صفحه اصلی | eslah | اخبار | افغانستان | باوری:در جریان یک سال 22 آبده‌ی تاریخی بازسازی شده است

باوری:در جریان یک سال 22 آبده‌ی تاریخی بازسازی شده است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
باوری:در جریان یک سال 22 آبده‌ی تاریخی بازسازی شده است

از روز ملی حفاظت از میراث های فرهنگی روز گذشته از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در موزیم ملی تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، درمراسمی که به این مناسبت ترتیب یافت، یما یاری وزیر فواید عامه، شاه زمان میوندی رییس اداره مستقل حفاظت از محیط زیست، مسؤول دفتر نمایندگی یونسکو درکابل ، دانشمندان اکادمی علوم، استادان پوهنتون و شماری از فرهنگیان کشور اشتراک داشتند.

درآغاز، پیام محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان توسط محمد صابر مومند سخنگو و مشاور وزارت اطلاعات وفرهنگ در امور پالیسی و نشرات خوانده شد.

در پیام گفته شده است که افغانستان از جملۀ کشورهای دارای میراث های غنی فرهنگی است؛ اما در چند دهه اخیر در نتیجه نا امنی، ما شاهد تاراج و تخریب میراث های فرهنگی کشور بودیم.

در پیام همچنان از وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطر برگزاری روز ملی حفاظت از میراث های فرهنگی تمجید گردیده است.

سپس، فهیم رحیمی رییس موزیم ملی پیرامون روز ملی حفاظت از میراث های فرهنگی صحبت کرد.

به همین ترتیب پیام بانوی اول کشور توسط زهره یوسف مشاور

فرهنگی بانوی اول کشور خوانده شد.

به همین ترتیب پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که حراست از میراث های فرهنگی نه تنها وظیقۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ است؛ بلکه مسؤولیت تمامی شهروندان کشور است.

او همچنان افزود که در افغانستان هزاران اثر باستانی و آبده تاریخی وجود دارد که تا حال این وزارت توانسته است پنجهزار اثر را ثبت نماید.

به گفته سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، برای 9صد میراث فرهنگی و باستانی لوحه معرفت آماده گردیده است.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ با تاکید گفت که هنوزکارهای زیاد دراین عرصه پیشرو قرار دارد.

باوری همچنان گفت که این وزارت درسال جاری 22 آبده تاریخی را باز سازی کرده که به مناسبت روز ملی حفاظت از میراث های فرهنگی شش آبده تاریخی پس از بازسازی روز شنبه 19 افتتاح شد .

در همین حال  نماینده یونسکو در کابل برادامه همکاری این نهاد با وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد.

دراین محفل همچنان تفاهمنامه هایی میان وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت فواید عامه و همچنان وزارت اطلاعات وفرهنگ و اداره مستقل حفاظت از محیط زیست امضا شد.

برمبنای این تفاهمنامه ها، وزارت فوایدعامه در زمان احداث سرک ها و شاهراه ها هرگاه با آبده تاریخی مواجه می گردد وزارت اطلاعات و فرهنگ را در جریان قرار میدهد.

به همین ترتیب اداره محیط زیست به خاطر ساختن ساحات سبز و تفریحگاه ها اگر با آبده های تاریخی روبرو می شود، وزارت اطلاعات و فرهنگ را درجریان میگذارد.

در این محفل، نمایشگاه  مهر و مسکوکات فلزی که مربوط به دوره های مختلف میشود توسط سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افتتاح شد.

در پایان این برنامه، تقدیرنامه های وزارت اطلاعات وفرهنگ به مسؤول یونسکو درکابل، زهره یوسف مشاور فرهنگی بانوی اول، زردشت شمس معاون سفارت افغانستان در اسلام آباد و شمار دیگر توسط پوهاند محمد رسول باوری، یما یاری و شاه زمان میوندی داده شد.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha