صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | اسلام‌آباد در بوتۀ آزمون

اسلام‌آباد در بوتۀ آزمون

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اسلام‌آباد در بوتۀ آزمون

تغییرات در سیاست منطقه ونظام بین الملل به ویژه درین اواخر باعث شده، فکر شود که ممکن است دولت ها در منطقه مجبور شوند سیاست های خود در قبال کشور های منطقه ونظام بین‌المللی را مورد بازنگری قرار دهند. پاکستان یکی ازین کشور هاست. با اعلام راهبرد جدید ایالات متحده امریکا در قبال جنوب آسیا وافغانستان این کشور بیش از هر زمانی به سوی یک انزوای کشنده به پیش رفته است. انزوایی که باعث شده مقامات در اسلام آباد با یک دست پاچه گی برای مقابله با عواقب وپیامدهای آن به صورت متوالی وپیهم به کشور های مختلف سفر کنند. باور ها بر این است که تحمل پیامدهای انزوای برخاسته از رویکرد جدید سیاست جامعه بین المللی در قبال منطقه برای پاکستان بسیار سخت وطاقت فرسا میباشد. بر اساس این باورها پاکستان هرگز این توان را در خود نمی بیند که فشار های ناشی از به کار گیری سیاست جدید در قبال منطقه از سوی جامعه جهانی وبه ویژه ایالات متحده امریکا تحمل کرده واز کنار آن به ساده گی عبور نماید.

    سفر روز یک شنبه مقامات بلند پایه نظامی پاکستان  به کابل که طی آن این مقامات به کابل پیشنهادات مشخصی برای آغاز دور جدیدی از روابط وهمکاری در راستای مبارزه علیه تهدید های فزاینده ی امنیتی و شروع مجدد تلاش ها به هدف آغاز مجدد گفتگوهای صلح وتشریک مساعی دو کشور برای دستیابی به ثبات وامن منطقوی، از سوی برخی تحلیلگران بخشی ازین تقلا وتلاش اسلام اباد به هدف کاستن از پیامد های ناشی از اعمال فشار بر اسلام آباد وپیشگیری از بدتر شدن اوضاع به زیان این کشور ارزیابی گردید. زیرا به باور این تحلیلگران مشکل است باور کنیم، پاکستان از همه ی آن اهدافی را که در سالیان متمادی برای رسیدن به آنها تلاش وکوشش کرده وهزینه های بزرگی را به هدف تحقق آنها متقبل گردیده یکباره کنار گذاشته وراه دیگری را در پیش بگیرد.

    اما با آنهم دولتمردان در کابل امیدوارند که دولت پاکستان بنا به تغییراتی که در ماحول منطقه وهمچنان در خود منطقه ی ما در مناسبات سیاسی به وجود امده وسبب شده که فرصت های جدیدی که میتوان از آن برای ایجاد مناسبات مغایر با گذشته بهره بگیریم به وجود آید راجع به سیاست های گذشته خود بازنگری کرده وتغییراتی را در این خصوص اعمال بدارد. مقامات در کابل گفته اند که نباید دایما اسیر گذشته ماند و لازم است که برابر با انکشافات وتغییرات که سیاست های منطقوی وبین المللی دایماٌ شاهدش است برای حرکت سیاست های جاری به سوی مثبت بهره گرفت. به باور مقامات در کابل لازم است که پیش از همه بین دو کشور اعتماد سازی شود. ولازم است که پاکستان در روش ومنش خویش که در گذشته باعث بی اعتمادی بین دو کشور ودو دولت شده وسبب شده که جنگ وخشونت وویرانی با گذشته هر روز دامنه ی وسیعتری بیابد، بازنگری کرده وتغییرات لازم را اعمال نماید. افغانستان خواهان پایان پذیری حمایت های اسلام آباد از گروه های تروریستی به شمول طالبان وشبکه حقانی است. خواستار انسداد پناهگاه های امن تروریستان در قلمرو پاکستان است و خواهان صداقت در انجام تعهدات این کشور در قبال تلاش ها برای ثبات وامن وسرانجام صلح دایمی وسرتاسری در افغانستان است. افغانستان میخواهد که اسلام آباد تعامل دولت با دولت را معیار اصلی در روابط خود با افغانستان قرار دهد.

    با این وصف یکبار دیگر این پاکستان است که در روش خود تغییر آورد. پاکستان بار دیگر در بوته ی آزمون قرار گرفته است. پاکستان میتواند صداقت خود را در راستای همکاری برای تحقق صلح وثبات و امن در منطقه به اثبات بگیرد. تعهدات خود را با حسن صورت انجام دهد. دست از حمایت آن عده گروه هایی که در حال جنگیدن در مقابل دولت ومردم افغانستان است بردارد. پناهگاه ها ومراکز متعلق به این گروه ها در قلمرو خویش را ببندد. وعلیه آن گروه ها ودسته جاتی که به گفتگوهای صلح نمی پیوندند اقدام کند.

    مقامات سیاسی ونظامی در پاکستان اگر باور داشته باشند که مردم افغانستان مانند همیشه به ساده گی به آنان باور واعتماد میکنند به غلط رفته اند. مردم ومسئوولان در این زمینه بسیار حساس اند. وبسیار مشکل  خواهد بود اگر فکر شود که آنان میتوانند به این آسانی اعتماد واطمینان مردم افغانستان را به دست آورند ویا فکر کنند که بار دیگر با سیاست بازی های همیشه گی میتوانند زمینه فریب مردم ویا دولت افغانستان را برابر کنند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha