صفحه اصلی | eslah | پیام ها | پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت بیست و دومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری

پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت بیست و دومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان  به مناسبت بیست و دومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری

هموطنان گرامی خواهران و برادران عزیز السلام علیکم و رحمته الله وبرکاته سال قبل درچنین ایامی به شهید مزاری لقب "شهید وحدت ملی" را دادم، این تصمیم پس از مطالعه روی عناصر فکری و مولفه‌های اساسی اندیشه‌های شهید مزاری گرفته شد.

مطالعه اندیشه‌های شهید مزاری به خوبی نشان می‌دهد که وی روی دو عنصر مهم در دوران زندگی و مبارزات‌اش بیش از هر چیز دیگر تاکید داشت.

اصل عدالت اجتماعی و مشارکت عادلانه سیاسی از مولفه‌های اساسی فکری و مبارزاتی شهید مزاری به شمار می‌آید.

شهید مزاری عدالت اجتماعی را برای یک قوم، سمت و جریان خاص سیاسی مطالبه نمی‌کرد. وی عدالت اجتماعی را برای تمام مردم افغانستان می‌خواست و به همین دلیل است که می‌توان گفت، وی منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم کشور بوده است.

تامین عدالت اجتماعی، عدالت برای همه از اساسی ترین اندیشه‌های شهید مزاری به شمار می‌رود. چنانچه وی در یکی از صحبت‌های خود به این صراحت در رابطه به عدالت اجتماعی تاکید می‌کند:

"هدف ما تشکیل حکومت اسلامی، مردمی، فراگیر و مبتنی برعدالت اجتماعی است."

شهید مزاری رهبر برخاسته از میان توده‌ها بود، ساده زیستی و مردمی بودن او سبب شده است که با گذشت ۲۲ سال هنوزهم برای پیروان خود از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار باشد. او جامعه چند پارچه حوزه نفوذ خود را در قالب یک جریان سیاسی منسجم کرد و وحدت ملی را برای تمام مردمان این وطن مطالبه می‌کرد. در اندیشه‌های شهید مزاری وحدت ملی یک اصل و دشمنی میان ملیت‌ها یک فاجعه به شمار می‌رود.

این صحبت‌ها در اوج جنگ‌ها بیان می‌شد. او با روح بزرگ ملی و اندیشه وحدت طلبی که داشت، در شرایط سخت جنگ، جنگ را راه حل نمی‌دانست. او در اوج نفاق وتنش‌های سیاسی هرگز پیام نفرت نفرستاد، پیام مزاری فقید پیام همدلی برابری و تاکید بر باهمی و وحدت ملی بود.

اکنون نیز ایجاب می‌کند که مردم ما در محور این اندیشه‌ها جمع شده و باهمدلی و هماهنگی بیشتر در برابر تروریزم و دشمنان مردم و وطن در یک صف واحد حضور داشته باشند.

شهید وحدت ملی با روحیه تعامل و هم پذیری بر زندگی مسالمت آمیز همه اقوام تاکید داشت؛ و نفی همدیگر را همواره مردود می‌دانست.

شهید مزاری از معدود رهبرانی بود که با جسارت و شجاعت تمام بر حقوق شهروندی و انسانی زنان  تاکید می‌کرد؛ و اصل انتخاب شدن و انتخاب کردن را در انتخابات‌ها از حقوق مسلم و اساسی زنان به شمار می‌آورد.

مزاری فقید در اوج جنگ‌ها و بی‌نظمی‌ها، به ارزش‌های دموکراتیک و اساس حکومت‌داری مدرن فکر و تاکید می‌کرد.

وی تعدیل واحد‌های اداری، سرشماری نفوس، برگزاری انتخابات، مشارکت عادلانه سیاسی، مشارکت زنان و همه‌ای اقوام را در ساختار تصمیم گیری‌ها برای یک افغانستان مدرن و دموکراتیک مهم می‌دانست.

اکنون به فضل خداوند و حمایت و همت مردم کشور آرزو‌های شهدای ما در قانون اساسی تسجیل یافته است. حکومت وحدت ملی با درک درست از پیام‌های شهدای ملی، اصل حاکمیت قانون، برابری، انکشاف متوازن، اصلاحات همه جانبه و مبارزه با فساد و تروریزم را از اولویت‌های مهم واساسی خود می‌داند.

حکومت وحدت ملی طی دوسال در عرصه‌های مختلف گام‌های بزرگی را برداشته است. توجه و سرمایه‌گذاری روی شبکه‌های ارتباطی سبب می‌شود که حصار ولایت‌ها شکسته و تمام کشور به شبکه‌ای منظم ارتباطی وصل شود. مهم تر ازهمه دست‌یابی کشور به بنادر کشورهای منطقه وخط آهن می‌تواند کشور را به سوی توسعه پایدار وانکشاف برابر سوق دهد.

 هم اکنون حد اقل ده پروژه سرک به ارزش نزدیک به یک میلیارد دالر در مناطق مرکزی تحت کار ودیزاین است، همزمان کار مقدماتی برای شبکه برق مناطق مرکزی نیز جریان دارد که مطابق پلان تعیین شده این پروژه نیز کامل خواهد شد.

با استفاده ازاین فرصت یک‌بار دیگر به روح شهدای کشور، شهدای نیروهای امنیتی و شهید وحدت ملی درود فرستاده و از همراهان و پیروان آن شهید می‌خواهم که به مناسبت سالیاد شهید وحدت ملی به بازخوانی زاویه‌ها و اندیشه‌های فکری آن شهید پرداخته تا نسل جدید ما با این اندیشه‌ها آشنا گردد.

شهید مزاری از معدود رهبرانی است که میراث مادی به یادگار نگذاشته است، بلکه اندیشه‌ها و مفکوره‌های ملی وی به حیث میراث معنوی برای نسل‌ها وعصرها به یادگار خواهد ماند.

اکنون با گذشت ۲۲ سال از شهادت شهید وحدت ملی ایجاب می‌کند تا با ایجاد بنیادها و نهادهای پژوهشی و مطالعاتی، ایجاد کتابخانه، مسجد و موزیم به بازخوانی، معرفی و تبیین اندیشه های شهید مزاری بیشتر از گذشته توجه گردد.

اینجانب به سهم خود مسوولیت تأمین کتاب های مورد نیاز را برای کتابخانه شهید وحدت ملی بر عهده گرفته و در اولین فرصت ممکن اهدأ خواهم کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha