صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | جامعة جهانی نباید در برابرجنایات طالبان بی‌تفاوت بماند

جامعة جهانی نباید در برابرجنایات طالبان بی‌تفاوت بماند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جامعة جهانی نباید در برابرجنایات طالبان بی‌تفاوت بماند

طالبان بار دیگر فاجعه آفریدند. طالبان با حمله بر روستای میرزا اولنگ ولایت سرپل، ده ها تن از افراد ملکی را به شکل فجیعی به شهادت رساندند. در میان شهدا، اطفال، زنان وکهن سالان نیز شامل است. این بار اول نیست که طالبان دست به یک چنین عمل می زنند. پیش ازین نیز این گروه فراوان جنایاتی از این قبیل را در کارنامه دارد. طالبان سالها پیش با ورود به شهر مزار شریف قتل عام مشابهی را به راه انداخت وهزاران تن از مردم ملکی را در این شهر به شکل فجیعی به قتل رساندند. پس از آن این عمل در ولایت های چون پروان وبامیان و...، تکرار گردید. طالبان پس از سقوط امارت خود خوانده شان نیز با دست زدن به انتحار وانفجار به ویژه حمله بر اماکن مقدس واز جمله مساجد وزیارتگاه ها وحمله بر مراسم مذهبی به شمول مراسم تشییع جنازه وحمله بر میدان های ورزشی وتهاجم بر بانک ها وتاسیسات ملکی در ولایات مختلف کشور هزاران تن از مردم افغانستان را به قتل رسانده اند. طالبان ازین حیث مسئوولیت سنگینی بردوش دارند. خونهای زیادی را به گردن دارند. زیرا آنان به قتل انسان هایی مبادرت می ورزند که کشتن آنان به هیچ وجه ومطابق هیچ دینی مجاز و حلال نمی باشد. علمای دینی وشورای علمای کشور این عمل طالبان را مغایر با تمام ارزشها وباورهای دینی ومخالف با دستورات شرعی دانسته اند.

آنان همواره تاکید ورزیده اند که این اعمال با تعالیم هیچ دین و آیینی سازگار نبوده وبا ارزشهای انسانی نیز بیگانه است. از نظر منطق دینی کشتن حتا یک شخص بی اینکه جرمی را مرتکب شده باشد که مستوجب قتل او به حساب آید، مانند این است که همه مردم را کشته باشی. در قرآن کریم کشتن انسان های بی گناه مستوجب خلود در آتش و سبب استحقاق عذاب دردناک الهی دانسته شده. دست زدن به عملی از سنخ  اعمالی که طالبان مرتکب می شوند از مصادیق محاربه با خدا ورسول او وباعث استحقاق حد الهی می باشد.

    اما طالبان آگاهانه وعامدانه دست به چنین کشتاری می زنند. نمی توان باور کرد که انان ازین که این نوع اعمال ناجایز است بی خبر باشند. آنان نیز قرآن میخوانند و حداقل رهبران آنان خوب هم دستور شرع مبین را میدانند. اما چیزی که هست آنان برابر با اهداف سیاسی وگروهی شان دست به چنین اعمالی می زنند وبنا به مصلحت های سیاسی وبرابر با دستوراتی که از سوی باداران بیرونی شان دریافت میدارند افراد ملکی را بی مهابا به قتل میرسانند.

    طالبان ازین عمل چند هدف را تعقیب میکنند. یکی اینکه آنان میخواهند با کشتار مردم رعب ووحشت ایجاد کنند وبه اصطلاح مردم را مرعوب ساخته وبترسانند وروحیه ومورال مقاومت وایستاده گی در برابر خویش را از بین برند. دوم اینکه می خواهند دولت را نزد شهروندان کشور وجهانیان بی اعتبار سازند ، اعتماد مردم را نسبت به دولت از بین ببرند وبه آنان تفهیم کنند که این دولت توان وقدرت تامین امنیت مردم را.ندارد.  سوم اینکه با کشتار هدفمندانة افراد متعلق یک قوم، می خواهند اتحاد ویکدلی مردم افغانستان را از بین ببرند  وبه اصطلاح تفرقه ونفاق داخلی ایجاد کنند. وقتی مردم افغانستان را که در حال حاضر با اکثریت قریب به اتفاق از دولت ونظام فعلی حمایت وپشتیبانی میکنند به جان هم انداختند و درگیری داخلی ایجاد کردند، همان روز، روز جشن شان خواهد بود. زیرا فکر میکنند که دیگر خود در غندی خیر نشسته وتماشای خود را خواهند کرد.

     با این همه، پرسش اینجا است که چه باید کرد؟ در پاسخ به این پرسش می توان گفت که: این وظیفه دولت است که باید تدبیر بسنجد. تامین امنیت شهروندان ومهار خشونتگرانی که بر مردم رحم نمی کنند بر دوش دولت است. دولت باید تدابیری را اتخاذ کند که فرصت مانور های طالبان وسایر گروه های هراس افگن را از آنان بگیرد. دولت دامنه نفوذ آنان را محدود کرده و به عمر این گروه ها پایان دهد. شرکای افغانستان در جامعه جهانی نیز مسئوولیت دارند که در این زمینه کاری کنند. جامعه جهانی نباید تنها نظاره گر اوضاع  باشند. سازمان های مدافع حقوق بشر ومؤسسات بین المللی تنها به ارائه گزارش از این جنایات اکتفا نکنند ومسئوولیت خود را در این قبال ادا سازند. جامعه جهانی وبه ویژه ایالات متحده امریکا به بی تفاوتی در برابر جنایات طالبان پایان دهند وبه این حقیقت اعتراف کنند که طالبان یک گروه تروریستی است.

طالبان درحال حاضر مسئول اصلی جنگ وخشونت در افغانستان اند. همه آنچه را که اعمال تروریستی میخوانیم در پشت آن دست طالبان دخیل است. طالبان از سایر گروه های تروریستی میزبانی میکنند. طالبان زمینه را برای انجام حمله های تروریستی در افغانستان فراهم کرده است.

    ایجاب میکند که بر طالبان سخت گرفته شود. گروه طالبان باید در لیست گروه های تروریستی گنجانیده شود. این طالبان است که از بیست ویک گروه تروریستی بین المللی در افغانستان میزبانی می کند. پیش از این هم این طالبان بودند که از القاعده میزبانی میکردند. از اشتباهات بزرگ جامعه بین المللی واز جمله امریکا یکی این بود که در مورد طالبان دچار اشتباه فاحش گردید واعلام داشت که آنان تروریست ودشمن آنان نیست. در حالیکه این طالبان بودند که با حمایت پاکستان در این همه سال جنگ وخشونت را در برابر همه تداوم دادند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha