صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی‌هابه موقع برگزار می‌شود

انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی‌هابه موقع برگزار می‌شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی‌هابه موقع برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد با امضای توافقنامه‌ای با کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اطمینان داده که جامعه بین المللی، این کمیسیون را از نقطه نظر تامین هزینه های مالی مورد نیاز ونیز از نقطه‌ نظر تخنیکی همکاری میکند. عدم توانایی دولت افغانستان در زمینه تامین هزینه‌ی مالی مورد نیاز برگزاری انتخابات از نگرانی های ا صلی کمیسیون مستقل انتخابات در این زمینه بود. امضای توافقنامه واعلام آماده گی برای همکاری با این کمیسیون به معنای اراده سیاسی جامعه‌ی بین المللی وسازمان ملل متحد در امر تداوم دموکراسی ومردمسالاری در افغانستان نیز است. پیش ازین جامعه‌ی بین المللی وسازمان ملل متحد هر نوع همکاری با کمیسیون مستقل انتخابات را به آمدن اصلاحات در نظام انتخاباتی افغانستان منوط کرده بود. اصلاحات در نظام وکمیسیون های انتخاباتی از تعهدات حکومت وحدت ملی در برابر جامعه جهانی و مردم افغانستان ونیز از بندهای توافقنامه ی سیاسی که به تاسیس حکومت وحدت ملی منجر شده بود. امضای توافقنامه ونیز تعهد به همکاری با کمیسیون مستقل انتخابات در زمینه تامین هزینه‌ی مالی مورد نیاز ونیز همکاری های تخنیکی پس از اینکه مدت های مدیدی در بی سرنوشتی قرار داشته به این معنا نیز میباشد آن اصلاحاتی را که حکومت وحدت ملی در قانون انتخابات، نظام وکمیسیون های انتخاباتی اعمال کرده به نحوی سبب جلب رضایت سازمان ملل وهمچنان جامعه‌ی بین المللی همکار دولت افغانستان بوده وتوانسته توجه آنها را به خود معطوف بدارد. نماینده گان سازمان ملل به این موضوع هم اذعان کرده اند که ثبات وامنیت در افغانستان به برگزاری انتخابات شفاف وعادلانه رابطه تنگاتنگ داشته وانتخابات شفاف، سرتاسری وعادلانه میتواند در تحکیم ثبات وامنیت در افغانستان کمک کند. چنانکه میتواند باعث تقویت و تحکیم موقعیت دولت افغانستان وتوسعه اقتدار ومشروعیت آن نیز شود.

  پیش ازین مقامات دولت افغانستان واز جمله رییس جمهور ورییس  اجراییه کشور از ضرورت برگزاری انتخابات به جهتی که میتواند مشروعیت قوای شامل دولت را تقویت کرده وباعث تقویت ثبات در کشور شود, بارها سخن گفته اند. اخیرا رییس جمهور  غنی که در نشست مقامات عالی رتبه ( سام)، سخن میگفت، با اذعان بر برگزاری به موقع انتخابات پارلمانی وریاست جمهوری گفت که: انتخابات پارلمانی در سال 2018 و انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019 برگزار خواهد شد.

 پیش ازین کارهای مقدماتی برگزاری  انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، از جمله تثبیت مراکز رأیدهی، امضای توافقنامه با نهادهای امنیتی برای کار موثر ومستمر بالای طرح های امنیتی ودر کل

تامین امنیت پروسه  انتخابات، اصلاح طرز العمل ها وپروسیجر های مورد نیاز برگزاری  انتخابات، کار برای تهیه سامانه‌ی برقی مورد نیاز انتخابات وهم چنان تسریع امور مقدماتی  مربوط به توزیع شناسنامه‌ی برقی که از تعهدات حکومت وحدت ملی ویکی از بندهای توافقنامه‌ی سیاسی بوده است, از سوی حکومت انجام شده است که به یقین میتواند تامین کننده شفافیت  انتخابات باشد. قرار است به عوض کارت های رأیدهی از این شناسنامه ها در پروسه انتخابات استفاده شود.

    با این وصف میتوان اذعان کرد که موانع بر سر راه برگزاری انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی ها که در زمینه تداوم دموکراسی ومردمسالاری وتقویت مشروعیت قوای شامل دولت زیاد با اهمیت خوانده میشود, برداشته شده وگام به گام به سوی برگزاری انتخابات شفاف، سراسری وعادلانه نزدیک میشویم. از این همه این اطمینان حاصل میشود که انتخابات در زمان معینی که گفته شده برگزار خواهد شد. حکومت وحدت ملی اراده محکم وقوی دارد که از برگزاری  انتخابات پارلمانی وشورا های ولسوالی ها در زمان معین خود توسط کمیسیون مستقل انتخابات حمایت کند  ونگرانی ها در این زمینه یکی پی دیگر در حال مرفوع شدن است.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha