صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | رییس کتابخانه‌های عامه: در سال پیش‌رو سهولت‌های بیشتری را برای مراجعین و علاقمندان مطالعه فراهم می‌کنیم

رییس کتابخانه‌های عامه: در سال پیش‌رو سهولت‌های بیشتری را برای مراجعین و علاقمندان مطالعه فراهم می‌کنیم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس کتابخانه‌های عامه: در سال پیش‌رو سهولت‌های بیشتری را برای مراجعین و علاقمندان مطالعه فراهم می‌کنیم

کتابخانۀ عامه کابل، تحت شعار کتاب برای همه در سال 1345 تأسیس و در دوره های مختلف فعالیتش را ادامه داد. زمانی که منابع درسی و مطالعه در دسترس مردم قرار نداشت، شمار مراجعین کتابخانه ها بیشتر بود و یگانه مرجعی که مردم به گونه‌ی رایگان به حیث منبع تحقیق به آن مراجعه میکردند کتابخانه عامه کابل بود؛ اما در سال های پسین و به ویژه در نتیجۀ جنگ ها،کتابخانه عامه منابع و داشته های خود را تا حدودی از دست داد و فرهنگ کتابخوانی در میان مردم نیز کمرنگ گردید.

در حال حاضر نیز کتابخانه عامه با مشکلات فراوانی رو به رو است و از جمله معضل عمدۀ که کتابخانه های عامه با آن رو به رو اند، دسترسی مردم به انترنت در نقاط مختلف کشور است.  اکثریت مردم انترنت را به عنوان منبع تحقیقاتی و مطالعه انتخاب کرده که این عمل باعث کمرنگ گردیدن حضور علاقمندان مطالعه در کتابخانه ها گردیده و تاثیر منفی را در این زمینه برجا گذاشته است.

اینکه آیا مسؤولان راهکار و برنامۀ را برای حل این معضل زیر دست دارد یا خیر؟ صحبتی داشتم با آقای حمیدالله شهرانی رئیس کتابخانه‌های عامه که پیشکش خوانندگان می گردد:

وی به پاسخ این پرسش که در حال حاضر کتابخانۀ عامه کابل ظرفیت پذیرش چه تعداد مراجعین را دارد چنین
 گفت؟

کتابخانه عامه در حال حاضر ظرفیت 250 تن را در یک زمان دارد و اکثریت مراجعین که در این کتاب خانه می آیند دانشجویان، متعلمان دانشگاه‌ها و مکاتب استند و از منابع مختلف بخاطر تهیۀ سمینار و پایان‌نامۀ دوره تحصیلی شان به حیث منبع تحقیق استفاده می کنند.

آقای شهرانی افزود: در کتابخانه عامه پانزده هزار جلد کتاب که 300 عنوان کتاب آن چند روز قبل از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ کمک گردید، در اختیار مراجعین قرار دارد که تمام بخش های علوم را احتوا میکند.

اقای شهرانی در مورد سهولت های که در سال 1397 برای مراجعین کتابخانه در نظر گرفته شده است چنین توضیح
 داد:

تا حال مدیریت کتابخانه به شیوه کلاسیک فعالیت دارد؛ اما برنامه های ما در سال جدید اینست که عرصۀ مطالعه را وسیع، سهولت های بیشتر را برای مراجعین فراهم بسازیم و در بخش های مختلف فعالیت داشته باشیم؛ از جمله: ایجاد کتابخانۀ انترنتی است و تلاش می نماییم منابع مان را دیجیتلی کرده و سهولت های بیشتری را برای مراجعین و علاقمندان مطالعه فراهم کنیم.             محمد موسی مبارز

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha