صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | مبـارزة نا بسنده در بـرابر تـروریزم

مبـارزة نا بسنده در بـرابر تـروریزم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مبـارزة نا بسنده در بـرابر تـروریزم

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز گذشتة خود وضعیت مبارزه علیه تروریزم در سطح جهان را مورد بررسی قرار داد. محمود صیقل نمایندة دایمی افغانستان در سازمان ملل در این نشست آنچه که تا اکنون به عنوان مبارزه علیه تروریزم انجام یافته را نا بسنده دانسته ومعتقد است که پناهگاه امن تروریستان در اقصی نقاط عالم نه تنها از بین نرفته بلکه گسترش هم یافته است. آقای صیقل تعدادی از گروه های که در حال حاضر در قلمرو پاکستان مستقر اند ولانه های امن ومراکزآموزشی دارند را دشمنانی خواند که از آنجا به افغانستان آمده ودست به انجام اعمال دهشتگرانه می زنند. بنا به گزارشی که در رسانه ها انعکاس یافته، آقای صیقل در این نشست گفته که: جامعة جهانی در پیکار با هراس افگنی کُند عمل کرده است وتلاش‎هایی که در این راستا از این آدرس به عمل آمده نیز بسنده نیستند. آقای صیقل تأکید ورزیده که: به علت فعال بودن پناهگاه ‌های امن هراس افگنان در منطقه، وحشت وخون ریزی در افغانستان هر روز تکرار می‎شود. او افزوده: «میزان کنونی تهدید هراس افگنی در جهان، یک واقعیت را آشکار می سازد؛ این که پیکار جمعی جامعه جهانی در برابر هراس افگنی، در مقایسه به چالش رو به روی ما، کند، ناروشن و نابسنده بوده است.»

نمایندة دایمی افغانستان در سازمان ملل، تأکید کرده که پناهگاه های گروه های تندرو را به میان میآورند وسپس هراس افگنان از این پناه گاه ها، برای هدف ‌های «شیطانی» به افغانستان فرستاده میشوند. او ادامه داده که: «آقای رییس! وحشت وخون ریزی در افغانستان، بسیار تکرار می شود وتوسط پناهگاه های امن هراس افگنان در منطقه ما، گسترش می یابند؛ پناهگاه هایی که گروه های تندرو را به میان می آورند، تمویل می کنند وسپس به کشورما برای هدف های شیطانی فرستاده می شوند.»

   محمود صیقل از طالبان، داعش، القاعده، لشکر طیبه، لشکر جهنگوی وجنبش اسلامی ازبکستان به عنوان گروه هایی نام می برد که امنیت افغانستان را به چالش کشیده اند و نیز میگوید که نیروهای امنیتی با آن که با کمبود منابع رو به رو استند، در برابر این گروه ها شجاعانه می رزمند.

  سخنرانان دیگر این نشست سازمان ملل، از حمله بر بی جا شده گان داخلی در نایجریا، حمله در بازاری در پاکستان ونیز حمله بر کارمندان وزارت معادن در افغانستان هم یادکردند. پیتر تامسن، رییس مجمع عمومی سازمان ملل می گوید: «این حمله های بزدلانه جان صدها بی گناه را گرفت وزنده گی هزاران تن را خراب کرد.» وی در ادامه صحبت هایش تاکید کرد که: « این سوگنامه ها، میزان چالش در برابر پیکار با هراس افگنی وتندروی خشونت آمیز را به یادمان می آورد.»   این همه به این معنا است که در مبارزه علیه تروریزم هم در شکل وساختار وهم درمقاصد واهداف  وهم در نوع برخورد جوانب دخیل در ائتلاف جهانی در مبارزه علیه تروریزم مشکلاتی موجود بوده است، که باعث شده علی رغم اتلاف منابع وضیاع فرصت های زمانی وقربانی شدن جان های زیادی، اهدافی که برای این مبارزه تعیین گردیده بود محقق نگردیده وما پس از بیش از یک ونیم دهه هنوز در آغاز راه قرار داشته باشیم وباعث شده که امروزه مجبور به اعتراف به این حقیقت شویم که دامنة کنشگری تروریزم نه تنها محدود نگردیده بلکه توسعه وگسترش هم یافته است.  با این وصف ایجاب می کند که نسبت به آنچه که تا اکنون انجام یافته تجدید نظر صورت گیرد. برخی از اهداف تغییر یافته و خیلی از مفاهیم وهمچنان تعدادی از اعمال وکنش های شامل در یک کلیتی به نام مبارزه علیه تروریزم 

از نو تعریف شود و ر این میان انتظارها از کشورهای جهان این است که در نوع کنشگری های خود تجدید نظر کنند. همه کشور ها در تعریف از تروریزم به یک وحدت نظر برسند. نباید در مبارزه علیه تروریزم گزینشی عمل شود  ونباید تروریزم به خوب وبد تقسیم شود. از همه مهمتر باید علیه پناهگاه های امن ومراکز شناخته شدة تروریزم در هر کجای از جهان با شدت لازم اقدام شود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha