صفحه اصلی | eslah | پیام ها | پیام رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت کنفرانس حفاظت از میراث های فرهنگی

پیام رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت کنفرانس حفاظت از میراث های فرهنگی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پیام رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت کنفرانس حفاظت از میراث های فرهنگی

خوشحال هستم که وزارت اطلاعات وفرهنگ ، به مناسبت 20 حوت ، روز حفاظت از میراث های فرهنگی ، نشستی برگزار نموده است . ضمن تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان این نشست مهم ، موفقیت های این کنفرانس و صحتمندی اعضای شرکت کننده آن را از خداوند بزرگ استدعا دارم .

برادران و خواهران گرامی !

میراث های فرهنگی یک ملت ، بیانگر هویت و نماد کیستی و چیستی آن ملت است .

بنابراین ، حفاظت و نگهداری از میراث های فرهنگی به معنای حفاظت و نگهداری از هویت و تاریخ آن ملت خواهد بود .

افغانستان عزیز با داشتن تاریخ چندین هزار ساله ، فرهنگ درخشان و گذشته پر افتخار ، درزمره باستانی ترین کشورهای منطقه و جهان قرار دارد .

 آثار فرهنگی کشور ما بیانگر عظمت و شکوه کارنامه های بلند اجداد و نیاکان ما است که باید به حیث لوحه های عبرت و نمادهای هویت خویش از آنها نگهداری نماییم .

میراث های فرهنگی درافغانستان همانند بسیاری از آبدات تاریخی و آثار باستانی دیگر ، در چند دهه بی ثباتی و هرج و مرج ، دستخوش تحولات و نابه سامانی ها بود . قاچاقچیان حرفه ای و فرصت طلبان ، با استفاده از شرایط وخیم و بی نظمی ها ، صدمات زیادی برآثار فرهنگی کشور زدند . آفات طبیعی و شرایط ناگوار سیاسی نیز به میراث های فرهنگی کشور ما آسیب وارد کردند .

حفاظت های غیر تخصصی و غیر فنی ، از سوی اشخاص ، ادارات و نهادها نیز سبب شده است تا آثار زیاد فرهنگی صدمه ببینند . درسالهای بحران ، تعداد اندکی از شخصیت های دلسوز و فرهنگیان صادق کشور ما بودندکه از آثار باستانی و میراث های فرهنگی محافظت کردند و درحد امکان ، سپری برای دفع آسیب ها برمیراث های فرهگی شدند . بعدازاستقرار نظم و ایجاد نظام سیاسی جدید ، دولت عهده دار مسوولیت حفاظت از آثار باستانی و میراث های فرهنگی شد و این امر ، در دستور کار دولت افغانستان قرار گرفت .

اینک جای خوشی است که با فضل خداوند بزرگ و همت دست اندرکاران صادق و دلسوز کشور ، تا اندازه زیادی از میراث های فرهنگی ، شناسایی ، ارزیابی و حفاظت شده است ، اما هنوز کارهای زیادی است دراین راستا باید صورت بگیرد.

وزارت اطلاعات وفرهنگ و نهادهای همکار ملی و بین المللی باید تلاش کنند تا با ایجاد استراتیژی های مشخص و راهکارهای لازم ودرست ، از هزاران میراث گرانبهای فرهنگی افغانستان به صورت تخصصی ، فنی و حرفه ای حفاظت شود.

دولت افغانستان خود را ملزم و مسوول میداند تا به حیث وجیبه ملی و وظیفه قانونی خود از هرگونه تلاش برای شناسایی ، حفاظت ، مرمت و نگهداری میراث های فرهنگی دریغ نکند و از طرح نهادهای متذکره برای اجرایی ساختن میکانیزم های حفظ و نگهداری آثار فرهنگی حمایت همه جانبه نماید.

یکبار دیگر ، از حضور همه سروران گرامی دراین نشست مهم ، تقدیر و تشکر نموده ، وزارت اطلاعات وفرهنگ را از بابت برگزاری اینگونه جلسات ، می ستایم و توفیق این نشست و سلامتی اعضای شرکت کننده در آن را از خداوند بزرگ خواهانم .

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha