صفحه اصلی | eslah | اخبار | افغانستان | وزارت معارف به کشورهای عربی کارگر حرفه‌ای می‌فرستد

وزارت معارف به کشورهای عربی کارگر حرفه‌ای می‌فرستد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزارت معارف به کشورهای عربی کارگر حرفه‌ای می‌فرستد

معینیت تعلیمات تخنیکی و مسلکی وزارت معارف می گوید که این معینیت در تلاش آن است که از طریق برنامه استاد_شاگردی به کشورهای عربی کارگران حرفه‌ای بفرستد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ رحیل محمد فرملی معین تخنیکی و مسلکی وزارت معارف می گوید که در همکاری مالی و تخنیکی موسسه GIZ برنامه استاد_شاگردی را در ۶ زون کشور راه اندازی کرده است تا بتواند از این طریق به کارگران تخنیکی و مسلکی سند معتبر بین المللی توزیع کند.

افغانستان کشوری است با کمیت زیاد کارگران جوان که دولت به تنهایی خود نمی تواند برای این کمیت، زمینه کار را فراهم کند و به همین دلیل بحران بیکاری در کشور به وجود آمده است.

براساس معلومات اتحادیه کارگران افغانستان، از ۱۲ میلیون نفر واجد شرایط کار در کشور حدود ۸ میلیون آن از بیکاری رنج می برند.

دولت افغانستان هرچند توافقاتی مبنی بر ارسال کارگر حرفه‌ای با برخی کشورها از جمله، قطر، عربستان، امارات متحده عربی امضا کرده است ولی، به دلیل اینکه کارگران افغان سند معتبر بین المللی کار ندارند را نمی‌توانندبه این کشورهای متقاضی کارگر، بفرستد.

اما اکنون معینیت تخنیکی و مسلکی وزارت معارف می گوید که برنامه جدیدی را زیر نام "استاد_شاگردی" به همکاری موسسه "جی آی زید" آلمان، در۶ زون (۱۰ ولایت) راه اندازی کرده است. این برنامه پیش از این به صورت امتحانی در کابل و بلخ راه اندازی شده است.

معینیت تخنیکی و مسلکی وزارت معارف می گوید که در این برنامه، جوانان و نوجوانانی که مصروف فراگیری حرفه و مسلک به شکل عنعنوی هستند و تا صنف ۹ مکتب درس خوانده باشند را هفته سه روز در سه سال به شکل تیوری آموزش می‌دهد.

رشته‌های آموزشی این برنامه هم تخنیک موتر، الکترونیک و برق، خیاطی(زنان) و آرایشگری(زنان) می باشد.

به گفته معنیت تخنیکی وزارت معارف، این برنامه قابلیت محور و تامین کننده ارتباط میان آموزشگاه و کارگاه می باشد که هزینه نظام تعلیمی و تخنیکی را کاهش می دهد و نیز جوانان با سواد شده و می توانند در بازار کار کنند.

معینیت تخنیکی وزارت معارف می گوید، در این برنامه ۷۰ درصد تمرکز بر درس‌های نظری می باشد و محتوای آن براساس نصاب تعلیمی صنوف دوره سه ساله تعلیمات رسمی تخنیکی و مسلکی عیار شده است.

رحیل محمد فُرمُلی معین تخنیکی و مسلکی وزارت معارف گفت: "به شاگردانی که از این برنامه فارغ شوند هم سند فراغت صنف ۱۲ و هم سند قابلیت و توانمندی بین المللی توزیع می گردد که این فارغان منحیث کارگر حرفه‌ای با استفاده از آن می توانند در هر نقطه دنیا کار کنند".

آقای فُرمُلی افزود که فارغان این برنامه به کشورهای عربی از جمله قطر، عربستان و امارات متحده عربی فرستاده خواهند شد.

بر بنیاد نتایج بررسی‌های معینیت تخنیکی و مسلکی وزارت معارف، هم اکنون از ۶صد هزار تا یک میلیون جوان در کشور در بازار به شکل سنتی مصروف فراگیری حرفه و مسلک هستند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha