صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | تلاش‎‏های تازه برای ازسرگیری گفتگوهای صلح

تلاش‎‏های تازه برای ازسرگیری گفتگوهای صلح

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تلاش‎‏های تازه برای ازسرگیری گفتگوهای صلح

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی که دستاوردهای نشست مقامات عالی رتبه یا " سام " را بر می شمرد، از برگزاری یک نشست به قول او " مهم وبزرگ " برای پیگیری روند صلح در سه ماه آینده خبر داد واذعان کرد که آماده گی ها برای آن در کابل در جریان است. وزیر مالیه افزود: در این نشست که انتظار میرود در پنجم ماه دلو در شهر کابل برگزار شود، افزون بر مقامات بلند پایة دولت افغانستان، نمایندگانی از کشور های همسایه وجامعه‌ی بین المللی شرکت می کنند. این در حالی است که رسانه ها از برگزاری نشستی به ابتکار فدراتیف روسیه خبر داده که نزدیک به دو هفته دیگر با شرکت نمایندگانی از کشور های ذیدخل ومنطقه واز جمله افغانستان در شهر مسکو برگزار خواهد شد. هدف از برگزاری این نشست بررسی اوضاع جاری در افغانستان ونیز بررسی راه های رسیدن به صلح در کشور ما دانسته شده است. مقامات در مسکو در یکی دوسال اخیر در قضایای مربوط به افغانستان نسبت به گذشته فعالتر شده وعلی رغم اتهاماتی مبنی بر حمایت این کشور از طالبان، اما همیشه اعلام داشته که از تلاش های صلح در افغانستان با مالکیت افغانها حمایت میکند.

چندی پیش مقامات در اسلام آباد نیز اعلام داشته بودند که آماده اند در زمینه پیگیری روند صلح در افغانستان از طریق نشست های سه، چهار وچند جانبه همکاری کنند. بر اساس گزارش های که در رسانه ها به نشر رسیده همکاری در راستای از سرگیری تلاش های صلح در افغانستان از مسایل مورد تاکید مقامات نظامی پاکستان در سفر اخیر شان به کابل ودیدار با مقامات عالی رتبه کشور ما بوده است. آنان از رییس جمهور کشور داکتر محمد اشرف غنی دعوت کردند که به پاکستان سفر نماید وپیگیری روند صلح در افغانستان یکی از مباحث دوجانب در سفر قریب الوقوع رییس جمهور کشور به ا سلام آباد خواهد بود.

    دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا در جریان اعلام راهبرد جدید خود در قبال جنوب آسیا وافغانستان ومقامات در واشنگتن پس از آن هم از لزوم وضرورت همکاری دولت پاکستان با افغانستان در راستای تحقق صلح در افغانستان با تاکید سخن گفته اند. رییس جمهور ترامپ از پاکستان خواسته تا مراکز وپناهگاه های امن گروه های تروریستی مانند طالبان وشبکه حقانی در قلمرو خود را ببندد وآنان را متقاعد کند که با روند صلح یکجا شود. 

    نماینده سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در نشست مقامات عالی رتبه وهمچنان در مقاله‌ی که در یکی از روزنامه های چاپ کابل به نشررسیده، شرایط جدید را مناسب ترین فضا برای آغاز گفتگوها برای از سرگیری تلاش ها برای صلح خوانده واذعان کرده که فضای به وجود آمده پس از اعلام راهبرد جدید ایالات متحده امریکا برای حرکت به سمت ثبات وامنیت در منطقه وافغانستان مناسب است. نماینده سازمان ملل آن نظریاتی که از آدرس مقامات در اسلام آباد در رسانه ها به نشر رسیده ونیز اعلام آماده گی دولت چین مبنی بر پادرمیانی میان افغانستان وپاکستان برای از سرگیری گفتگوهای موثر صلح وموضعگیری دیگر کشورهای منطقه وفرا منطقه را نشانه های مثبت وخوبی برای مناسب بودن شرایط در پیگیری وآغاز مجدد گفتگوهای صلح دانسته است. نماینده سازمان ملل اظهار امیدواری کرده که کشور های ذیدخل در قضیه افغانستان هریک حدود منافع خود را مشخص کنند تا با در نظر داشت آنها طرح راه آینده برای حل مشکل افغانستان پی ریخته شود.

    با این وصف به این می توان اذعان کرد که یکبار دیگر زمینه برای از سرگیری گفتگوهای صلح آماده و مهیا گردیده است. همانگونه که رییس جمهور کشور نیز با تاکید گفته که تحولات در سطح جهان ونیز منطقه به سمتی روان است که مبین آماده شدن شرایط تسریع تلاش ها برای صلح در افغانستان ونتیجه بخش به اثبات رسیدن آن میتواند به حساب آید، گرچه زود است که نسبت به تحقق چشمداشت ونتیجه‌ی مورد انتظار افغانها از آغاز تلاش ها بر بنیاد آنچه که شرایط مناسب برای پیگیری خواندیم امیدوار بود، اما شرایط واوضاع حاکم بر سیاست جهان ومنطقه به گونه‌ای رقم خورده که این گمانه را تقویت می بخشد که این زمان مناسبترین زمان برای ازسرگیری تلاش ها برای صلح می باشد.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha