صفحه اصلی | eslah | اخبار | افغانستان | دیدار سفیر جدید جمهوری چک با معاون رییس جمهور

دیدار سفیر جدید جمهوری چک با معاون رییس جمهور

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دیدار سفیر جدید جمهوری چک با معاون رییس جمهور

پیتر اشتیپانک سفیر جدید کشور جمهوری چک، با استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان دیدار کرد.

در این دیدار استاد دانش ضمن اظهار قدردانی از همکاری های دولت ومردم چک با مردم افغانستان گفت: دولت و مردم جمهوری چک در چوکات مأموریت جامعه جهانی برای تأمین ثبات و بازسازی افغانستان نقش سازنده داشته و این امید واری وجود دارد که پس از این نیز همکاری های آن کشور در عرصه های مختلف از جمله در عرصه تجارت و اقتصاد گسترش یابد.

استاد دانش با اشاره به امضای موافقتنامه های بین افغانستان و کشورهای منطقه به خصوص موافقتنامه راه لاجورد گفت که با اجرایی شدن این موافقتنامه ها، مسیر ترانزیت و تجارت از طریق افغانستان به کشورهای اروپایی باز خواهد شد.

معاون رئیس جمهور اجلاس قلب آسيا يا پروسه استانبول در باكو را در جهت همگرایی منطقه ای و گسترش روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای منطقه و اروپا پردستاورد عنوان کرده و از علاقه مندی نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان افغانستان و کشور های اروپایی استقبال کرد.

استاد دانش با تأکید براینکه نباید روابط متقابل بین افغانستان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دو عرصه امنیت و سیاست محدود بماند گفت؛ حالا زمان آن رسیده است که در عرصه های تجاری واقتصادی نیز در کنار هم باشیم.

معاون رئیس جمهور راجع به مسایل سیاسی کشور به خصوص در مورد انتخابات و مذاکرات صلح نیز گفت که انتخابات یکی از مسایل مهم و سرنوشت ساز است که آمادگی های ابتدایی آن گرفته شده و همکاران بین المللی افغانستان همواره از برگزاری انتخابات و کمک به این پروسه اعلام حمایت کرده اند.

استاد دانش در مورد تلاش های صلح نیز گفت که صلح جزء اولویت های اساسی حکومت افغانستان است وهیأت رهبری حکومت از هرطرح، پیشنهاد و مکانیزم های بین المللی برای تأمین صلح و گفتگو با مخالفان مسلح دولت استقبال می کند.

در این دیدار پیتر اشتیپانک سفیر جدید کشور جمهوری چک مقیم کابل، ضمن تأکید بر گسترش روابط متقابل میان افغانستان و جمهوری چک، از آمادگی کشورش مبنی بر گسترش روابط اقتصادی و تجاری با افغانستان نیز خبرداده گفت که همکاری های دولت چک در زمینه های امنیتی و سیاسی با دولت و مردم افغانستان همچنان ادامه خواهد یافت.

وی گفت که جمهوری چک دولت افغانستان را در برگزاری هردو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری کمک خواهد کرد و از تلاش های حکومت وحدت ملی برای رسیدن به صلح و ثبات دایمی نیز حمایت می کند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha