صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | شاهراه ها وفاجعۀ انسانی

شاهراه ها وفاجعۀ انسانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شاهراه ها وفاجعۀ انسانی

حمل ونقل جاده یی در افغانستان هنوز بدیل ساده، آسان وارزان ندارد. در پهلوی این موضوع، عمده ترین بخش سفر های شهروندان نیز از طریق جاده ها انجام می یابد زیرا حمل ونقل هوایی ونیز مسافرت با طیاره که بدیل آن است بسیار گران واز توان خیلی از شهروندان بیرون است. به همین خاطر اکثریت شهروندان ترجیح میدهند که با موتر واز طریق جاده ها سفر کنند. اما سفر از طریق جاده چندان بی خطر نیست وحوادث ورویداد های خونین وتکاندهنده ی ترافیکی که باعث قربانی مسافران می شوند نیز اندک نمی باشد. سالانه هزاران تن از شهروندان کشور از اثر حوادث ترافیکی جان های خود را از دست میدهند و شمار زیاد دیگر زخمی ومعلول میگردند. پس از جنگ های مسلحانه، این حوادث ترافیکی است که بیشترین قربانی را میگیرد. در سالی که گذشت این گونه حوادث کم نبود. وچندین حادثه ی که در شاهراه کابل- هرات روی داد صدها تن کشته وزخمی گردیدند. حادثه ی که دو روز پیش در مسیر شاهراه هرات – کندهار در مربوطات ولایت فراه به وقوع پیوست، ده ها تن قربانی از مسافران یک بس مسافر بری گرفت. گفته می شود در این رویداد 55 تن از مسافران به شمول کودکان وزنان کشته وزخمی شده اند.

عمده ترین دلیل این گونه حوادث، بی احتیاطی راننده گان خوانده می شود. توصیه شرکت های سیر و سفر به راننده گان تا هر چه زودتر خودرا به مقصد برسانند وحتا تعیین جایزه برای آنعده از راننده گانی که پیش از همه خود را به مقصد می رساند، فساد در ادارات ترافیک وتوزیع خارج از قاعده لایسنس برای افراد غیر مسلکی وغیر حرفه ای، فقدان علایم ترافیکی در مسیر جاده ها، هراس از گروه های راهگیر مانند دزدان وقطاع الطریقان ویا دسته های متعلق به جریانات مخالف دولت مانند طالبان و...، که باعث می شوند راننده گان با سرعت هر چه تمامتر برانند تا به اصطلاح از منطقۀ خطر خود را دور سازند و...، از دیگر عوامل وقوع چنین حوادث دانسته می شود. وبالاخره اعتیاد ومصرف الکول ودخانیات نیز یکی دیگر از عواملی است که بی دخل به این قضیه نمی باشد. برخی از راننده گانی که در استخدام شرکتهای ترانسپورتی و انتقالاتی اند متأسفانه معتاد به مواد مخدر ومشروبات الکولی می باشند وحین راننده گی ویا پیش از آن این مواد را به مصرف میرسانند ودر هنگام راننده گی موجب وقوع این گونه رویدادها می شوند.

   هرچه باشد وضعیت حاکم بر جاده ها بسیار وخیم ونگران کننده است. واین وضعیت باعث می شود که سالانه حوادثی اتفاق بیافتد که می توان به آنها فاجعۀ انسانی لقب داد. این ایجاب این را مینماید که نهاد های مسؤول باید به غرض رسیده گی به آن ونیز کاستن از خطر های در کمین شهروندانی که از طریق این جاده ها مسافرت می کنند وجلوگیری از تلفات وخسارات ناشی از حوادث ورویدادهای ترافیکی برنامه و پلان داشته باشند. مشکلات را شناسایی وبرای آنها راه حل بیابند.

   شرکت های ترانسپورتی ونیز کمپنی های انتقالاتی باید به راننده گان این توصیه را نمایند که مواظب جان مسافران ونیز مراقب اوضاع باشند تا هیچ حادثه ی اتفاق نیافتد. ادارات مربوط به ریاست ترافیک باید در قسمت توزیع جواز راننده گی به اشخاص وافراد باید ضابطه مند واصولی برخورد کنند وبه هر کسی نباید این جواز داده شود وباید ریاست عمومی ترافیک در شاهراه اقدام به نصب علایم ترافیکی نمایند وبه روی جاده ها خط اندازی شود.

   نهادهای عدلی وقضایی باید مراقب تطبیق قوانین بالای افراد متخلف باشند وافراد متخلف مطابق مفاد احکام قوانین مورد تعقیب عدلی قرار گرفته ومجازات شود ووزارت ترانسپورت، شرکت ها وکمپنی های مسافر بری وانتقالاتی را شدیداً مورد پیگرد قرار دهند وآنان را متوجه مسؤولیت شان در قبال شهروندان و مسافران جاده ها بنمایند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha