صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | بازی غیر متعارف روسیه در قبال افغانستان

بازی غیر متعارف روسیه در قبال افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
بازی غیر متعارف روسیه در قبال افغانستان

روسیه در این اواخر رویکرد جدیدی را در قبال مسایل جاری در افغانستان از خود تبارز داده است. وآن عبارت است از بازی دو سویه ورویه دوگانه در مورد قضایای افغانستان. روسها با اینکه نظام فعلی افغانستان را به رسمیت می شناسد. با دولت فعلی روابط دیپلوماتیک بر قرار کرده است. سفارت روسیه در افغانستان در کابل فعال واز همان آغاز ایجاد دولت جدید به فعالیت دیپلوماتیک مشغول است. با طالبان با این عنوان که دغدغه امنیت شهروندان ونیز مراکز دیپلوماتیک شان را دارند روابط نزدیک دارند. باری یکی از مقام های بلند رتبه این کشور گفته بود که طالبان را کنترول اطلاعاتی میکند.

  آنچه رسانه ها ازین روابط روایت میکنند روسیه به طالبان امکانات واز جمله اطلاعات ونیز تسلیحات می دهد. روسیه فکر میکند برای مقابله با داعش با طالبان یک نقطه مشترک دارد. واین اشتراک سبب شده که روسها در پی این بر آیند که با طالبان طرح دوستی بیاندازند وبارها مقامات روسیه با نماینده گان  این گروه ملاقات های کاری داشته باشند. وطالبان هم به روسها وعده داده که با آنان یکجا علیه داعش مبارزه مینماید وگفته که شکست داعش ونیز جلوگیری از نفوذ آنان در قلمروی آسیای میانه وممانعت از گسترش داعش در افغانستان هدف اساسی آنان نیز است. چیزی که روسها راعلاقه مند ساخته تا روابط خود با طالبان را پایه ریزی نمایند. مقامات روسیه از پذیرش این موضوع انکار نمیکنند امابرخلاف ، صاحب نظران باور دارند و ابراز عقیده میکنند که این روابط به نفع صلح افغانستان است وهیچگاهی بر ضد دولت افغانستان نمی باشد. در حالیکه آگاهان به مسایل جاری در منطقه وافغانستان باور دارند که این رویکرد باعث می شود که هم گروه هراس افگن داشتن چنین روابطی را به عنوان پشتوانه تلقی کرده، بیش از گذشته جری شوند ودهشتگری در منطقه گسترش پیدا کند. چیزی که مردم ودولت افغانستان را نسبت به این رویکرد روسیه در افغانستان ظنین نموده واسباب نگرانی نزد افکار عمومی ودولت شود.

    جدیدا گزارش ها حاکی از آن است که دولت فدارتیف روسیه قرار است نشستی را با اشتراک دوکشور چین وپاکستان در مسکو برگزار کند وبه اصطلاح روی مسایل مربوط به اوضاع افغانستان به بحث وبررسی بپردازند. در حالیکه هیچ  نماینده ی از دولت افغانستان در این نشست حضور ندارد. امری که واکنش شدید نهادهای دولتی افغانستان وشهروندان کشور را بر انگیخته است. مجلس سنای شورای ملی آن را بر خلاف عرف دیپلوماتیک وموازین بین المللی دانسته واز حکومت وحدت ملی  خواسته تا مراتب اعتراض خود را نسبت به این نشست ابراز کند. حسیب الله کلیمزی نایب دوم مجلس سنا با مخالف خواندن چنین نشستی با موازین بین المللی وعرف دیپلوماتیک گفته نتایج هیچ نشستی درمورد افغانستان بدون حضور نماینده دولت پذیرفتنی وعملی نخواهد بود. پیش ازین وزارت امور خارجه کشور نیز هر نوع نشست بدون حضور نماینده دولت افغانستان را مردود دانسته واعلام کرده بود که چنین نشست های هیچ ثمره عملی در پی نخواهد داشت. این طرز دید از آنجا ناشی می شود که در حال حاضر در افغانستان یک نظم دولتی قایم است که با جهان در یک روابط وسیع وگسترده ی سیاسی قرار دارد. ونظام فعلی کشور ما از سوی همه کشورهای جهان به رسمیت شناخته می شود. واز بعد داخلی نیز دولت افغانستان مشروعیت خود را از رأی شهروندان افغانستان گرفته وبر بنیاد قانون به رتق وفتق امور مربوط به کشور می پردازد. موضوعی که باعث می شود که هیچ کشور ویا نظامی در جهان نمیتواند آن را نادیده بگیرد.

   این همه بیانگر آن است که روسیه نوعی بازی غیر متعارف را در قبال قضایای افغانستان در پیش گرفته است. بازی که بیشتر حاکی از نزدیکی این کشور با سیاست های اسلام آباد است. این نزدیکی از زمانی خود را نشان داده وبا گذشت هر روز بیشتر شده میرود که پاکستان از محور توجه دولت امریکا بنا به آنچه که حمایت ونیز مبارزه گزینشی دولت این کشور از تروریزم وهراس افگنی خوانده می شود به دور مانده و از میزان کمکها به این کشور به شدت کاسته شده ودوام آن منوط به قطع حمایت دولت واردوی پاکستان از هراس افگنی به خصوص شبکه حقانی که متهم به انجام حملات بالای مراکز دیپلوماتیک امریکا ونیز مراکز دولتی در افغانستان است گردید. این بازی روسیه میتواند قضیه افغانستان را پیچیده تر سازد. وهیچگاه نخواهد توانست به حل مشکلات جاری کمکی نماید. ومیتواند به ایجاد وگسترش یک جنگ نیابتی دیگر در افغانستان بیانجامد.

چنانکه میتواند با گسترش افراطگرایی وهراس افگنی در منطقه منجر شده وتهدیدات امنیتی را در منطقه افزایش دهد. خطری که خود روسیه نیز از عواقب وپیامد های آن در امان نخواهد ماند و آتش آن سر انجام دامن روسیه را نیز خواهد گرفت.

چه اینکه افراطیت وهراس افگنی پدیده ی است که به هیچ صورت نمیشود به آن اعتماد کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha