صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | اهمیت سفر رییس اجراییه بـه هنـد

اهمیت سفر رییس اجراییه بـه هنـد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اهمیت سفر رییس اجراییه بـه هنـد

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، امروز در رأس یک هیئت دولتی به هند می رود. قرار است وی و هیئت همراهش را در این سفر قریب به 200 تن از بازرگانان وصنعتکاران همراهی کنند. هدف از سفر وی به هند، شرکت در افتتاح نمایشگاه ونشست مشترک اقتصادی هند وافغانستان گفته شده است. رییس اجراییه گفته که این سفر او بیش از هر چیز دیگر، بر مسایل اقتصادی وبازرگانی می چرخد وافزوده که: به ارتباط برخی پروژه های کلان هم با مقامات هندی گفتگو خواهد کرد. رییس اجراییه افزوده: « تمرکز بیشتر ما در این سفر روی روابط اقتصادی افغانستان، هند وایالات متحده امریکا می باشد که سرمایه گذاران سه کشور در آن حصه می گیرند وبا مقام های هند نیز دیدار خواهم داشت».

    سفر داکتر عبدالله عبدالله به هند همزمان شده با سفر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به آن کشور. هدف از سفر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به هند گفتگو با مقامات هندی در خصوص راه های عملی شدن راهبرد جدید ایالات متحده امریکا در قبال جنوب آسیا وافغانستان ونیز نحوه مشارکت هند در زمینه تامین امنیت وکمک این کشور برای انکشاف اقتصادی در افغانستان. این همزمانی گرچه برنامه ریزی شده نمی باشد، اما میتواند زمینه‌ای شود برای اینکه مباحث مربوط به این سفر با آنچه که وزیر دفاع ایالات متحده امریکا با مقامات هندی صحبت کرده ونتایج به دست آمده به نحوی پیوند بخورد. به ویژه که گفته شده وزیر دفاع ایالات متحده امریکا پس ازین سفر، به کابل خواهد آمد. این همه میتواند مباحث موجود در زمینه های روابط اقتصادی، سیاسی وامنیتی افغانستان، هند وایالات متحده امریکا را به هم گره بزند.

    افغانستان وایالات متحده امریکا انتظار دارند که دولت هند نه تنها نقشی را که در این همه سال در زمینه رشد وتوسعه اقتصادی واعمار دوباره زیر بناهای افغانستان ونیز آموزش هزاران تن از کادر های جوان کشور ما و...، بازی کرده ادامه دهد وپس ازین نیز در این عرصه ها افغانستان را کمک ومساعدت برساند؛ بلکه این انتظار را هم دارند که هند در زمینه امنیت وثبات وتقویت نهادهای امنیتی، افغانستان را کمک کند. نقشی که گفته میشود پاکستان از آن رضایت ندارد وپیش ازین صدر اعظم این کشور در نشست شورای روابط خارجی سازمان ملل در نیویارک گفته که کشورش نمی تواند نقش سیاسی ونظامی هند در افغانستان را تحمل کند.

     تحلیلگران معتقدند که سفر رییس اجراییه به هند در یک چنین ظرفیت زمانی زیاد با اهمیت می باشد. زیرا به باور آنان، این سفر میتواند زمینه‌ای را بسازد که هند دامنه کمک های خود به افغانستان را توسعه بخشیده وهمکاری های خود با افغانستان را گسترش دهد. این تحلیلگران ظرفیت های موجود برای انکشاف وتوسعه روابط اقتصادی بین افغانستان وهند را گسترده میدانند. هر دو کشور با سرمایه گذاری در بندر چابهار در تلاش این اند که بتوانند همکاری های اقتصادی خود را گسترش داده وپیوند گسترده‌ای را بین آسیای میانه، افغانستان وجنوب آسیا تسهیل کنند. بندر چابهار می تواند افغانستان را به بندر کراچی وراه های زمینی پاکستان تا حدودی بی نیاز بسازد.   اما این تحلیلگران تاکید دارند که لازم است افغانستان متوجه حساسیت پاکستان بوده وسعی کند  به این کشور تفهیم نماید که روابط با هند به هیچ وجه به ضرر کشور دیگری نمی باشد. افغانستان برای رسیدن به توسعه اقتصادی ونیز نایل شدن به امنیت وثبات، نیاز مند همکاری همه کشور های دوست خود بوده ودرپی این است که همکاری های همه کشور های دوست را جلب وبا بهره گیری از آن اهداف فوق را تحقق ببخشد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha