صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | لزوم تشدید فشارها بر پاکستان

لزوم تشدید فشارها بر پاکستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
لزوم تشدید فشارها بر پاکستان

قرار گزارش ها، اخیراً ملا هبت الله رهبر گروه طالبان سفری به ولایت هلمند داشته است. رهبر طالبان را در این سفر تعدادی از والیان و ولسوالان نامنهاد این گروه همراهی کرده است. هدف این سفر در حقیقت دادن روحیه به افراد این گروه وتجدید انگیزه آنان در تداوم خشونت ورزی وجنگ دانسته شده است. نکتة حایز اهمیت در این زمینه این است که بازهم سازمان استخبارات نظامی پاکستان متهم اصلی در هماهنگ سازی وهمکاری در زمینه سازی وتهیه مقدمات این سفر میباشد. جنرال عبدالرازق، قوماندان امنیه ولایت کندهار به رسانه ها گفته قرار گزارش های که در اختیار او قرار گرفته، این سفر به همکاری آی اس آی انجام یافته وملا هبت الله در دیدار با افراد زیر دستش از آنان خواسته که نبرد علیه داعش را متوقف کنند؛ زیرا به گفته او هر دو گروه برای یک هدف می جنگند. همکاری سازمان استخبارات نظامی پاکستان به هیچ صورت به این یک مورد خلاصه نمی شود. بلکه این سازمان ودر کل بدنة دولت پاکستان همیشه حامی گروه های چون طالبان بوده است. برخی آگاهان مسایل امنیتی ونظامی فعالیت داعش در افغانستان را به اسلام آباد پیوند می دهند. شاهدان عینی در ولایات سرحدی ننگرهار وکنر بارها گفته اند که دسته جات مربوط به داعش پس از آنکه در نبرد رویا روی با نیرو های امنیتی ودفاعی کشور شکست می خورند، به اعماق خاک وقلمرو پاکستان عقب نشینی میکنند و قلمرو پاکستان عقبة این نیرو می باشد. نهادهای امنیتی افغانستان وهمچنان نهادهای پژوهشتی وتحقیقاتی بین المللی حضور وفعالیت افراد وابسته به شبکة حقانی وطالبان وحتا القاعده وداعش در قلمرو پاکستان راتایید واذعان کرده اند که شورا های چون شورای کویته، شورای پیشاور وشورای میرانشاه و...، اکنون هم در خاک پاکستان فعالیت دارند واز انجا فعالیت هراس افگنانه را در داخل افغانستان به سر میرساند.

 ارتباط با گروه های هراس افگن وتروریست موضوعی است که اخیرا یک مقام آی اس آی به آن اذعان کرده ومدعی شده است که داشتن ارتباط با هراس افگنان تنها به این سازمان اختصاص ندارد وهمه این کار را میکنند. اما او هر نوع حمایت ازین گروه ها را منکر گردیده است. پیش ازین مقامات در اسلام آباد بار ها صراحتا ویا به گونه تلویحی از حمایت این کشور از گروه های چون طالبان وشبکه حقانی سخن زده اند.

باری مشاور امنیت ملی دولت پاکستان به این اذعان کرده بود که رهبران وفرماندهان طالبان در شهرهای پاکستان زنده گی میکنند واز خدمات صحی وآموزشی در این کشور بهره میگیرند.

حتا گاهی این مقامات قطع حمایت از این گروه ها را به حل قضیه کشمیر برابر با دیدگاه اسلام آباد منوط کرده ویا دلیل مداخله در افغانستان را گویا مداخله هند در پاکستان وحمایت از جدایی طلبان بلوچ دانسته اند.

اخیرا وزیر خارجه این کشور در دیدارش از امریکا وصحبت با رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا گفت که: اگر امریکا در باره آینده افغانستان نگرانی دارد، پاکستان هم به دنبال به رسمیت شناختن نگرانی های امنیتی  مشروع خود در منطقه است. چون به قول او پاکستان حقیقتاً از بابت نقش قایل شده در این راهبرد ( راهبرد جدید ایالات متحده امریکا در قبال جنوب آسیا وافغانستان)، برای هند وتلاش های این کشور به هدف بی ثبات سازی در بلوچستان پاکستان نگرانی دارد.

     تحلیلگران به این باور اند که پاکستان به ساده گی از مداخله در امور داخلی افغانستان و حمایت از گروه های درگیر جنگ با دولت ومردم افغانستان دست بر نمی دارد. زیرا به باور این تحلیلگران، هدف پاکستان از حمایت این تعداد گروه ها بهره گیری سیاسی به نفع عمق ستراتیژیک خود در افغانستان است. این تعداد تحلیلگران معتقد اند که لازم است  فشار ها بر این کشور  بیشتر شود. زیرا تنها فشار ها بر این کشور است که میتواند اسلام آباد را وادار به دست برداشتن از سیاست های همیشه گی اش بسازد.  این فشار ها مقامات در اسلام آباد را به این باور می رساند که راهی جز تن دادن به حقایق وواقعیت های موجود در سیاست منطقه وجهان پیش رو ندارند.      جامعه بین المللی باید به کمتر از دست برداشتن این کشور از حمایت گروه های چون القاعده، داعش، طالبان، شبکه حقانی وده ها گروه دیگری متعلق به کشور های خاور میانه، آسیای مرکزی وقفقاز و...، نباید راضی شوند.

 پاکستان باید به جهان این اطمینان را بدهد که پناهگاه های امن این گروه ها در قلمرو خود را مسدود وهمکاری با این گروه ها را قطع کرده است. تا آن زمان نه تنها فشارهای موجود ادامه یابد، بلکه این فشار ها باید تشدید وافزون گردد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha