صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | جایگاه پاکستان در راهبرد جدید ایالات متحدة امریکا

جایگاه پاکستان در راهبرد جدید ایالات متحدة امریکا

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جایگاه پاکستان در راهبرد جدید ایالات متحدة امریکا

راهبرد جدید ایالات متحده امریکا در مورد افغانستان هنوز نهایی نگردیده. دلیل آنهم تحقیق بیشتر گفته شده است. پیش از این گفته شده که راهبرد جدید نظامی امریکا رویکرد منطقه‌یی خواهد داشت. رویکرد منطقه‌یی به این معنا است که استراتیژیست های امریکایی در تعیین این راهبرد کل منطقه‌ای را که افغانستان را در خود جای داده، به عنوان یک کل در نظر گرفته وبا در نظرداشت مسایل جاری در این منطقه که با اوضاع حاکم بر افغانستان مرتبط می باشد، یک راهبرد کارا ومؤثر تعریف خواهند کرد. بنا به آنچه که در نشریه فارن پالیسی به نشر رسیده، مقامات نظامی واعضای کانگرس ایالات متحده امریکا از ماه ها بدینسو می گویند که راهبرد جدید ایالات متحده امریکا در مورد جنگ افغانستان تنها به این کشور متمرکز نبوده، بلکه همه منطقه را در بر می گیرد. انتظار ها این است که جایگاه پاکستان به عنوان یک کشور منطقه ونوعی برخورد وتعاملی که ایالات متحده امریکا در قبال این کشور در پیش خواهد گرفت نیز در این راهبرد مشخص گردد. یکی از دلایل به تعویق افتادن اعلام راهبرد جدید ایالات متحده این دانسته شده که هنوز ایالات متحده امریکا در خصوص اتخاذ سیاستی که قرار است در تعامل خود با پاکستان در پیش بگیرد لازم می بیند که به تحقیق وبررسی خود ادامه دهد. وگزینه های مختلف را مورد ارزیابی وسبک وسنگین کردن قرار دهد.

 ایالات متحده امریکا نگران این است که مبادا فشارها بر دولت ونظامیان پاکستان باعث شود که روند جاری در این کشور به سود گروه های تروریستی وافراطگراهای که در این کشور حضور دارند انجامیده و این گروه ها بیشتر از پیش تقویت شده وزمینه دسترسی این گروه ها را به تاسیسات اتمی این کشور فراهم آورد. به ویژه که حلقات نیرومندی در درون اردو واستخبارات پاکستان حضور ونفوذ دارد که از روند افراطگرایی وهراس افگنی قویا حمایت میکند. ازین گذشته جریانات فکری ونیز افرادی در امریکا موجود است که فکر میکند هنوز امریکا در منطقه به دولت پاکستان به عنوان یک متحد خارج از ناتو نیازمند است ونباید به این ساده گی آن را از دست دهد.

    در عین زمان جریانات فکری دیگری هم وجود دارد که فکر میکنند برای آوردن فشار بر پاکستان به هیچ صورت نباید فرصت را از دست داد وباید به این کشور فشار آورده شود که از سیاست دو رو ومنش دو پهلوی خویش دست بردارد. وفکر میکنند یگانه راه هم همین است که فشار ها بر دولت ونظامیان این کشور ازدیاد یابد. حتا گفته شده که این کشور در ردیف کشور های حامی تروریزم جای داده شود. این میتواند این کشور را از دسترسی به خیلی از فرصت ها ومنابع در نظام بین الملل محروم سازد. میتواند راه را برای وضع تحریم ها به این کشور باز نماید.

    اما واقعیت این است که ایالات متحده امریکا در چندین دهة اخیر روابط نزدیکی با پاکستان داشته است. در یک ونیم دهه اخیر بنا به آنچه که پاکستان از مشارکت وهمکاری باجامعه جهانی در امر مبارزه علیه تروریزم سخن می زد میلیارد ها دالر کمک نقدی از آن کشور دریافت کرد. اما اخیرا این روابط بنا به آنچه که دو رویی وعدم صداقت پاکستان در انجام تعهدات اش در قبال جامعه جهانی دانسته شده به تیره گی گراییده وچندی پیش ایالات متحده امریکا از پرداخت میلیونها دالر کمک این کشور که به پاس مشارکت پاکستان در مبارزه علیه تروریزم داده می شد سرباز زده ودوام این کمک ها را به همکاری صادقانه ومطابق انتظار در برابر گروه های تروریستی واز جمله شبکه حقانی وطالبان مشروط ومنوط ساخت. وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفته که این کمک ها از آن جهت به این کشور پرداخت نمی شود که اسلام آباد در داخل قلمرو  در برابر شبکه حقانی اقدامات کافی انجام نداده است. در گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در ارتباط به تروریزم در جهان از پاکستان به عنوان کشوری یاد شده بود که مانند شبکه حقانی گروه های افراطی درآن پایگاه های امن دارد.

    هرچه باشد باور ها بر این است که دیگر آن زمان فرا رسیده که پاکستان بدون قید وشرط به کمک های ایالات متحده امریکا دسترسی پیدا کند. ویا به پنهانکاری ودو رویی در برابر جامعه جهانی وایالات متحده امریکا ادامه داده بتواند. تمام پشت پرده سیاست اسلام آباد نزد جامعه جهانی برملا شده وهمه دسایس این کشور نقش برآب گردیده است. اینک جهان نمی تواند در برابر بازی های فریبکارانه پاکستان ساکت و آرام بماند. این از آن جهت هم است که بازی های پاکستان یگانه مانع مهم وحیاتی در ناکامی قسمی ونیز ایجاد دشواری ها بر سر راه حرکت جهان در برابر تروریزم ونیز به هدر رفتن منابع در سامان بخشیدن به ثبات وامنیت در منطقه واز جمله صلح وثبات در افغانستان به حساب می آید. لذا انتظار می رود در این راهبرد  جدید این مسایل لحاظ شده وتمام زمینه ها برای بازی های فریبکارانه‌ی پاکستان محدود وهمه روزنه ها برای گریز از انجام تعهدات از سوی این کشور مسدود شود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha