صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | قانون اساسی، این مهمترین وثیقه ملی را پاس بداریم

قانون اساسی، این مهمترین وثیقه ملی را پاس بداریم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
قانون اساسی، این مهمترین  وثیقه ملی را پاس بداریم

چهاردهم تا بیستم ماه جدی به عنوان هفته پاسداشت از قانون اساسی درج تقویم ملی کشور گردیده است. قانون اساسی به عنوان مهمترین وثیقه شهروندی در عین زمان که وجایب ومکلفیت ها وحقوق وامتیازات شهروندی، نوع رابطه ملت ودولت، تشکیلات اساسی دولت وقوای ثلاثه وروابط فیمابین این قوا وبنیاد اساسی سیاست خارجی کشور را بیان کرده، یک زنده گی مدنی را پایه گذاری میکند و نظم قانونی را برای رونق دادن زنده گی اساسی شهروندان اساس میگذارد و به عنوان عامل پیوند دهنده همه شهروندان می باشد؛ ازهر قوم وتباری وپیرو هر مذهبی وگویندۀ هر زبان ودارندۀ هر فرهنگی. افغانستان از این جهت که چه زمانی دارای قانون اساسی گردیده، شاید یکی از قدیم ترین کشورها در سطح منطقه باشد. بیش از یکصد سال می گذرد که افغانستان دارای قانون اساسی بوده. اما با تاسف که تحولات سیاسی ودست به دست شدن اقتدار دولتی از عواملی بوده که قوانین اساسی نتواند از جایگاه لازم در میان جامعه برخوردار گردد.

با آغاز یافتن فصل جدید از حیات ملی در کشور ما پس از اجلاس بن وایجاد  اداره موقت، خوشبختانه افغانستان صاحب یک قانون  اساسی نمونه در سطح منطقه گردید. این قانون توانست بنیاد واساس یک نظم قانونی را در کشور بگذارد. نظمی که در حال حاضر بر همه رویه واعمال ما مسلط است. چنانکه دوکتور     محمد اشرف غنی در محفل گرامیداشت از  هفته پاسداشت از قانون اساسی گفت: "ما بیشتر از سی سال در بحران قانونی قرار داشتیم، اصول و قواعد ثابت نداشتیم و هر حکومت در یک مسیر جداگانه حرکت می کرد، اما به برکت قانون اساسی، قدرت به اقتدار مبدل گردید، یعنی دیگر آن سلسله ختم گردید که حکومت به زور شمشیر ایجاد و از بین میرفت. " او افرود که  حالا باید یک حکومت به حکومت دیگر جای خود را مطابق به قانون اساسی و رأی و رضایت مردم تعویض نماید. رئیس‏جمهور افزود: تمام کشورها، دارای هویتهای مختلف هستند، افغانستان عزیز نیز از اقوام و زبانهای مختلف تشکیل شده است، قانون اساسی افغانستان تمام این هویت‏ها را به رسمیت شناخته و به اساس این قانون، همه یک هویت "افغان" را میسازند. رئیس‏جمهورغنی با اشاره به هویت ملی و اسلامی کشور  در قانون اساسی گفت، نظام ما جمهوری اسلامی و حکومت ما بر پایههای مردم سالاری و آرای آن‏ها استوار است. بنابراین کسی نمیتواند با زور شمشیر و تفنگ قدرت را تصاحب کند، صاحبان اصلی افغانستان، مردم افغانستان هستند و این حق مردم است که بر اساس رأی شان حکومت داشته باشند. رئیس‏جمهور با توجه به ارزش‏های اساسی اعلامیۀ جهانی حقوق بشر و قانون اساسی افغانستان گفت، قانون اساسی ما ضمن تأکید بر حقوق بشر، دولت را مکلف میداند که این حقوق را تأمین نماید. پس، گفته میتوانیم که قانون اساسی ما در زمینۀ حقوق بشری از اعلامیۀ حقوق بشر قوی تر میباشد.

این گفته ها به این معنا می باشد که جایگاه قانون اساسی در زنده گی وحیات ملی ما حایز اهمیت به سزایی میباشد. این قانون اساسی است که توانسته وفاق وهمبسته گی را در میان مردم افغانستان نهادینه سازد. این قانون اساسی است که توانسته عدالت وحقوق همسان شهروندی را در میان شهروندان  کشور تعریف نماید وبر بنیاد آن است که برادری ویکرنگی در میان مردم ما ایجاد تداوم وتقویت می گردد. واین قانون اساسی است که توانسته نظم وساختار قابل قبول را در اقتدار دولتی افغانستان ایجاد نماید  وسرانجام این قانون اساسی  است که به میثاق شهروندی باعث یکپارچه گی تمام شهروندان  گردد. بناَ ایجاب می کند که هریک از شهروندان کشور به قانون اساسی به دیده قدر واحترام بنگرد وبرای نهادینه شدن ارزش های این قانون باید همه آن را در زنده گی عملی خود پیاده و تطبیق نماید. همه آن را منحیث یک وثیقه مهم پاس بدارند.

چیزی که هست نه  تنها مخالفان نظام بلکه موافقان نظام وحتا برخی مسئوولان وکارمندان دولت آنگونه که لازم است قانون را پاس نمی دارند. احکام ومفاد این قانون را زیر پا میکنند  وبه اصطلاح تا آنجا مطابق قانون عمل می کنند که با منافع شخصی ویا گروهی شان تکر نکند و منافع شخصی وگروهی آنان را آسیب نرساند. آنوقت است  که قانون زیر پا می شود، مهجور می شود، از عمل کردن به آن سر باز زده  می شود. درحالیکه در پرنسیپ باید قانون ملاک باشد، چه با منافع ما سازگار باشد ویا نباشد. با منافع شخصی ویا گروهی ما هماهنگ باشد یانباشد. این بدآنجهت است که قانون به یقین که تامین کننده مصالح علیای مملکت ومردم افغانستان است. اگر نیک نگریسته شود ودید کوتاه نظرانه کنار گذاشته شود، نفع ما همۀ ما در عملی شدن قانون نهفته است وتأمین می گردد.

 قانون تأمین کنندۀ منافع ومصالح عمومی می باشد که نفع ما هم در آن نهفته است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha