه تاکید رییس اجراییه این است که این حق مردم است که رأی خود را در یک پروسه شفاف وعادلانه که در قانون انتخابات بر آنها تاکید شده به کار ببرد، مشارکت و مردم سالاری که در متون قانونی مربوط به نظام سیاسی کشور واز جمله قانون اساسی از آن یاد شده زمانی میتواند محقق شود که در یک پروسه شفاف به کار گرفته شده باشد.

دلیل الزامیت رفع نگرانی مردم در خصوص انتخابات این است که: انتخابات حساسیت لازم خود را دارد وبه همان  اندازه که اگر ما یک انتخابات شفاف، عادلانه وفراگیر داشته باشیم نقش برازنده ی خود را در تحکیم وتقویت ثبات وامن میتواند داشته باشد؛ خدا ناخواسته اگر ما یک انتخابات برابر با معیار های قانونی وقابل قبول برای مردم افغانستان نداشته باشیم به همان اندازه میتواند در برهم خوردن اوضاع وگسترش بی ثباتی وبدتر شدن وضعیت امنیتی موثر باشد.

    بنابرین وظیفه کمیسیون های انتخاباتی این است که برای شفاف سازی پروسه شفافیت را در همه موارد متعلق به برنامه های عملیاتی انتخابات در نظر بگیرند. مواردی چون ثبت نام وتثبیت صلاحیت کاندیدا ها، ثبت نام رأیدهنده گان، تامین دسترسی همه شهروندان به مراکز رأیدهی، تدارک شناسنامه معتبر برای رأی دهنده گان، جلوگیری از هر نوع تخلف وتقلب در مراحل مختلف مربوط به پروسه انتخابات، شفافیت در روند شمارش آرا و  

به اجرأ در آید. میکانیزم های مربوط به مراحل مختلف مربوط به پروسه انتخابات برای همه قابل قبول بوده وشفافیت آن ثابت باشد. عدم مداخله زورمندان ومقامات دولتی وعدم زدوبند های مقامات در کمیسیون های انتخاباتی و...، از شرایط مهم برای تامین شفافیت در پروسه می باشد. نقش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی در زمینه تامین شفافیت در انتخابات خیلی ها مهم می باشد. این کمیشنران باید هر نوع وابسته گی را کنار بگذارند وبا بیطرفی کامل وغیرجانبدار بودن روند را مدیریت کنند. لازم است تا کمیشنران بیطرفی حرفه ی وشغلی خود را به نمایش گذاشته وبا پشت پا زدن به تمام علایق ورابطه های شخصی حزبی سیاسی وتجاری به گونه ی حرفه ی پروسه را مدیریت نمایند.

 

شفافیت پروسه انتخابات ظاهراً در گرو این است که همه این موارد وسایر موارد متعلق به کلیت پروسه به گونه ی شفاف  

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha