صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | 2017؛ سال کامیابی افغانستان

2017؛ سال کامیابی افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
2017؛ سال کامیابی افغانستان

سال گذشته میلادی سال بقای افغانستان نام گرفته بود. این از آن جهت بود که تبلیغات، این ذهنیت را ایجاد کرده بود که شاید دولت ونظام موجود زیر فشارهایی که وارد میشود نتواند دوام بیاورد ودر نتیجه این فشار ها از هم فرو بپاشد. اما همانگونه که مسئوولان بلند رتبه نظام گفته بوند، همه آن تبلیغات واهی از آب در آمد ونه تنها نظام از هم نپاشید بلکه قوی تر از پیش در صحنه ماند وهمه توطیه ها ودسایس دشمنان کشور ونظام نقش بر آب شد. با آن که در سال 2016، افغانستان با چالش های سختی به ویژه در عرصه امنیت مواجه شد،گروه های تروریستی به حمایت دولت ها وسازمان های استخبارات بیرونی دولت را در بخش امنیت به چالش کشیدند وآخرین توان رزمی خود را به کار گرفتند تا بتوانند کم از کم یکی یا دو شهر بزرگ را به تصرف خود آورند؛ اما دیده شد که در رسیدن به اهداف خود ناکام شدند.

   از همین سیاق سال 2017 که نو آغاز شده از طرف مقامات کشور ما به سال کامیابی  افغانستان لقب داده شده است. این تنها از آن جهت نیست که امیدها وآرزو ها بر این است تا در این سال، کشور ما بر مشکلات فایق آمده وهمه چلنج ها را از سر ر اه خود برداشته ودستاوردهای چشمگیر وقابل ملاحظه ای برای مردم ما رقم بخورد؛ بلکه مسئوولان در نظام به هدف رسیدن به امنیت وثبات ونیز رشد وانکشاف اقتصادی  شرایط وعواملی را در نظر گرفته وپالیسی های مورد نیاز را در هر دو بخش تنظیم کرده که می توان امید داشت تا با عملی شدن آنها در هر دو زمینه افغانستان به پیشرفت های نایل خواهد آمد  وسال 2017 برای افغانستان سال پر دستاورد خواهد بود.

   نهادهای امنیتی از همین اکنون برنامه های عملیاتی را در حال اجرا دارند. مانند عملیات شفق 2، پامیر1  و تلاش های این نهادها بر این متمرکز است تا در فصل سرما بتوانند مراکز اساسی تجمع دشمن را نابود و میزان تهدید ها را به حد اقل برسانند. این نهادها اعلام داشته اند که در سرکوب دشمن منتظر عمل آنان نه می مانند بلکه هر جا که دشمن حضور داشته باشند بر آنان هجوم برده وعلیه آنان اقدام خواهند نمود. نهاد های امنیتی با رسانه ها از ساختن استراتیژی امنیتی سخن زده اند که مجدانه در پی تطبیق آن اند وگفته اند که با تطبیق آن تهدید های امنیتی به حد اقل خود خواهد رسید. دولت در زمینه تدارک نیازمندی های نهادهای امنیتی از نقطه نظر لوژستیک، تجهیزات وآموزش برنامه های را در حال اجرادارد. شرکای بین ا لمللی افغانستان تا سال 2020 میزان کمک هایی را که در این بخش متعهد اند پیش ازین در نشست وارسا اعلام داشته واز تعهد دوامدار خود در زمینه آموزش ومشوره دهی و نیز تسلیح وتجهیز این نیروها به ویژه تجهیز قوای هوایی کشور اطمینان داده اند. پیشتر از این، محمد حنیف اتمر که در جریان افتتاح یک برنامه آموزشی سخن میزد با یاد آوری از منظوری پلان تجهیز وانکشاف قوای امنیتی ودفاعی کشور برای چهار سال آینده از سوی شورای امنیت ملی وبا اظهار امیدواری از اینکه در سال پیش رو پس از شکست مکمل دشمن برای آسایش وخوش بختی ملت برنامه های اصلاحی وانکشافی بنیادی نیز پیاده شود گفته بود که سال پیش رو برای قوای امنیتی ودفاعی افغانستان سال موفقیت کامل خواهد بود.

    طرح های اقتصادی وکاریابی دولت نیز در حال اجراست. حکومت در سالی که گذشت برنامه ملی کاریابی را به اجرا گذاشت وتوانست برای هزاران تن از شهروندان در قرا وقصبات کار آفرینی واشتغال زایی کند واین برنامه ها برای سال پیش رو نیز ادامه خواهد یافت. با به اجرا در آمدن برنامه میثاق شهروندی از آغاز سال 1396 خورشیدی این بخش دستاوردهای زیادی را به همراه خواهد داشت. دولت زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کرده وبا سهل سازی قوانین وکوتاه کردن فرایند های مربوط به صدور جواز برای متشبثین خصوصی وتهیه مساعدت های لازم برای آن عده از شهروندان که علاقه مند سرمایه گذاری اند در جلب سرمایه گذاری ونیز ایجاد اشتغال وکار آفرینی دستاوردهایی خواهد داشت.

   پروژه های کلان دولت در زمینه انتقال انرژی ونیز ترانسپورت وترانزیت یکی پی دیگر یا به بهره برداری رسیده ویا در شرف اکمال واتمام است. دولت تلاش دارد با ساخت شاهراه ها سهولت های لازم را برای نقل وانتقال اموال از دورترین نقاط به مراکز شهرها ونیز اتصال ولایات از طریق راه های معیاری ایجاد نماید که میتواند در راستای انکشاف وتوسعه زیاد موثر باشد.

کار اعمار سرک های حلقوی ونیز کار تولید انرژی برق در داخل کشور ونیز انتقال برق از کشور های آسیای میانه به افغانستان وعبور برق از مسیر افغانستان به پاکستان به پایه اکمال برسد.    این همه به این معناست که در سال 2017 دولت دستاوردهای قابل ملاحظه وچشمگیری در هر دو بخش تحکیم امنیت،ثبات ورشد وتوسعه اقتصادی برای افغانستان رقم خواهد زد. در پایان، ما شاهد تقویت ثبات ورشد اقتصادی خواهیم بود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha