صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | وضعیت نگران کنندۀ بیجا شده ها

وضعیت نگران کنندۀ بیجا شده ها

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وضعیت نگران کنندۀ بیجا شده ها

با اوج گیری آتش جنگ در برخی از ولایات در آغاز و اواسط سال روان، نزدیک به یک میلیون تن از شهروندان کشور مجبور به ترک خانه وکاشانه خود شده وبه ولایات همجوار ویا به پایتخت کوچیدند. از این تعداد شهروندان برخی هرگز به خانه وکاشانه خود باز نگشتند. ازین تعداد برخی راهی کشورهای دیگر شده وبرخی هم در شهرهای دیگر سکنی گزیدند. تعداد قابل ملاحظه ای از این بیجا شده ها که امکانات اجاره ویا کرایه خانه در شهرها را نداشتند برای خود در گوشه وکنار محلات رهایشی ودر حواشی شهرها خیمه بر پا کرده ویاآلونک ساخته ودر آن ها سکونت موقت اختیار کردند. حالا مقامات مسؤول در نهاد های دولتی می گویند وضعیت زنده گی این تعداد از شهروندان نگران کننده است. معین حوادث طبیعی وزارت امور مهاجران وعودت کننده ها به رسانه ها گفته که در حال حاضر از این تعداد نزدیک به دوصد و ده هزار خانواده به کمک های عاجل زمستانی نیاز دارند.

 با آغاز فصل زمستان هوا در بسیاری از ولایات واز جمله پایتخت به شدت سرد شده واین شب وروزها شدت سردی در حدی است که حتا در خانه ها بدون اینکه از آتش وعملیه تسخین کمک گرفته شود نه می توان به آسانی زنده گی کرد. شیوع امراض فصلی در میان خانواده ها بیداد می کند واگر سر به شفاخانه ها بزنیم می بینیم که هر ساعت ده ها کودک، زن وکهن سال بنا به آنچه که تکالیف مجاری تنفسی و مصاب شدن به امراض فصلی زمستان دانسته می شود به شفاخانه ها آورده شده وتحت درمان گرفته می شود.

   وبا آغاز فصل سرما بر قیمت مواد اولیه طرف ضرورت مردم در بازارها نیز افزایش قابل ملاحظه ای ایجاد شده به ویژه قیمت مواد تسخینی زیاد بالا رفته. قیمت گاز مایع که از آن در تسخین وپخت وپز استفاده می شود نیز دایما در حال نوسان بوده ومدتی قیمت یک کیلو گاز تا مرز هشتاد افغانی بالا رفت. این در حالی است که بخشی از این بیجا شده ها در وقت ترک خانه وکاشانه خود همه چیز خود را جا گذاشته ونسبت ترسی که داشتند تنها جان خود را از معرکه بیرون کرده اند. ودر حال حاضر آه در بساط ندارند. وضعیت در محلاتی که این بیجا شده ها به سر می برند زیاد نگران کننده است. در برخی موارد پیشبینی می شود اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد تا یکی دوماه انتظار بروز حوادث تلخی را باید کشید وممکن فاجعه انسانی انتظار برخی ازین خانواده هارا بکشد.

   در کنار این بیجا شده ها نزدیک به یک میلیون تن از کشورهای خارجی وعمدتاً      از کشور های همسایه ایران وپاکستان عودت کرده اند که بخشی ازین عودت کننده ها نیز در کمپ های موقت ویا خیمه های که خود به پا کرده اند ودر ولایات مختلف زنده گی دارند. وضعیت تعدادی ازین عودت کننده ها نیز از وضع بیجا شده هایی که ذکرش رفت بهتر نیست وآنان نیز روزگار را با دشواری سپری میکنند وبه کمک های عاجل بشر دوستانه نیاز دارند. یکی از مشکلاتی که این بیجا شده ها وعودت کننده ها دارند نبود کار وشغل است که آنان بتوانند از عواید حاصله نیازهای زنده گی خود را بر طرف نموده وضروریات زنده گی شان را تامین نمایند.

 

    با این ملحوظ به نظر می رسد نهادهای مسئوول در دولت افغانستان آماده رساندن کمک های عاجل به آن تعداد از بیجا شده ها وعودت کننده ها که در حالت تقریبا اضطراری زنده گی دارند باشند. مراجع کمک رسان بین المللی نیز در این زمینه آماده گی های لازم را داشته باشد. وزارت دولت در امر مبارزه علیه حوادث گفته که قرار است دولت افغانستان به جامعه بین المللی پیشنهاد 500 میلیون دالر مساعدت مالی را به هدف رسیده گی به این نیازمندان پیشکش نماید.

   به نظر می رسد تنها راه حل هم همین باشد که برای رسیده گی ومقابله با این مشکل میزان کمک ها چه از سوی دولت افغانستان ویا مراجع کمک کننده بین المللی بیشتر از پیش شود. در قسمت مدیریت توزیع کمک ها نیز باید میکانیزم شفاف تری به وجود آید وبه طرز موثری به این تعداد نیازمندان رسیده گی صورت گیرد. ضرورت اتخاذ آماده گی ها وتدارک کمک های بیشتر ازین نظر مبرمیت خود را نشان می دهد که قرار پیش بینی ها ممکن است در سال پیش رو به میزان خشونت ها افزایش به عمل آید، دامنه جنگ ها گسترده تر شود ونیاز به این کمک ها بیشتر احساس گردد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha