صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ششم جـدی حـکایتگر یک تجاوز نافرجام و نا کام

ششم جـدی حـکایتگر یک تجاوز نافرجام و نا کام

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ششم جـدی حـکایتگر یک تجاوز نافرجام و نا کام

امروز ششم جدی سالروز تجاوز قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی بر قلمروی افغانستان است. در یک چنین روزی بیش از صد هزار تن از اردوی این کشور از زمین وهوا بر سرزمین افغانستان هجوم آوردند و بزرگترین تراژیدی قرن بیست را رقم زدند. این تجاوز با آنکه ناکام شد ورهبر وقت شوروی از آن به عنوان زخم ناسور یاد کرد وسر انجام آنان افغانستان را پس از نزدیک به یک دهه ترک کردند؛ اما برای افغانستان بزرگترین غم واندوه تاریخی راسبب گردیده وبیشترین تباهی وویرانی را از خود بر جای گذاشت. اما این شکست برای اتحاد جماهیر شوروی نیز آسان نبود. این کشور پس از دهه ها تسلط بر قلمروهای بسیار وسیع وملتهای مختلف فرو پاشید وجای امپراطوری بزرگ شوراها را کشورهای کوچک وکوچک تری گرفت. ملت های زیادی آزادی را به دست اوردند.

 وبا فرو پاشی اتحاد جماهیر شوروی کمونیزم هم به تاریخ سپرده شد. جز دسته های کوچکی در گوشه وکنار جهان داعیه دار حکومت سوسیالیستی بر جای نماند وداعیه بهشت موعود کمونیزم برای ابد از میان برداشته شد.

    ششم جدی همه ساله این برش از تاریخ منطقه ونیز سرزمین ما را به یاد می آورد. قساوت وبی رحمی و کشتار ونسل کشی وسر انجام شکست وخروج سرافگنده از افغانستان پس از نزدیک به یک دهه حضور اردوی سرخ ومشارکت در تحولات مربوط به کشور ما، روایت میکند. ونیز ایستاده گی ومقاومت میهنی و ملی مردم افغانستان در مقابل این تجاوز ودفاع میهن پرستانه از حاکمیت ملی واستقلال سیاسی وتمامیت ارضی کشور.

   در این شکست تاریخی ممکن عوامل مختلفی دخیل بوده باشد. اما مهمترین عامل این شکست جنگ مغلوبه ی بود که شوروی ها علیه ملت پا برهنه اما با اراده ی چون افغانستان به راه انداخته بود. جنگی برای حاکمیت ایدیولوژی کمونیزم وایجاد حاکمیت سوسیالیستی در کشور ما؛ که به هیچ وجه با ارزش ها وباور های اعتقادی مردم ما همخوانی نداشت. تنها قرار برین بود که از راه زور وبا ضرب سر نیزه وتفنگ بر مردم افغانستان تحمیل شود. اما دیده شد که این اراده هیچ گاه جنبه واقعیت به خود نگرفت وجامۀ عمل نپوشید و سر انجام نه تنها شوروی بلکه جهان سوسیالیزم از هم فرو پاشید.

   این همه بیانگر آن است که هیچ کشوری نمی تواند بر سرنوشت مردمی از راه زور وبا استفاده از جنگ افزار، مسلط شود. افغانستان ازین حیث تاریخ دراز و پرافتخار دارد. متجاوزان زیادی در طول تاریخ بر این سرزمین هجوم اورده اماهیچگاه این مردم تسلیم متجاوزان نگردیده. وشوروی ها هم که میخواستند کشور مارا جزء قلمرو خود بسازند وبر مردم ما قیمومیت وسلطه داشته باشند شکست خوردند.

   این باید درسی شود برای هر کشور ونظامی که خیال تسلط بر سرنوشت مردم مارا داشته باشند. شاید هیچ کشور ومردمی نخواهد زیر سلطه دیگران ودر اسارت زنده گی کنند اما تاریخ گواه این است که مردم ما ازین حیث که آزادی را دوست دارند وسلطه ی دیگری را نمی پذیرند، یگانه ونمونه باشند. اخیراً پاکستان نیز کوشید وهنوز هم در تقلای این است که بر سرنوشت مردم وکشور ما تسلطی پیدا کند ودر این راه زیاد هزینه کرده وکوشش های زیادی را رقم زده اما تمام ترفند های این کشور ناکام شده وخواب وخیال تسلط این کشور بر افغانستان هیچگاه تعبیر نگردیده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha