صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ارعاب ودهشت در میان مردم؛ هدف اصلی طالبان

ارعاب ودهشت در میان مردم؛ هدف اصلی طالبان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ارعاب ودهشت در میان مردم؛ هدف اصلی طالبان

روز گذشته از اثر یک حمله انتحاری در غرب شهر کابل شماری از شهروندان کابل شهید وزخمی گردیدند. بیشترین تعداد شهدأ وزخمیان را افراد غیر نظامی تشکیل میدهد. ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ی این را تایید کرده است که هدف حمله موتر حامل کارمندان یکی از ادارات ملکی بوده است. آمار ها از تعداد شهدا وزخمیان این رویداد تروریستی ضد ونقیض اند. اما در گزارشی که بی بی سی به نقل از منابع رسمی به نشر رسانیده، تعداد شهدأ 30 تن وزخمیان 50 تن گفته شده است. گفته میشود طالبان این حمله را انجام داده است. در خبرنامه ی ارگ ریاست جمهوری آمده: تروریستان در میدان های جنگ، تلفات سنگینی را از سوی نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان متقبل شده اند وبا انجام حملات تروریستی، زبونی شان را ثابت ساختند. طالبان با نشر خبرنامه ی مسئوولیت این حمله را بر گردن گرفته است.

 گرچه حمله بر جان غیر نظامیان امری نیست که طالبان به انجام آن دست یازیده وباعث کشته وزخمی شدن افراد ملکی میگردند. بار ها آنان اینکار را کرده اند. اما به نظر میرسد که حمله بر غیر نظامیان اخیرأ به عنوان یک راهبرد جدید در سیاست آنان مبدل گردیده است. طالبان بی اینکه درنگ کنند افراد ملکی را بی رحمانه به قتل میرسانند. در حمله های که این گروه بر اماکن مزدحم و پر رفت و آمد در ماه مبارک رمضان واز جمله حمله انتحاری در ساحه

 وزیر محمد اکبر خان شهر کابل انجام داد بیش از یک هزار تن از شهروندان کشور شهید وزخمی گردیده اند.

   طالبان با دست زدن به دهشت وهراس در صدد اعلام موجودیت وبه رخ کشیدن قدرت وقوت کنشگری می باشد وهم در صدد ایجاد ترس وشکننده گی روحیه شهروندان کشور وهم در صدد ایجاد بد بینی و بی اعتمادی میان شهروندان نسبت به دولت ونهادهای امنیتی ودفاعی اند. طالبان با این کار در صدد این استند که به اصطلاح افکار عمومی را علیه دولت ونهادهای امنیتی بسازند. میخواهند    به اصطلاح دولت را در ارائه خدمات وتأمین امنیت شهروندان وحفظ ثبات کشور ناتوان جلوه دهند.

    هیچگاهی به فکر این هم نیستند که وجهه شان به عنوان یک گروهی که میخواهند به اصطلاح امارت اسلامی خود را بر قرار سازند، نزد شهروندان آسیب میبیند. آنان از اساس نزد شهروندان کدام جایگاه ویا کدام موقعیت قابل توجه ندارند واینکه با انجام حملات دهشتگرانه بیشتر از پیش وجهه ی شان آسیب می بیند وخرابتر از پیش میشود، اعتنایی ندارند. طالبان پروای سقوط سیاسی واخلاقی را ندارند. زیرا فکر میکنند که با دست زدن به دهشتگری و ایجاد وحشت وارعاب به قدرت میرسند ودر قلمروهایی که نفوذ پیدا میکنند بالای شهروندان حکومت واز مردم باج وخراج گرد آوری میکنند.

     اما اینکه طالبان میتوانند بدون کدام مانعی به شهر وقلمرو تحت حاکمیت دولت نفوذ واین نوع حمله ها را به انجام برسانند وجهه دولت در میان شهروندان را آسیب میرساند. این گواه آن است که نهادهای امنیتی در شناسایی وکشف عوامل این حملات نا توان اند واین ناتوانی عواقبی را در قبال دارد. مردم نسبت به توان و ظرفیت نهاد های امنیتی وحتا اراده آنان در کشف وشناسایی ودستگیری عوامل این گونه حملات پیش از انجام اینگونه حملات دچار شک وتردید میشوند وشهروندان در ازای حمایت شان از دولت دچار نوعی سرخورده گی میشوند ودر صورت دوام این وضعیت وتکرار اینگونه حوادث برای بار ها شهروندان را در موضعگیری شان دچار تردید سازد.

   ازین خاطر ایجاب میکند نهاد های مسئوول تأمین امنیت شهروندان در این زمینه کاری کنند. تدابیری را روی دست گیرند که دامنه تحرکات خرابکارانه گروه های دهشتگر محدود شود. از نفوذ آنان به شهر ها و به ویژه در اماکن مزدحم وپر جمعیت جلوگیری به عمل آید. تأمین امنیت شهروندان در درجه اول اهمیت مسئوولان در این نهاد ها باشد.

پیش ازین دولت اعلام داشته بود که تدابیر امنیتی ویژه ی را در زمینه تامین امنیت شهروندان در شهرهای بزرگ واز جمله شهر کابل رویدست دارد. ایجاب میکند این تدابیر هر چه زود تر عملی شود تا از جولانگری گروه های دهشتگر جلوگیری به عمل آید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha