صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | گروه‌های هراس‌افگن و عطش خون

گروه‌های هراس‌افگن و عطش خون

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گروه‌های هراس‌افگن و عطش خون

طالبان از همان آغاز یک گروه خونریز بود. این گروه مسئولیت کشتارهای دسته جمعی در مناطق و ولایات مختلف را بردوش دارد. کشتار شهر مزار شریف، کشتار و اعمال سیاست زمین سوخته در شمالی و کشتار دسته جمعی مرکز بامیان وبازار ولسوالی یکاولنگ این ولایت و...، هیچگاه از حافظه تاریخ زدوده نخواهد شد. طالبان در سالهای پس از سقوط امارت خود خوانده شان با دست زدن به انتحار وانفجار وراکت پراکنی بالای مناطق پر جمعیت واماکن مزدحم به خصوص در اماکن مذهبی مانند زیارتگاه ها، مساجد، تکیه خانه ها و...، باعث کشتار ده ها هزار تن از شهروندان غیر نظامی گردیدند. سازمان های پژوهشی بین المللی همه ساله این گروه را مسئول بخش اعظم تلفات افراد ملکی دانسته اند. در پژوهشی که یکی از این موسسات در خصوص تلفات افراد ملکی در شش ماه اول سال جاری میلادی انجام داد، طالبان وشرکای آنان را مسئول 67 درصد تلفات افراد ملکی دانستند.

    طالبان پس از آنکه از پیروزی بر نیروهای ملی امنیتی مأیوس گردیده اند وتوانایی مقاومت وایستادگی در جنگ رویارو با این نیروها را از دست داده به این باور رسیدند که نمی‎توانند ازین راه به اهداف خود برسند، تاکتیک عوض کردند ودر صدد این برآمدند که با هر وسیله‎‌ای در میان شهروندان نسبت به دولت بی اعتمادی ونارضایتی ایجاد کنند. آنان فکر میکنند که با انجام حمله های انتحاری وانفجاری وکشتار شهروندان ملکی باعث ایجاد نارضایتی مردم نسبت به دولت ونظام مشروع کشور گردیده وشهروندان را نسبت به دولت بی اعتماد می سازند. ایجاد اختلاف، نفاق وتفرقه میان شهروندان، ترفند جدید این گروه وسایر گروه های دهشتگر می باشد که با انجام اعمال دهشتگرانه علیه طبقات مشخص از میان شهروندان کشور باعث گسترش نفاق واختلاف میان صفوف درهم فشرده مردم افغانستان می شوند. در ماه های پسین حمله این گروه بر جان افراد ملکی شدت بیشتری کسب نموده است. طالبان با حمله بر چند روستا در شاه ولی کوت ولایت کندهار تعدادی از شهروندان این منطقه را به اسارت گرفته وسپس تعدادی از آنان را به قتل رسانده وعده‌ای را هنوز در اسارت نگهداشته اند. پیشتر از آن طالبان پس از آنکه مرکز ولسوالی تیوره ولایت غور را مؤقتا تحت سلطه خود آوردند با ورود به شفاخانه این ولسوالی بیماران، داکتران و پرسونل این شفاخانه را تیرباران کردند. اخیر هفته پیش، تروریستان با حمله بر مسجدی در شهر هرات هنگام ادای نماز شام نزدیک به یکصد تن از شهروندان این ولایت را به رگبار گلوله بسته زخمی و به شهادت رساندند.  تروریستان عطش خون دارند واز همان اول تا به امروز فقط به خونریزی فکر میکنند. میکشند وویران میکنند وفکر میکنند که با این وسیله میتوانند اراده مردمافغانستان را بشکنند. اشتباه آنان نیز همین است. زیرا راه کسب محبوبیت در میان شهروندان این نیست.

آنان نمی دانند که به هیچ صورت ازین راه نمیتوانند در دلهای مردم داخل شوند. نمی توانند در میان شهروندان کشور محبوبیت کسب کنند. سیاست طالبان از همان اول محکوم به شکست بود ودر حال حاضر نیز این گروه شکست سیاسی، اجتماعی وشکست اخلاقی خورده است. طالبان منفور تر از هر زمانی شده اند. این گروه میان شهروندان کشور هیچ محبوبیتی ندارند.

 در عوض نظام فعلی ودولت بر سر اقتدار کشور خواست شهروندان کشور میباشد. شرکت چندین میلیونی شهروندان در انتخابات وحمایت طبقات مختلف جامعه از نظام واز نیروهای ملی امنیتی کشور گواه این مسئله است.

   طالبان نمی دانند که در حال حاضر منطق سیاست درمیان ملت ها دیگر گون شده است. مناط مقبولیت و سرانجام خلق مشروعیت این است که یک دولت ویک نظام تا چه اندازه از اراده آزاد شهروندان کشور سر چشمه گرفته و به چه میزان متکی به خواست واراده شهروندان
می باشد و این که تا چه حد میتواند برای شهروندان ارائه خدمات کند. به چه میزان زمینه زنده گی مرفه واسوده را برای شهروندان برابر کرده میتواند.

    با همه اینها تامین امنیت شهروندان مسئوولیت ومکلفیت دولت افغانستان است.

نهادهای امنیتی کشور باید برای تامین امنیت بهتر شهروندان برنامه داشته وطرح های موثری را تطبیق نمایند که مانع اعمال ددمنشانه و جفاکارانه طالبان وگروه های دهشتگر دیگر شود. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha