صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | افغانستان نباید میدان رقابت قدرت های جهان شودش

افغانستان نباید میدان رقابت قدرت های جهان شودش

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افغانستان نباید میدان رقابت قدرت های جهان شودش

ورای عالی صلح با ابراز نگرانی از خطر تبدیل شدن افغانستان به میدان رقابت کشور های قدرتمند جهان از این کشور ها خواسته تا افغانستان را به میدان رقابت های سیاسی شان مبدل نکنند. یک عضو این شورا با تاکید براینکه افغانستان در حال حاضر تحمل عملی شدن پروژه های دیگر امریکا وروسیه را ندارد وبا اشاره به حمایت های روسیه از طالبان به رسانه ها گفته که قدرت های بزرگ جهان میتوانند رقابت های سیاسی شان را از طرق دیپلوماتیک حل کرده وافغانستان را به میدان رقابت شان مبدل نسازند. این نگرانی از آنجا ناشی می شود که کنشهای اخیر دولتمردان روسیه در قبال قضایای جاری در افغانستان که به حمایت این کشور از طالبان تعبیر شده حد اقل از تغییر رویکرد روسیه در قبال موضوعات مربوط به قضیه افغانستان حکایت داشته وبیانگر تغییر سیاست این کشور در قبال افغانستان است. چیزی که با سیاست گذشته این کشور کاملا متفاوت است. پیش ازین سیاست های روسیه در پی سقوط امارت طالبان وایجاد نظام جدید در افغانستان بر هماهنگی با دولت افغانستان ابتنا داشت وازینکه دولت جدید افغانستان را به رسمیت می شناخت روابط گسترده ی از جمله روابط دیپلماتیک با افغانستان برقرار ودر راستای مبارزه علیه تروریزم وهراس افگنی نه تنها با دولت که با قوای ائتلاف بین المللی مبارزه علیه تروریزم همکاری داشته است. قوای ائتلاف بین المللی نه تنها از قلمروی روسیه بلکه قلمروی هر یک از کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی برای نقل وانتقالات واکمالات نیروهای خود می توانستند استفاده نمایند. مقامات علی رتبه دو کشور بارها به سفرهای متقابل به ممالک یکدیگر دست زدند. باری روسیه به هدف تقویت قوای ملی امنیتی افغانستان هزاران میل تفنگ را به اردوی افغانستان اهدا کرد. روسیه طالبان و گروه های که با دولت افغانستان در حال نبرد اند را نیز تروریست ودهشتگر دانسته وجنگ دولت افغانستان در برابر این گروه ها را یک جنگ مشروع واستفاده مشروع قوه در برابر تروریزم می دانست.

 اما در حال حاضر رویدادها از ایجاد رابطه این کشور با طالبان وکمک وهمکاری با این گروه حکایه می کند. روسها این رابطه را نه تنها انکار نمی کند بلکه آن را به عنوان راهی برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک وجان شهروندانش توجیه هم میکند. دولت روسیه در نشستی در مسکو با دوکشور چین وپاکستان که گفته شد در آن نشست در خصوص صلح افغانستان صحبت شده خواستار حذف نام برخی از سران طالبان از لیست سیاه شورای امنیت ملل متحد گردید. چیزی که بلا فاصله از سوی طالبان استقبال شد. اخیرا گزارش ها از مشاهده اسلحه ومهمات روسی نزد طالبان حکایه دارد که می تواند این ذهنیت را تقویت نماید که نهادهای رسمی در این کشور عالمانه وعامدانه این اسلحه ومهمات را به اساس رویکرد جدید در ا خیتار این گروه قرار داده است.

   این موضوع باعث نگرانی در میان شهروندان افغانستان شده است. نگرانی از آغاز یک جنگ نیابتی دیگر در افغانستان منتها با محوریت منافع ایالات متحده امریکا وکشورهای هم پیمان وفدراتیف روسیه. نظیر آن چه که در اوکراین وسوریه اتفاق افتاد. واین به معنای سوریه شدن افغانستان می باشد.

بهانه روسیه در این زمینه جلوگیری از نفوذ داعش در منطقه وقلمروی این کشور ونیز هم پیمانان آن در سازمان پیمان امنیت جمعی از قلمروی کشور ما می باشد که گویا رقبای آن واز جمله ایالات متحده امریکا به هدف بی ثبات سازی وآسیب رساندن به منافع این کشورها در صدد این نفوذ اند. وفکر می کند که داعش از قلمروی افغانستان خود را به این کشور ها خواهد رساند وازین طریق میخواهند نفوذ خود به قلمروهای یاد شده را عملی سازند. در حالیکه دولت افغانستان همیشه این  اطمینان را به کشورهای دیگر و به ویژه همسایه ها داده که این اجازه را به هیچ کسی نخواهد داد که از خاک افغانستان علیه دیگران استفاده شود.

روسیه میتواند به جای طالبان وگروه های که به هیچ قانون وقاعده ی پابندی ندارند ودر آینده میتواند به خطری نه تنها برای روسیه بلکه برای همه منطقه تبدیل شود؛ با دولت مشروع وقانونی افغانستان کار کند ومانند گذشته در جلوگیری از نفوذ نه تنها داعش بلکه جلوگیری از گسترش هرنوع کنش های هراس افگنانه وتروریستی روی توانایی دولت ونهادهای امنیتی افغانستان حساب نماید.

   وافغانستان نباید به میدانی برای رقابت های بین المللی مبدل شود. میدانی که قدرت های بزرگ در آن به تسویه حساب های خویش بپردازند. در آن صورت یقین باید داشت که هیچ یک از کشورها ونظام ها در منطقه وحتا جهان ازین رهگذر سود نخواهد برد بلکه همه از آن زیان خواهد دید ومشکلات ناشی از این رقابت میتواند کل جهان را در بحران مهار ناشدنی فرو برد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha